- Danas je u Primorsko-goranskoj županiji 25 novooboljelih od koronavirusa dok je 220 osoba ozdravilo, - rekao je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ Vladimir Mićović na današnjoj konferenciji za novinare Županijskog stožera civilne zaštite.
Kao i do sada, nedjeljom je obavljen manji broj testiranja te je laboratorijski obrađeno 216 uzoraka, a udio pozitivnih iznosi 12 posto. Time se, prema riječima Mićovića, nastavlja višednevni trend pada oboljelih unutar testiranih osoba, a bilježi se i značajni pad broja aktivnih slučajeva.
„Prije 14 dana taj je broj iznosio 3.309, a na današnji dan broj aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti iznosi 1.670. Županija smo koja je u samom vrhu po broju testiranja, do sada je obuhvaćeno 35 posto stanovništva PGŽ, ili u apsolutnom broju testirano je 98.993 osoba“, rekao je Mićović. Dodao je da očekuje daljnji pad broja zaraženih, kao i hospitaliziranih osoba. Nastavlja se i cijepljenje u domovima za starije te u zdravstvenim ustanovama, a do sada je cijepljeno gotovo tisuću osoba. U drugom valu cijepit će se osobe starije od 65 godina i kronični bolesnici, čim stignu nove količine cjepiva.
Kako je izvijestio ravnatelj KBC Rijeka Alen Ružić, trenutno je na bolničkom liječenju 112 Covid pacijenata, te istaknuo kako je i kod njih vidljiv trend smanjenja hospitalizacija. Od navedenog broja 23 bolesnika ima teške simptome, 8 ih je na respiratoru, a 15 u jedinicama intenzivne skrbi. Tijekom jučerašnjeg dana od COVID-19 bolesti su nažalost preminule tri osobe, a bitno je reći kako dnevni podaci o hospitaliziranim i umrlim osobama uključuju i osobe iz susjednih županija koje se liječe u KBC-u.
Načelnik Stožera civilne zaštite PGŽ Mladen Šćulac izrazio je sućut obiteljima poginulih u potresom pogođenim područjima te rekao da je na području Sisačko-moslavačke županije trenutno 120 osoba iz svih službi sustava civilne zaštite PGŽ, među njima i preko 40 vatrogasaca i 18 vatrogasnih vozila.Prvi tim na teren je krenuo svega nekoliko sati nakon razornog potresa, a upravo je u pripremi već treća ekipa za pomoć stradalom stanovništvu.
Kako je istaknula ravnateljica Crvenog križa PGŽ Vesna Čavar na terenu je i tridesetak volontera s područja naše Županije ekipiranih i sa stručnjacima za pružanje psihološke pomoći stradalima. Pozvala je da se Crvenom križu jave sve osobe koje su pronašle smještaj na području naše Županije kako bi se mogli evidentirati i osigurati im pomoć u hrani i drugim potrepštinama. Poziv se odnosi i na osobe kojima su smještaj osigurale hotelske kuće s našeg područja, a takvih je prema informacijama TZ Kvarnera između 200 i 250 osoba.
Prema riječima zamjenika načelnika Stožera Gorana Petrca na našem području moguć je prihvat većeg broja stradalnika, no većinom s terena stižu apeli da im se osigura privremeni smještaj u njihovim mjestima. Veći broj kamp kućica i kontejnera već je upućen, a u pripremi je još desetak koje će se odvesti obiteljima razrušenih domova.
crikva.hr