Vijećnici usvojili Odluku o prikupljanju otpada

1 - Mario Jelčić, pomoćnik direktora „Eko-Murvice“ za operativne poslove,
2 - Rudolf Smoljan nekadašnji direktor "Murvice"

Pritisnuti rokovima gradski vijećnici su 30.1.2018. održali izvanrednu sjednicu Gradskog vijeća Grada Crikvenice, na kojoj je donijeta Odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada.

Naime, odredbama Zakona o održivom gospodarenju otpadom i Uredbom o gospodarenju komunalnim otpadom dana je obaveza jedinicama lokalne samouprave da tu odluku donesu do 1. veljače 2018. godine, a našim je vijećnicima to uspjelo čitav dan ranije.
Do sada je djelatnost prikupljanja otpada na području Grada Crikvenice bila uređena na temelju odluka koje je donosilo naše komunalno društvo "Eko-Murvica" i odluka Grada Crikvenice. S obzirom na zakonske odredbe izrađen je prijedlog Odluke kojom se uređuje način prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada za područje Grada Crikvenice. Predložena Odluka sadrži opis radnji i postupaka koji se provode u postupku zbrinjavanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada, a vijećnici su je nakon kraće rasprave i prihvatili.
Prijedlog Odluke vijećnicima je obrazložio Mario Jelčić, pomoćnik direktora "Eko-Murvice" za operativne poslove, koji je naglasio da se novom Odlukom ništa bitno neće promijeniti u načinu na koji se do sada prikupljao otpad na području Grada Crikvenice. Jednako tako ne očekuje se ni promjena cijene za korisnike, osim ako ne bude značajnih odstupanja u podacima o korisnicima koje "Eko-Murvica" ima.
Naime, može se reći da je postojeći "crikvenički model" prikupljanja otpada vrlo kvalitetan i ne razlikuje se puno od onoga što zakonodavac novim Zakonom želi postići.
Nakon njegova izlaganja razvila se vrlo konstruktivna rasprava u kojoj su sudjelovali oporbeni vijećnici Branko Kleković, Mario Kružić, Vlado Strinavić i Dragutin Šnajdar koji su raspravljali o pojedinima stavkama prijedloga Odluke, dok vijećnici vladajuće pozicije nisu uzeli učešće u raspravi.
Prijepor u raspravi odnosio se na odredbe o kažnjavanju onih koji ne odlažu otpad na način kako je predviđeno novom Odlukom ili je krše na neki drugi način. Stoga je predlagatelj (u osobi Silvije Crnić) podnio amandman kojim će se pitanja kažnjavanja prekršitelja rješavati novom Odlukom o komunalnom redu koju će gradski vijećnici uskoro donijeti.
Na kraju su vijećnici većinom glasova (11 ZA) prihvatili prijedlog Odluke, dok su suzdržana bila 3 oporbena vijećnika. Treba reći da na ovoj izvanrednoj sjednici nije bila nazočna vijećnica Sonja Polonijo (kao ni Žarko Stilin i Davorka Vukelić Ljubobratović) koja sigurno najbolje poznaje ovu materiju.

Vizionarski pristup bivšeg direktora Rudolfa Smoljana

Nakon donošenja nove Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Crikvenice, ne možemo se ne prisjetiti da Grad Crikvenica već petnaestak godina ima prikupljanje otpada kakvo mnogi tek sada nastoje involvirati.
Zasluge za to pripadaju vizionarskom pristupu nekadašnjeg direktora "Murvice" Rudolfa Smoljana koji je još prije petnaestak godina uveo čipiranje kanti i puno toga dobroga što je direktorima iza njega ostavio u nasljeđe. Podsjetimo i da su u "Murvicu" dolazili predstavnici mnogih komunalnih poduzeća iz cijele Hrvatske kako bi usvojili naš model prikupljanja otpada. "Murvica" je bila inovativna i po informiranju korisnika, još prije 6 godina uveden je info-letak koji se uz račune besplatno dostavljao svim korisnicima, postojao je program edukacije za različite grupacije korisnika (ekološka slikovnica za vrtićare, programi za osnovnoškolce, radionice za obrtnike, brojna predavanja o kompostiranju) pilot-projekt kompostiranja efektivnim mikroorganizmima i još puno toga.

Veliko i malo slovo u tekstu Odluke

U prijedlogu Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada svuda piše da se odredbe odnose na područje "grada Crikvenice". Ne bi li trebalo pisati "Grada Crikvenice" ako znamo da kad se navodi "Grad Crikvenica" to obuhvaća čitavo područje jedinice lokalne samouprave (Jadranovo, Dramalj, Crikvenicu i Selce). Međutim, kad se navodi "grad Crikvenica" to obuhvaća samo teritorijalno područje koje grad (naselje) Crikvenica obuhvaća, od granice sa Dramljem do granice sa Selcem.
Ispada ovako da se na Jakovare, Dramaljce i Selčane ova Odluka ne odnosi.
Jesu li stručne službe Grada Crikvenice ovdje napravile propust, što za posljedicu može imati ozbiljne reperkusije?

Ivica Šubat

Tekst Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada možete pročitati ovdje.

3. Prijedlog odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljnja komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada.pdf

Podijelite