Udruga vjerovnika bivših radnika "Jadrana" d.d. traži da se dionice tvrtke čim prije izlistaju na Zagrebačkoj burzi

 

Udruga vjerovnika bivših radnika „Jadrana“ d.d. kojom predsjedava Mario Vukelić (UVBR JADRAN) poslala je priopćenje medijima u vezi stanja u hotelskoj tvrtki „Jadran“ d.d.
Udruga smatra da je za većinskog vlasnika, Vladu RH i Ministarstvo državne imovine, odnosno sve ostale dioničare, posebno 850 radnika vjerovnika, malih dioničara „Jadrana“ d.d. najkvalitetniji model privatizacije tvrtke prodaja većinskog paketa dionica „Jadrana“ d.d. u cjelini na javnom natječaju, jer je to dosadašnji uobičajeni način prodaje hotelskih tvrtki u većinskom državnom vlasništvu, kako bi se osigurala tržišna utakmica i  izabrao za tvrtku i sve njezine dioničare najbolji kupac, strateški partner.
Budući da je usporedo s uzimanjem novih  bankarskih kredita od poslovnih banaka, tvrtka prodala i nekoliko manjih objekata vrijednih oko 12.5 milijuna kuna da bi pokrila tekuće poslovanje, Udruga smatra da je s novim investicijskim ciklusom od 83 milijuna kuna koje se ne provodi dinamikom sukladno Strateškom planu razvoja tvrtke, već značajno povećan kreditni rizik tvrtke, odnosno tvrtka već u 2017. godini može zbog prezaduženosti izgubiti mogućnost podizanja novih kredita i nastavka započetih investicija, a to je jedan od glavnih razloga, zašto smatraju da je tvrtki potreban hitan početak procesa privatizacije.

U priopćenju Udruge nadalje stoji:         
- Zahtijevamo od  Uprave „Jadrana“ d.d. da čim prije odradi  sve predradnje (koje prema informacijama sa Zagrebačke burze ne bi trebale trajati više od 2 mjeseca), koje su uvjet uvrštenja dionica na ZG burzu, što je odluka Glavne Skupštine Društva od 29.8.2016. S time bi se omogućilo da 850 radnika vjerovnika  i malih dioničara  namiri  nakon 20 godina svojih 50% utvrđenih tražbina u stečajnom postupku u iznosu od 30.000.000 kuna. U medijima se nakon Skupštine, Uprava Društva obvezala izlistati dionice tvrtke na Zagrebačkoj burzi nakon Nove godine, u siječnju 2017., što će nadamo se Uprava Društva ispoštovati. Prema informacijama u medijima vrijednost dionica hotelske tvrtke „Imperial“ d.d. Rab na Zagrebačkoj burzi  se povećala 47% od privatizacije do danas, što će se nadamo se dogoditi i s dionicama „Jadrana“ d.d. nakon uspješno provedene privatizacije tvrtke.

Posljednji zajednički sastanak Uprave „Jadrana“ d.d. s predstavnicima UVBR JADRAN i punomoćenikom radnika, održan je 5.9.2016. godine i na njemu je Uprava Društva preuzela obvezu da napravi simulacije izračuna isplate radnika vjerovnika u novcu i dionicama tvrtke prema ponuđenim varijantama, koju do danas nije ispunila. Pretpostavka je da ukupni dug prema 60-tak radnika razlučnih vjerovnika protiv kojih „Jadran“ d.d. gubi sudske sporove na svim instancama iznosi oko 4 -5 milijuna kuna, ali da je i sudski trošak tih sporova blizu tog iznosa.
UVBR JADRAN je ispunio svoju obavezu s predmetnog sastanka i poslao je Upravi Društva dopis u kojoj joj daje podršku drugačijem načinu namirenja radnika s kojima je „Jadran“ d.d. u sudskom sporu, a koji ne mora biti jednak po financijskim učincima načinu na koji su namireni radnici vjerovnici prema uvjetima iz Stečajnog plana „Jadrana“ d.d. iz 2013. godine.

UVBR JADRAN je otvorena za daljnje razgovore s Upravom Društva u vezi rješenja tog pitanja nagodbom.  
Dosadašnji rad Nadzornog odbora i Uprave „Jadrana“ d.d. u razdoblju od izlaska iz stečajnog postupka u siječnju 2014. do danas, u prosincu 2016., karakterizira uglavnom voluntarizam u upravljanju tvrtkom koji se očitovao u  poslovnim odlukama koje su se očitovale u ishitrenim odukama o investicijama u hotele mimo strateškog plana razvoja tvrtke, a koje su dovele do  povećanog kreditnog rizika tvrtke i moguće prezaduženosti Društva u bliskoj budućnosti. Rezultat takvog upravljanja je da „Jadran“ d.d. danas nema niti jedan hotel za cjelogodišnje poslovanje, iako je u tvrtku uloženo više od 100 milijuna kuna investicija.

Također, takvo voluntarističko ponašanje Nadzornog odbora i Uprave Društva dovelo je do  nemogućnosti privatizacije tvrtke zbog mnogih neriješenih imovinsko-pravnih sporova koje tvrtka nepotrebno i dugotrajno vodi.
UVBR JADRAN očekuje od Vlade RH i Ministarstva državne imovine da utječe na NO i Upravu Društva da što prije sudskim nagodbama riješi sve sudske sporove sa 60-tak radnika, razlučnih vjerovnika, kao i sve ostale sudske sporove sa ostalim razlučnim vjerovnicima koji onemogućavaju početak procesa privatizacije tvrtke. Bržim rješavanjem tih nepotrebnih, dugotrajnih i skupih sudskih sporova stvorili bi se  uvjeti za početak procesa privatizacije tvrtke u 2017. godini  na način prodaje većinskog paketa dionica  „Jadrana“ d.d. u cjelini na javnom natječaju, kako bi se   izabrao za tvrtku i sve njezine dioničare najbolji kupac, strateški partner, koji bi osigurao ulaganjima kapitala podizanje hotelske ponude „Jadrana“ d.d. i cijele destinacije Grada Crikvenice na nivo od najmanje 4*, te ujedno otvaranje većeg broja novih radnih mjesta, brži gospodarski rast i napredak Grada Crikvenice, PGŽ i Republike Hrvatsk – stoji u priopćenju koje potpisuje Mario Vukelić predsjednik UVBR JADRAN.

crikva.hr                                                                                                                                                                                                                                                          

Podijelite