Stožer Civilne zaštite PGŽ poručuje građanima - nije vrijeme za opuštanje, imamo tri novozaražene osobe

1 - Ravnateljica Crvenog križa PGŽ Vesna Čavar 
2 - Matko Škalamera
3 - Dobrica Rončević
4 - Marko Boras Mandić

Tri novooboljele osobe na području Primorsko-goranske županije u zadnja 24 sata poruka su da se i dalje treba strogo pridržavati propisanih mjera zaštite, držati propisanu distancu, koristiti zaštitne maske i rukavice i ne družiti se s prijateljima i rodbinom tijekom uskršnjih blagdana.
Poruka je to Stožera civilne zaštite PGŽ s današnje konfrerencije za novinare na kojoj su pored načelnika Stožera Marka Boras Mandića, sudjelovali i ravnateljica Crvenog križa PGŽ Vesna Čavar, ispred Ravnateljstva civilne zaštite Matko Škalamera te glavni epidemiolog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dobrica Rončević.

Upravo je on i izvijestio o novoobljelima od Covida 19, a zaraza je i u ovim slučajevima „uvezena“ iz inozemstva. Dobro je da su te osobe bile od dolaska kući u samoizolaciji, no supruga jednog oboljelog liječnica je u Domu zdravlja, koja je protekli tjedan bila u dežurstvu od kuće, tako da ne postoji opasnost da je zaraza prenijeta na veći broj osoba.
- U ovom trenutku u PGŽ imamo 48 oboljelih i 15 osoba koje su ozdravile, no s obzirom na protok vremena, za očekivati je da će kroz nekoliko dana još nekoliko biti u statusu ozdravljenih. Preduvjet za to je da bris pacijenta dva puta za redom unutar 24, odnosno 48 sati bude negativan, - pojasnio je Rončević. Također je dodao da svakako treba koristiti zaštitne maske i rukavice priliskom ulaska u zatvorene prostore kako bi se spriječila kapljična infekcija, a u tu svrhu mogu poslužiti marama ili šal, jer nažalost maski nema dovoljno u slobodnoj prodaji.

Marko Boras Mandić komentirajući zatjeve dijela općina i gradova da se proširi prostor kretanja bez propusnice, rekao je da iz Županijskog stožera ne pozdravljaju, ali prihvaćaju odluke lokalnih stožera koji su takve zahtjeve uputili Ravnateljstvu civilne zaštite.
- Cijela Istra ima 200.000 stanovnika i oni su se teriotrijalno podijelili u 7 cjelina, a u isto vrijeme Grad Rijeka s nekoliko općina iz prstena ima isti broj stanovnika i sve stavljaju u jednu zonu kretanja. Nikome ova ograničenja nisu lagana, ali ako se strpimo kroz travanj, poštujemo propisane mjere, imamo dobre šanse da već u svibnju možemo govoriti o popuštanju određenih mjera, - poručio je Boras Mandić.

Ravnateljica DCK PGŽ Vesna Čavar je rekla kako se povećava broj osoba koje ne smiju izlaziti iz domova, a kojima je potrebna opskrba namirnicama i lijekovima, što volonteri Crvenog križa redovno obavljaju na terenu.
Novost je što se od prošlog tjedna Hrvatska ljekarnička komora udružila s Crvenim križom te njihovi farmaceuti dostavljaju lijekove. Na području naše Županije angažirano je oko 40 djelatnika društava CK, a CK Rijeka ima angažiranu kuhinju – veliki broj obroka dostavlja ze za pučku kuhinju, civilnoj zaštiti, građanima i za karantenu te imaju 20-ak volontera koji su stalno na terenu i naravno provode se sve higijenske mjere.
Čavar je istaknula kako je dosad na području naše Županije 150 volontera odradilo oko 1500 sati, a također djeluje i 26 gerontodomaćica.  Zahvalila se Gradskom društvu Rijeka i "Taxi Cammeu" koji su pomogli i prevoze djelatnike ujutro na posao te "Rijeka 2020" koji je također uskočio s pomoći oko prijevoza. Osvrnula se i na donacije - Obrtnička komora PGŽ, Studenac, JGL i građani, među kojima i župan nam doniraju, odnosno uplaćuju sredstva na žiro račun, zasad imamo oko 77 000 kuna, od čega ćemo nabavljati namirnice, slagati pakete i distribuirati našim gradskim društvima.

Matko Škalamera naglasio  je kako postrojbe civilne zaštite kontroliraju okupljanja, rad trgovina i ostalih ugostiteljskih objekata.
- Centar 112 je 0-24 sata uključen, sudjelujemo i u ispomoći dovoženja opreme, rada karantena te zajedno s policijom djelujemo na punktovima oko zabrane napuštanja mjesta prebivališta. - rekao je Škalamera.

Podijelite