Sonja Polonijo: Turistička Opatija nam je pobjegla za nevjerovatnih 72%!

Sonja Polonijo, nezavisna vijećnica u Gradskom vijeću Grada Crikvenice

Ne stišavaju se komentari na donošenje odluke o povećanje paušala za iznajmljivače, a nezavisna vijećnica u Gradskom vijeću Sonja Polonijo poslala nam je dodatni osvrt na tu temu koji je vrlo zanimljiv:  

- Ovih dana odluke su donesene u mnogim turističkim gradovima Županije. I kod nas su vijećnici vladajuće koalicije HDZ-a, HSP-a AS i Stranke rada i solidarnosti Milana Bandića (bivši vijećnik HSS-a), te prebjeg Tomislav Miočić donijeli odluku kojom privatnim iznajmljivačima na prijedlog gradonačelnika povećavaju iznos paušalnog poreza za 15%, sa 300 kn na 345 kn po ležaju.

Na povećanje poreza odlučili su se i „vladajući“ vijećnici u Novom Vinodolskom i Opatiji, tako da ova tri grada danas čine neslavni vrh ljestvice u PGŽ što se iznosa poreza tiče. Opatija, kao i cijeli otok Krk, situaciju su ublažili zoniranjem, tako da manje atraktivna područja sa slabijom popunjenošću ipak imaju manje porezno opterećenje. Ovakav pristup problematici u Crikvenici i Novom Vinodolskom gradske su vlasti nekom svojom logikom označile nepravednim. Argumentacija grada Bakra, u kojoj je na vlasti ista politička opcija, potpuno je različita, tako da je Bakar iskoristio mogućnost zoniranja!

Između Crikvenice i Opatije postoji i jedna velika razlika jasno istaknuta i u novoj Strategiji razvoja turizma Crikveničko-vinodolske rivijere koja je trenutno u javnoj raspravi:  

  Prosječna dnevna potrošnja turista u EUR  Indeks PGŽ = 100
Crikvenica 61 79
Kvarner 77 100
Republika Hrvatska 79 103
Opatija 105 136

Ovo pokazuje da Crikvenica ima najnekvalitetniji turizam, lošiji i od prosjeka Kvarnera, znatno lošiji od prosjeka države, a da nam je Opatija pobjegla za nevjerojatnih 72%!

Dodatno, u istoj toj Strategiji razvoja turizma Crikveničko-vinodolske rivijere analizira se i struktura turističke potrošnje na našem području.

Crikvenica Prosječna dnevna potrošnja turista u EUR Udio u ukupnoj dnevnoj potrošnji %
Ukupna dnevna potrošnja 61 100%
Smještaj 31,7 52%
Hrana i piće u ugostiteljstvu 18,9 31%
Trgovina 6,1 10%
Sve ostalo 4,3 7%

Ima još jedna zanimljivost, a to je da, prema demografskom pokazatelju broja iseljenih u inozemstvo na 1.000 stanovnika, gradovi s najvećim porezom imaju i najveće iseljavanje: 

Turistički gradovi PGŽ Porez kn/ležaj  Iseljeni u inozemstvo
na 1000 stanovnika
Crikvenica 345 -6,1
Opatija 345 -5,5
Novi Vinodolski 345 -4,4
Rab 300 -2,4
Krk 345 -1,3
Mali Lošinj 345 -1,1
Cres 300 +0,3

Da li bi iznajmljivače trebalo stimulirati na veća ulaganja u kvalitetu ponude, ili je od toga važnije dodatnim nenamjenskim prihodom još malo podebljati proračun koji ionako davanja građana drži na zakonom dozvoljenim maksimalnim iznosima?
Također, porez na krevete iznajmljivača turističkih kreveta u Crikvenici koji imaju prebivalište van područja Grada Crikvenice neće biti uplaćivan u proračun Grada Crikvenice, nego u proračune gradova njihova prebivališta. Ovu argumentaciju dobro su razumjeli kolege iz Kluba vijećnika HNS-a i PGS-a, te smo na Gradskom vijeću Grada Crikvenice predložili amandman kojim bi iznos poreza ostao nepromijenjen, a uvelo bi se i zoniranje. Nažalost, gradonačelnik to nije prihvatio.

Iz svega zaključujemo da vladajući u Gradu Crikvenici veliko iseljavanje stanovnika u inozemstvo, najveće u Primorsko-goranskoj županiji,  kompenziraju još većim „zavlačenjem ruku u džepove“ građana koji su ovdje ostali živjeti. - rezimira Sonja Polonijo.

crikva.hr

Podijelite