Svečano obilježena 40. godišnjica djelovanja Stolnoteniskog kluba "Crikvenica"

1 - Miljenko Butković, Katarina Šegota, Jasminka Citković, Darko Ivošević, Rudolf Smoljan i Tomislav Rogović
2 - Uzvanici na svečanoj sjednici Skuupštine Kluba
3 - Dubravka Pobor i Krešimir Brnić
4 - Rudolf Smoljan
5 - Tomislav Rogović
6 - Slobodan Gračaković
7,8 - Gosti i bivši crikvenički stolnotenisači
9 - Ivana Knežević Šambić

U petak 3. travnja u Dvorani Zora održana je svečana sjednica Skupštine Stolnoteniskog kluba „Crikvenica“ kojom je obilježeno 40 godina postojanja tog crikveničkog sportskog kolektiva.
Tom je prigodom predstavljena monografija „Stolnoteniski klub Crikvenica 1978. – 2018.“ te su dodijeljene zahvalnice i priznanja onima koji su zaslužni za uspješno dugogodišnje djelovanje Kluba.
Brojnim okupljenim članovima Kluba svih generacija i uzvanicima među kojima su bili predstavnici Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog stolnoteniskog saveza, Zajednice sportova PGŽ, Stolnoteniskog saveza PGŽ i Grada Crikvenice obratio se aktualni predsjednik Miljenko Butković.
Potom su o važnim segmentima iz povijesti STK „Crikvenica“ govorili bivši predsjednici Rudolf Smoljan, Tomislav Rogović i dugogodišnji crikvenički sportski djelatnik Slobodan Gračaković. Smoljan je podsjetio da su u organizaciji STK „Crikvenica“ ovdje gostovali i reprezentativci Kine, tada najbolji svjetski stolnotenisači. Rogović se prisjetio dana osnivanja Kluba istakavši pritom veliku ulogu Krešimira Brnića, doajena crikveničkog stolnog tenisa. Gračaković je govorio o značenju STK „Crikvenica“ kroz dugi niz godina istakavši kako je riječ o uzornom sportskom kolektivu.

Autor monografije „ Stolnoteniski klub Crikvenica 1978. – 2018.“ je Ivica Šubat, a u uredništvu izdanja su bili Miljenko Butković, Marko Marčelja, Dubravka Pobor, Katarina Šegota i Božidar Tomašek. Monografiju koja je izdana u 300 primjeraka za izdavanje je pripremilo Nakladničko poduzeće „Neriz“ iz Jadranova, a grafičko oblikovanje potpisuje Dubravka Car.
Uz predstavljanje monografije podijeljene su klupske zahvalnice i priznanja koje su dobili Rudolf Smoljan i Tomislav Rogović (za osnivanje Kluba i za izuzetan doprinos razvoju STK „Crikvenica“ i crikveničkog stolnog tenisa), Grad Crikvenica i Zajednica sportova PGŽ (za dugogodišnju suradnju i izuzetan doprinos razvoju STK „Crikvenica“) Nikica Birko, Krešimir Brnić, Elena Košuljandić Handanagić, Ivan Kružić, Oliver Lelas, Marko Marčelja, Dubravka Pobor i Vedran Saftić ( za izuzetan doprinos razvoju Kluba i crikveničkog stolnog tenisa) te Iva Košuljandić i Diana Pećanić (za dugogodišnju vjernost Klubu, izvrsne pojedinačne i ekipne rezultate te uzoran u uspješan rad s najmlađim kategorijama).
Na kraju je dugogodišnja tajnica Kluba Dubravka Pobor zahvalila svima koji su pomagali rad STK „Crikvenica“ tijekom niza godina te svima koji su pomogli izdavanje klupske monografije. Zahvalnice za dugogodišnju suradnju, financijsku potporu Klubu i doprinos razvoju crikveničkog stolnog tenisa tako su dobili „Eko-Murvica“ d.o.o., Hrvatski olimpijski odbor, „Murvica“ d.o.o., KZD „Vodovod Žrnovnica“ d.o.o., Županijska lučka uprava Crikvenica, Osnovna škola Vladimira Nazora, Osnovna škola Zvonka Cara, Stolnoteniski savez PGŽ, Turistička zajednica Grada Crikvenice i Gradska knjižnica Crikvenica.    

40 godina Stolnoteniskog kluba „Crikvenica“

Krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća stolni tenis je bio vrlo popularan u bivšoj državi, a u Crikvenici se igrao na nekoliko različitih lokacija.
Nakon velikog prvosvibanjskog općinskog turnira 1978. godine pokrenuta je inicijativa za osnivanjem stolnoteniskog kluba, što se ubrzo i dogodilo na Osnivačkoj skupštini održanoj 21. svibnja 1978.
Klub je dobio ime „Crikvenica“, za prvog predsjednika izabran je Ivan Bojčetić, a svoje aktivnosti stolnotenisači su provodili u nekadašnjem Domu Partizan, tada jedinom zatvorenom sportskom objektu u Crikvenici.
Prvi registrirani igrači u Klubu bili su Nikica Birko, Vladimir Fele, Dragan Nevešćanin, Krešimir Brnić, Tomislav Rogović, Robert Stanić, Bogomil Kružić, Mladen Birko, Damir Petrović, Ivica Hanževački, Tomislav Ratkajec, Marino Ferenčić i dr.
Crikvenički stolnotenisači sudjelovali su u prvim godinama postojanja na brojnim turnirima uglavnom u okolici i ligi PIG regije, a istodobno je počeo rad i s najmlađima. Prvi licencirani treneri u Klubu bili su Rudolf Smoljan i Nikica Birko kojima se u radu s najmlađima ubrzo priključuje Tomislav Ratkajec.
Od 1983. g. aktivno se uključuju i djevojke koje formiraju natjecateljsku ekipu u kojoj su Jasna Rogić, Aleksandra Jajić, Nensi Žic i posebno darovita Tina Vidović.
STK „Crikvenica“ je 25.11.1982. bio organizator susreta stolnoteniskih reprezentacija Jugoslavije i Kine koje su tada predstavljale sam vrh svjetskog stolnog tenisa.
Kad je 1984. godine srušen Dom Partizan, uprava Kluba je bila primorana naći novi prostor za rad Kluba. Rješenje je pronađeno u prizemlju bivšeg hotela „Slavija“ i tu je STK „Crikvenica“ nastavio djelovati sve do 2003. g. kad je otvorena Gradska sportska dvorana.
Za vrijeme Domovinskog rata smanjene su natjecateljske aktivnosti u kojima je Klub sudjelovao, međutim, klupske prostorije u hotelu „Slavija“ bile su svakodnevno ispunjene mladim stolnotenisačima. S obzirom na to da je u Crikvenici tada boravio velik broj izbjeglica uglavnom iz istočne Slavonije, dan im je klupski prostor u kojem su igrali stolni tenis.
Nakon niza godina igranja u Stolnoteniskoj ligi PGŽ seniorska momčad uspjela se 1996. g. plasirati u 2. Hrvatsku ligu stolnotenisača – zapad. U drugoligaškoj konkurenciji ostali su sve do ispadanja 2003. godine, a najbolji plasmani su im bili na 4. mjesto ligaške ljestvice. U tom razdoblju isticali su se Erik Matković (proglašen za najboljeg sportaša Grada Crikvenice 1996.g.), Boris Baniček, Igor Tomić, Davor Šverer, Igor Protuđer, Marko Marčelja i drugi. Nakon ispadanja iz 2. lige seniorska momčad se više nije uspijevala vratiti u drugoligašku konkurenciju, već se natječe u Stolnoteniskoj ligi PGŽ.
Od 2003. g. nositeljice kvalitete postaje stolnotenisačice  koje su izborile plasman u 2. Hrvatsku ligu stolnotenisačica – zapad. U toj ekipi bile su Nina Benko, Dragana Benko, Elena Košuljandić i Vanja Kosagov kojima se priključuju Kristina Santaj i Martina Klimić.
Poklopilo se to s preseljenjem Kluba u novu Gradsku sportsku dvoranu u Crikvenici koja je otvorena 12.3.2003.g. i u kojoj je STK „Crikvenica“ dobio neusporedivo bolje uvjete za rad. Uz klupsku kancelariju uređen je prostor samo za stolni tenis, a u velikoj dvorani su se održavali veći turniri.
Bolji uvjeti rada značili su i više mladih u Klubu s kojima su kontinuirano radili treneri Marko Marčelja, Oliver Lelas i Elena Košuljandić. Posebno dobre rezultate u mlađim kategorijama (plasmane među 10 najboljih u Hrvatskoj) tijekom godina postizali su Erik Matković, Davorka Šegulja, Antonio Mazzarolli, Duško Marijan Morić, Diana Pećanić, Marijo Jeličić, Karlo Jovanović i Marta Vukelić.
U Klubu s ponosom ističu da su ovdje prve stolnoteniske korake napravile Dorina Srebrnjak i Marta Vukelić koje su dospjele do reprezentacije Hrvatske i sada nastupaju u našim najboljim stolnoteniskim klubovima.
Seniorska ženska ekipa se od sezone 2002./2003. stalno natječe u 2. Hrvatskoj ligi stolnotenisačica – zapad, a uz domaće igračice Vanju Kosagov, Elenu Košuljandić, Dianu Pećanić i Ivu Košuljandić ekipu su pojačavale Kristina Santaj, Martina Klimić, Sandra Živolić, Irena Žilić, Tea Božičković, Nives Macukić, Magdalena Basić, Mirna Tomić, Ida Jazbec, Ivana Knežević Šambić, Mia Radaković i Maja Šuman.
Najveći uspjeh u povijesti STK „Crikvenica“ postigla je seniorska ekipa u sastavu Nives Macukić, Tea Božičković i Diana Pećanić koje su osvojile naslov prvakinja 2. Hrvatske lige stolnotenisačica – zapad i plasirale se u Superligu, najjače klupsko natjecanje stolnotenisačica u Hrvatskoj. Međutim, iz ovog sastava sljedeću sezonu u Superligi igrala je samo Diana Pećanić, uz Magdalenu Basić, Idu Jazbec i Mirnu Tomić koje su odmah ispale iz Superlige.
Ekipa STK „Crikvenica“ u sastavu Ivana Knežević Šambić,  Diana Pećanić, Marta Vukelić i Iva Košuljandić ponovila je uspjeh osvajanja prvog mjesta u 2. Hrvatskoj ligi – zapad i plasmana  u Superligu u sezoni 2015./2016. međutim ni one se nisu uspjele u njoj zadržati više od jedne sezone. Za te su rezultate zaslužni i treneri Marko Marčelja i Oliver Lelas.

Danas je Stolnoteniski klub „Crikvenica“ stabilan sportski kolektiv koji okuplja velik broj mladih stolnotenisača koji nastupaju na turnirima diljem Hrvatske.
Seniorska ekipa stolnotenisačica u samom je vrhu 2. Hrvatske lige – zapad, a dvije seniorske ekipe natječu se u županijskim ligama. Uz to, STK „Crikvenica“ je  poznat i kao organizator velikog ljetnog „Turnira Plaža“ koji se tradicionalno održava već 40. godina. 

Ivica Šubat 

Podijelite