Važnost uključivanja mladih u politiku

Sudionici Konferencije u crikveničkoj Omorici: Barbara Opačak, Ivona Milinović, Dragan Vulin, Maja Grubišin, Ante Škrobica i Gracian Čop

Koordinacija gradskih savjeta mladih Republike Hrvatske u suradnji sa Savjetom mladih Grada Crikvenice organizirala je konferenciju na temu: „Važnost uključivanja mladih u politiku“ u Hotelu Omorika u Crikvenici od 22. do 23. listopada 2016. godine. Gosti predavači druge konferencije u organizaciji Koordinacije bili su Maja Grubišin - pomoćnica ministra pravosuđa (MOST), Dragan Vulin - zamjenik župana Osječko-baranjske županije (HDSSB), Ivona Milinović - asistentica u uredu zastupnika u Europskom parlamentu (HDZ) i Nenad Livun - predsjednik Foruma mladih SDP Hrvatska (SDP). Konferenciju je otvorio Boris Novaković, koji je ujedno bio i njen moderator. Nakon Hrvatske himne, s par prigodnih riječi i toplom dobrodošlicom svima prisutnima obratili su se Gracian Čop - predsjednik Savjeta mladih Grada Crikvenice, Ante Škrobica - predsjednik Koordinacije gradskih savjeta mladih Republike Hrvatske te Veselko Mutavgjić – zamjenik gradonačelnika Grada Crikvenice.
Svi zainteresirani posjetitelji imali su priliku „iz prve ruke“ čuti iskustva mladih i perspektivnih gostiju predavača kako su oni svojim trudom i radom stekli dosadašnje iskustvo te njihove poglede na važnost uključivanja mladih u politiku. Maja Grubišin je u svojem izlaganju podijelila osobne impresije rada u Ministarstvu pravosuđa te da je istim poprilično zadovoljna, posebno kada vidi rezultate rada na pojedinim reformama kojima želi unaprijediti cijeli sustav zajedno sa svojim kolegama suradnicima. Iskreno se nada kako se politika napokon neće više miješati u struku. Dragan Vulin je na tom tragu istaknuo kako se važno uključivati u politiku, ali da prije svega svi moraju aktivno raditi i ulagati sami u sebe, jer jedino neovisni pojedinci mogu mijenjati politiku pa čak i onu negativnu stigmu o političarima. Ivona Milinović je podijelila svoja iskustva u radu u uredu zastupnika u Europskom parlamentu Davora Ive Stiera, novoizabranog Ministra europskih i vanjskih poslova. Iskustva su sama po sebi pozitivna, velika je čast biti pripadnikom prve generacije asistenata nakon ulaska Hrvatske u EU. Kako kaže u Bruxellesu se jako puno radilo i učilo u hodu, puno im je pomogla njihova politička obitelj unutar EU, Europska pučka stranka, a ono što je posebno istaknula je odnos unutar EP. Tu je tendencija rad za zajednički interes vlastite zemlje, gdje nijedna politička opcija sama nema većinu te je stoga nužno raditi na postizanju kompromisa, što se nada da će se promjenom vlasti reflektirati i na Hrvatsku te Hrvatski sabor. Nenad Livun je za razliku od ostalih s pozitivnim iskustvima istaknuo kako je njegovo iskustvo u Hrvatskom saboru bilo negativno te je kroz njega vidio u kojem smjeru ne želi ići. Iako je u kratkom razdoblju bio zastupnik u Saboru, vrlo brzo je odustao od same pomisli da se u nekoj bliskoj budućnosti kandidira, jer tu ne vidi da može dati svoj doprinos, barem ne u takvoj atmosferi.

Mladi trebaju sami mijenjati stvari

Svi predavači složili su se oko jednoga - da samim rođenjem svi postaju dijelom politike, htjeli to ili ne te da je iznimno važno uključivati se u nju kako bi dolazilo do promjena bitnih za mlade. Naglasili su i kako je važno poticati mlade da izlaze na izbore da bi sami mijenjali stvari, te da je potrebno pravovremeno preispitivati sebe i opredijeliti se za političku opciju prema vlastitim uvjerenjima, a ne prema „obiteljskoj opredijeljenosti“. Na kraju same rasprave koju je Boris Novaković vješto vodio s gostima predavačima, mikrofon je prepušten publici i uslijedila su pitanja. Tako su članovi savjeta mladih s područja cijele Republike Hrvatske iskoristili priliku za dobivanje korisnih savjeta kako se umrežiti, udružiti snage te uspješno zalagati za promjene i rješavanje problema koje muče mlade ljude u današnje vrijeme. S obzirom na to da je Zakon o mladima na snazi još iduću godinu, članovi Koordinacije istaknuli su u raspravi da će im u nadolazećem periodu njegove izmjene i konstruktivni prijedlozi izmjena zasigurno biti glavni fokus u čemu očekuju i od političara da će imati sluha za njih.
Nakon Konferencije održana je proširena sjednica Predsjedništva Koordinacije, gdje su osim izvješća o proteklom radu i aktivnostima članovi razmatrali ideje za buduće aktivnosti te definirali smjernice za njihovu realizaciju. Koordinacija se na istoj toj sjednici službeno proširila za dva nova gradska savjeta. Savjet mladih Grada Virovitice i Savjet mladih Grada Slavonskog Broda doprinijeli su tome da Koordinacija danas broji 30 gradskih savjeta mladih s područja Republike Hrvatske, a sudeći prema aktivnostima njihovih članova, volji i želji za promjenama i poboljšanju života mladih u Hrvatskoj na toj brojci zasigurno neće ostati. Nakon sjednice članovi su se ostali družiti u neformalnom okruženju te su izmjenili vlastita iskustva i izazove pred kojima se svakodnevno nalaze u radu svojih savjeta.
U nedjelju 23. listopada, održan je sastanak svih Odbora Koordinacije na kojem su se raspravile problematike rada pojedinih Odbora, saslušali savjeti članova za unaprijeđenjem rada istih te se potaknulo članstvo na aktivno uključivanje u njihov rad, što je još jedan od ciljeva Koordinacije.

Koordinacija gradskih savjeta mladih RH dostupna je na mail adresi: [email protected] i poziva sve zainteresirane s upitima, idejama te prijedlozima suradnje vezane za teme koje se tiču mladih da im se jave. Također, njihov rad i aktivnosti možete pratiti na FB stranici Koordinacije gradskih savjeta mladih RH: https://www.facebook.com/koordinacija.rh/

crikva.hr
Fotografije: M. Klement

Podijelite