U OŠ Vladimira Nazora održana radionica "Prevencija i alternativa 2"

U Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ u Crikvenici u četvrtak je prvi put održana interaktivna radionica „Prevencija i alternativa 2“. Riječ je o četvrtoj komponenti preventivnog programa „Zajedno više možemo“ koji se od 2017. godine provodi u crikveničkim osnovnim školama „Vladimir Nazor“ i „Zvonko Car“ u suradnji Policijske uprave primorsko-goranske i Grada Crikvenice. Komponenta „Prevencija i alternativa 2“ (PIA-2) namijenjena je učenicima 6. razreda i nastavlja se na prve tri komponente ponavljanjem i nadogradnjom pojedinih sadržaja programa u cilju kontinuiranog razvijanja pravilnog odnosa učenika prema svim oblicima rizičnog ponašanja te prihvaćanja policajca kao prijatelja pomagača.

U radionicama su sudjelovali učenici šestih razreda Osnovne škole „Vladimir Nazor“ uz prisustvo nastavnika i predstavnika Grada Crikvenice, a održali su ih policijski službenici Policijske postaje Crikvenica, Zoran Škoro i Goran Pajan. Učenici su tijekom izlaganja policijskih službenika bili vrlo aktivni i motivirano sudjelovali. U okviru radionice o poslovima policije službenici su učenike upoznali i s nekim elementima kriminalističke tehnike, kao što je daktiloskopija, pa su mogli vidjeti kako se uzima otisak prsta, ali i za uspomenu ponijeti sa sobom otisak svog kažiprsta.

Dosada su na crikveničkom području provedene prve tri komponente programa i to prva komponenta „Mogu ako hoću 1“ (posjet učenika 4. razreda Policijskoj postaji Crikvenica), druga komponenta „Sajam mogućnosti“ (predstavljanje rada udruga koje se bave organizacijom slobodnog vremena djece i učenika) i „Prevencija i alternativa 1“(interaktivna radionica i kviz znanja za učenike 5. razreda u njihovoj učionici).

Sljedeći tjedan radionica PIA-2 održat će se i za učenike šestih razreda Osnovne škole „Zvonko Car“ Crikvenica, a do kraja školske godine planira se provesti i peta komponenta programa „Mogu ako hoću 2“ (MAH-2) kojom će prvi put na području grada Crikvenice biti obuhvaćeni i roditelji učenika šestih razreda kao jedan od najvažnijih čimbenika preveniranja rizičnih ponašanja.

Provedbu svih komponenti preventivnog programa „Zajedno više možemo“ organiziraju djelatnici Odjela prevencije Policijske uprave primorsko-goranske s ciljem ostvarenja primarne prevencije zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja te općenito svih oblika rizičnog ponašanja kod djece i mladeži.

(izvor: Policijska uprava primorsko-goranska)

Podijelite