1 - Goran Blažević
Gradska knjižnica Crikvenica u petak je u sklopu Mjeseca hrvatske knjige crikveničkoj publici predstavila još jednu knjigu.
Riječ je o putopisu Gorana Blaževića „Svilim – 3300 kilometara pješice po izbjegličkoj ruti“.
Autor je održao putopisno predavanje popraćeno fotografijama, videozapisima i anegdotama, pokušavši dočarati motiv, atmosferu i cilj putovanja, te podijeliti užitak putovanja i svoju priču o razbijanju strahova i predrasuda koji nas okružuju. Naime, ovaj putnik-hodač, putopisac i aktivist krajem 2016. krenuo je na put tijekom kojeg je pet mjeseci hodao od Petre u Jordanu do rodnog Umaga, noseći poruku mira i solidarnosti. Na put po izbjegličkoj ruti, pod nazivom Solidarity Walk 4 km/h krenuo je sam, bez ikakve logistike i sponzora, a namjera mu je bila pratiti puteve po kojima su se kretale izbjeglice iz Sirije i Iraka. Prehodao je Jordan, Palestinu, Cipar, Tursku, Grčku, Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru i Hrvatsku.
Što je motiviralo autora da krene na put od uzavrele pustinje preko ledenih planina do Jadranskog mora? Prvi motiv je bio protest protiv politike zatvaranja granica izbjeglicama, dakle ukazati na problem sirijskih izbjeglica koje su često zaboravljane u petogodišnjem bijegu od rata. U želji da se solidarizira javnost s tom humantarnom katastrofom odlučio je svoje pješačenje započeti u Jordanu, državi koja nudi sklonište milijunima izbjeglica iz Palestine, Iraka i Sirije. Na ruti daleko od turističkih objekata bio je u potpunosti ovisan o pomoći lokalnog muslimanskog stanovništva. Drugi cilj je bio dati drukčiju sliku islama od one medijske kao nasilne i barbarske religije, a treći pokazati srodne točke židovstva, islama i kršćanstva. Odabir polazne točke i prolazak kroz mjesta kojima je i Mojsije lutao, a koja poštuju muslimani, kršćani i židovi, nudi poruku da je sve započelo od istog oca Abrahama. Dakle, projekt je nosio veoma snažnu poruku ljudskosti, a osim poruke solidarnosti za izbjeglice tu je i želja da se pokaže gostoljubiva strana islama.
Kao što je ravnateljica Gradske knjižnice Crikvenica Irena Krmpotić na predstavljanju knjige istaknula „Blaževićev Solidarity walk nudi most dijaloga, budućnosti i mira, a interesantno je da je Goran na povratku prošao i kroz našu Crikvenicu gdje je i prenoćio, tako da smo i mi na neki način bili dijelom ove simbolične, humanitarne, mirovne akcije“.
Knjigu je uredila pjesnikinja i prevoditeljica Maja Klarić, a njezino objavljivanje potpomogli su Grad Umag i Gradska knjižnica Umag. Svi nazočni su se poslije predavanja mogli družiti s autorom, te kupiti knjigu po promotivnoj cijeni. Ovo je autorov književni prvijenac, no nastavci slijede, jer kako sam Blažević kaže, nakon odmora krenut će na nova putovanja kojima želi ukazati na probleme suvremenog svijeta o kojima se ne govori.
crikva.hr