Vinodol kroz povijest - Crikvenica (11)

1 - Pavlinski grb u Crikvenici
2 - Pavlinski grb u Rijeci

Pavlinski grb    

Grb pavlina sadrži elemente koji su vezani uz legendu o osnutku pavlinskog reda. Na grbu se nalaze dva lava koji su sučelice okrenuta jedan prema drugom, oba s uzdignutom prednjom šapom koja je naslonjena i uprta na stablo palme rodne datulama. Na vrhu palmine krošnje prikazan je gavran koji stoji s kruhom u kljunu. Ovih nekoliko karakterističnih detalja upućuje na staru predaju o sv. Pavlu pustinjaku.  

Lijepi opis pavlinskoga grba dao je Branko Fučić u knjizi „Terra incognita“ („Kršćanska sadašnjost“, Zagreb, 1998.):
„... i pogledajmo dobro pavlinski grb. Njegov sadržaj nećemo razumjeti ako ne znamo legendu o sv. Pavlu pustinjaku.
Legenda  pripovijeda da je u IV. stoljeću živio u Egiptu, u gradu Tebi, mladi kršćanin Pavao. Kako je tada rimski car Decije progonio kršćane, Pavao se povukao u pustinju gdje je proveo sav svoj dugi život u molitvi i razmatranju. Nastanio se kraj izvora vode gdje je rasla palma, uvijek rodna datulama. Pogledajte tu palmu u sredini pavlinskog grba, između dva lava. Svakoga dana, priča legenda, dolijetao bi gavran i donosio u kljunu svetom pustinjaku Pavlu po pola hljeba. Ali u pustinju se povukao još jedan sveti čovjek, sveti Antun opat i pustinjak. Kad je doznao za prvoga pustinjaka, Pavla, pošao je da ga potraži pa se je kraj njega i nastanio. Od tada je gavran svaki dan slijetao i donosio u kljunu cijeli hljeb da bude hrane za obojicu.
Evo tog gavrana sa cijelim hljebom u kljunu kako na pavlinskom grbu slijeće na vrh palme. Konačno je u dubokoj starosti jednoga dana umro sv. Pavao. Sv. Antun počeo mu kopati grob pod palmom. Ali kako je i on već bio star, ponestalo mu snage. Smalaksalu starcu pritekla su u pomoć dva pustinjska lava i svojim šapama do kraja iskopali grob za Sv. Pavla. Evo, po tome legendarnom motivu ušla su ta dva lava u pavlinski grb…“.  

Danas se originalni pavlinski grb može vidjeti u Crikvenici na ulazu u dvorište (lapidarij) današnjeg hotela „Kaštel“ (nekadašnji pavlinski samostan) i u Rijeci u ulici Ante Starčevića 8 (nekadašnja Ulici Garibaldi) iznad ulaza u klub „Boa“ (ranije kavana „Dva lava“), gdje se je u 18. st. nalazila pavlinska kuća (gostinjac).

Ako pak tražimo sv. Pavla na slikama i kipovima lako ćemo ga prepoznati kao starca sa dugom bijelom bradom koji je odjeven u tuniku. 

Podijelite