U Brinju obilježena peta godišnjica djelovanja poludnevnog boravka djece, podružnice Centra Izvor

Prije 5 godina, 21. rujna 2017. otvoren je u Brinju prostor poludnevnog boravka djece, kao podružnice Centra za pružanje usluga u zajednici „Izvor“ iz Selca.
Peta obljetnica djelovanja poludnevnog boravka jučer je obilježena u Društveno-kulturnom centru u Brinju i tom je prigodom o konceptima i modelima poludnevnih boravaka, njihovim potencijalima i izazovima govorila izv. prof. dr. sc. Ivana Borić, a o provedbi socijalne usluge poludnevnog boravka u Općini Brinje govorili su Barbara Blažić Šubat mag. psych, Petra Verbanac dipl. soc. rad. i Davor Vukelić, odgajatelj.

Na skupu je predstavljena i nova psihoedukativna radna bilježnica „Moj Izvor“ koja je zamišljena kao konkretni alat za rad s djecom i sastoji se od uvodnog dijela (upoznavanje djeteta i svih domena njegovog života), središnjeg dijela (psihoedukativnih materijala i terapijskih vježbica temeljenih na principima kognitivno-bihevioralne terapije) i završnog dijela (osvrt, evaluacija i refleksija).
Namijenjena je djeci od 7-14 godina, te ju ovisno o potrebama i mogućnostima, dijete može ispunjavati samostalno, ali i uz pomoć stručne osobe (psiholog, odgajatelj, socijalni pedagog i sl.). Poneke su vježbice i interaktivne i služe za uspostavljanje komunikacije s drugima, bili ono djeca ili odrasli. Vježbice i aktivnosti ne odgovaraju na pitanje neke pojedine problematike, već imaju opće ciljeve, ojačavajući resurse koji su djetetu potrebni kako bi se nosilo sa životnim izazovima i problemima.

Barbara Blažić Šubat je predstavljajući novi edukativni materijal rekla:
- Prošle smo godine izdali priručnik „Snaga zajednice – program poludnevnog boravka Centra za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce“. Opisali smo svoje teorijske koncepte, obilježja programa, sve svoje aktivnosti, a neke svoje dokumente i podijelili. Ove smo godine htjeli nešto pragmatično, jasno i svakodnevno primjenjivo. Nadam se da smo u tome i uspjeli.
Djetinjstvo je samo jedno. I kao značajni orijentir života svake osobe, ono se mora čuvati i njegovati. Unatoč trenutno raširenom priznanju važnosti promicanja i prevencije mentalnog zdravlja djece, postoji veliki jaz između stvarnih potreba i dostupnosti pravih resursa. Neupitno je da je ovo tema koja zahtijeva veliku pažnju društva u kojem živimo, ali isto tako ona ne može ostati samo senzacionalistički naslov u nekim novinama, ili nešto na što stručnjaci apeliraju, a drugi prečuju. Tema mentalnog zdravlja djece u najmanju je ruku kompleksna, i mora sačinjavati jasnu analizu postojećeg stanja, promišljenu i konstruktivnu raspravu, a zatim jasne smjernice, strategije i intervencije za unapređenje i očuvanje psihosocijalne dobrobiti i zdravlja naše najranjivije društvene skupine – djece. Mi odrasli, spremni ili nespremni preuzeti tu odgovornost, dužni smo činiti sve u svojoj moći kako bi razvijali dječji kognitivni, emocionalni i socijalni potencijal. Važnost djetinjstva ističe se iz pozicije gotovo svakog pojedinca, ali i zajednice, bila ona znanstvena, obrazovna, zdravstvena, umjetnička, kulturalna, sportska i sl. Ipak, ne uspijevaju svi odgovoriti na potrebe koje su sve veće i sve ozbiljnije. Danas stručnjaci neumorno upozoravaju na pogoršanje mentalnog zdravlja naših mladih i najmlađih. Mnoge informacije danas su vrlo dostupne, ali ponekad ne dopiru do pravih ljudi. Do nekih čak i stignu, no to nažalost, samo po sebi, ne garantira promjenu. Vodeći se stoga, jednom vrlo poznatom uzrečicom, odlučili smo još jednom krenuti od sebe. Razmišljali smo o onome što nam još nedostaje, kako možemo biti još malo bolji? Kako pomoći sebi, kolegama, a ponajviše našoj djeci? Jer sva su djeca naša, a mi ćemo tu odgovornost o kojoj svi govore, i preuzeti. Stoga smo stvaranjem psihoedukativne radne bilježnice dali naš mali doprinos u prevenciji i očuvanju mentalnog zdravlja djece. Pod time, mislimo na svu djecu, ali govoreći iz svoje profesionalne domene, iz svojih cipela, obraćamo se posebno stručnjacima, roditeljima i djeci iz sustava socijalne skrbi, specifično govoreći o djeci korisnicima programa poludnevnih boravaka.

crikva.hr

Podijelite