Silvije Šegulja novi ravnatelj "Thalassotherapije"

Dr. Silvije Šegulja, ravnatelj "Thalassotherapije"

Od 1. kolovoza na čelu crikveničke „Thalassotherapije“, specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju bolesti respiratornih organa i lokomotornog sustava nalazi se dr. Silvije Šegulja.
Dosadašnjem ravnatelju Damiru Lončariću istekao je mandat, pa je nakon provedenog natječaja Upravno vijeće ustanove na mjesto ravnatelja izabralo dr. Šegulju.

Silvije Šegulja dr.med.spec. pedijatar alergolog je inače iz Jadranova, ima 38 godina i nakon završetka Medicinskog fakulteta u Rijeci cijeli je dosadašnji radni vijek vezan uz „Thalassotherapiju“:
- Cijeli moj radni vijek prožet je „Thalassotherapijom",, a prvi susret s ustanovom bio je 2005. godine kad sam u svojstvu volontera odlučio sudjelovati u radu ustanove. U međuvremenu nastavio sam stručno usavršavanje te sam završio specijalizaciju iz pedijatrije, odnosno kasnije i subspecijalizaciju iz pedijatrijske alergologije i kliničke imunologije.
Tijekom vremena obavljao sam različite funkcije unutar ustanove, bio sam član Upravnog vijeća ispred ustanove, predsjednik Stručnog vijeća, pet godina sam bio Voditelj odjela respiratorne rehabilitacije djece, te posljednjih nekoliko godina zamjenik ravnatelja. Pred završetkom sam specijalističkog studija zdravstvenog turizma, uz medicinsko znanje, znanja prikupljena na tom usavršavanju nužna su za uspješno usmjeravanje ka uspjehu u zdravstvenom turizmu, gdje „Thalasotherapia“ također želi i spremna je postati prepoznatljiva.

Što za Vas znači funkcija ravnatelja „Thalassotherapije“, kako je doživljavate?
- Za mene funkcija ravnatelja znači prije svega odgovornost, ali i priliku za učiniti bolje, unaprijediti postojeće poslovanje i stvoriti uvjete za sigurnu budućnost bolnice, koja uspjehe u zdravstvenom turizmu pretače u nove kvalitativne iskorake. Razlog zašto sam odlučio da mogu obnašati ovako odgovornu funkciju su konstantni napori našeg osnivača, Primorsko-goranske županije, za ulaganjem u bolje uvjete rada u bolnici i ljudi u koje vjerujem, s kojima sam stručno rastao svih ovih godina.
Zato sam i zahvalan mojim prethodnicima i osnivaču koji mi je dao povjerenje, a ja ga svakako namjeravam opravdati kroz uspješno poslovanje, te zadovoljstvo djelatnika i korisnika naših usluga.

Kako danas djeluje „Thalassotherapija“, predstavite nam ukratko glavne aktivnosti ustanove.
- „Thalasotherapia“ danas djeluje kao specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Primorsko-goranske županije koja u studenom ove godine obilježava 50 godina postojanja i djelovanja.
Ugovorna smo ustanova HZZO-a, te je kod nas moguće obaviti specijalističke preglede pedijatra pulmologa, pedijatra alergologa, pedijatra kardiologa, fizijatra i nefrologa, te za odrasle bolesnike dermatologa, kardiologa, otorinolaringologa, audiologa, fizijatra i pulmologa. Moguće je ambulantno obaviti fizioterapijske procedure, te inhalacije u našem inhalatoriju što naše lokalno stanovništvo koristi tijekom zimskih mjeseci.
Imamo i 120 bolesničkih postelja od kojih 70 pripada odrasloj fizikalnoj rehabilitaciji ortopedskih bolesnika, te 50 za respiratornu rehabilitaciju djece iz cijele Hrvatske koja imaju tegoba s astmom i kroničnim plućnim bolestima.
Imamo i nešto kreveta koje ne koristi HZZO, a koje uspješno plasiramo na strana tržišta u vidu zdravstvenog turizma kao jedne od smjernica razvoja bolnice odnosno same Crikvenice i Županije kao destinacije zdravlja.

U kojem smjeru ćete voditi ustanovu u narednom razdoblju, kakvi su planovi za budućnost?
- U smjeru jasne prepoznatljivosti bolnice kao nacionalne ustanove za respiratornu rehabilitaciju, rehabilitaciju ortopedskih pacijenata u smislu fizikalne i rehabilitacijske medicine, radit ćemo na prevenciji i liječenju pretilosti, a njegovat ćemo i posebnost ustanove – činjenicu da se radi o pedijatrijskoj bolnici s nazivom Bolnica prijatelj djece.
Sve ovo neće biti moguće bez snažnog ulaganja u kadrove i edukacije na svim razinama. Sretan sam što mogu reći da će se uskoro sa svojih edukacija početi vraćati liječnici - specijalizanti koji će već sutra biti vrsni specijalisti koji će dalje nositi medicinsku djelatnost ustanove.
Želim napomenuti da sliku bolnice čine svi djelatnici koji dođu u doticaj s pacijentom odnosno korisnikom: od tehničkog i nemedicinskog stručnog osoblja, do medicinskih sestara, fizioterapeuta do drugih medicinskih stručnjaka i liječnika, svi oni sudjeluju u kreiranju općeg dojma o bolnici, sudjeluju u kreiranju bolje, ugodnije, dostupnije i kvalitetnije usluge. Da ne vjerujem u kadar i ljude ne bih ni prihvatio ovako odgovornu zadaću.

Čime se bavite u slobodno vrijeme, kad niste u ustanovi?
- Slobodnog vremena imam malo, zapravo kad se odlučite za liječnički poziv na neki ste se način odlučili za cjeloživotno učenje i rad koji je teško ograničiti na formalne radne sate. Ono malo vremena što mi nakon svih obaveza i učenja ostane provodim sa svoje dvoje djece koja ispunjavaju emotivni dio i donose motivaciju za sve životne zadaće. Prekrasna priroda koja nas u Crikvenici okružuje meni je i mojoj obitelji važan medij užitka i opuštanja, u njoj često nalazim medij koji me navodi da bacim poglede u prošlost i uhvatim njihovu refleksiju u viziji naše zajedničke bolje budućnosti. – rekao je dr. Šegulja.

Podijelite