Mjesec hrvatske knjige u Crikvenici prebogat događanjima

1 - Julijana Matanović i Irena Krmpotić
2 - Irena Krmpotić, Mara Majstorović i Daniela Uzelac

Gradska knjižnica Crikvenica otvorila je tradicionalni Mjesec hrvatske knjige 15. listopada prigodnom izložbom fotografija „Začitani“, čije autorstvo potpisuju članovi Fotokluba Crikvenica Zlatica Benić, Biserka Car, Dejan Derenčinović, Elma Dujić, Marinko Gršković, Vesna Gršković, Josip Gršković, Igor Ivančić, Ljiljana Kovač, Diana Kumst, Slavko Matejčić, Desiree Pečaver, Irena Udovičić i Perica Udovičić. Svi koje zanima kako su knjigu kroz fotoobjektiv doživjeli naši kreativni sugrađani mogu izložbu razgledati sve do 15. studenoga ispred Gradske knjižnice Crikvenica.

Ova je godina proglašena Godinom čitanja, pa je tema manifestacije Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo hrvati se s knjigom! Fokus je dakle na domaćim autorima te je prva književna večer 21. listopada pripala hit spisateljici Julijani Matanović koja u našem gradu ima vjernu čitateljsku publiku. Predstavljena je njena najnovija knjiga „Djeca na daljinu“ kojom je dotakla srca Crikveničana, a ravnateljica Knjižnice Irena Krmpotić koja je moderirala večer čestitala je autorici na nedavno dobivenoj Nagradi Josip i Ivan Kozarac za najbolju proznu knjigu u protekloj godini upravo za ovaj naslov. Inače, tom je nagradom nagrađen i njen prvijenac „Zašto sam vam lagala“ po kojom je poznata najširem čitateljstvu. „Djeca na daljinu“ zbirka je priča koje kazuju o doslovnim i metaforičkim daljinama, ali suštinski je o obiteljskim odnosima - o djeci, o onoj pravoj i onoj koja to odavno nisu, ali ipak jesu jer i odrasli su zapravo djeca. Pisanje o neuralgičnim točkama odrastanja i obiteljskim odnosima za autoricu je vrsta oslobođenja, a posebno se važnom čini teza da je baš svačiji život na ovoj kugli zemaljskoj vrijedan zapisivanja. Topla i komunikativna Julijana Matanović dotakla je mnoge književne i općeljudske teme, pa je večer u odličnoj i poticajnoj atmosferi prebrzo prošla.

Dan poslije premijerno je predstavljena zbirka poezije „Prolazak ispod duge“ Mare Majstorović znakovitog podnaslova Od iskupljenja do prosvjetljenja. Kroz tri cjeline – Katarza, Prolazak ispod duge i Novi čovjek – Prosvjetljenje publika je saznala kakva je to poezija za osobnu preobrazbu, a kroz igru na kraju večeri mogli su i osobno iskusiti koja im je od 40 pjesama namijenjena kao poruka i duhovno vodstvo. Večeri je nazočila i autorica predgovora Daniela Uzelac, inače autorica ciklusa Put boginje i poznata blogerica. Mara Majstorović koja je u našem gradu provela kao vukovarska prognanica ratne godine kaže da joj je srce u Vukovaru, tijelo u Vinkovcima, a duša u našoj lijepoj Crikvenici. Inače je certificirani trener NLP-a, praktičar Points of You metode i urednica portala www.samopozitivno.com. Moderatorica večeri ravnateljica Knjižnice Irena Krmpotić podsjetila je da je lani u Mjesecu hrvatske knjige Knjižnica predstavila online Marinu prvu knjigu „Svjetlosna godina“ kojom je ukazala na važnost okretanja vjeri u sutra te izgradnji budućnosti u kojoj bi Vukovar Grad heroj postao i Grad svjetla.

Sljedeća književna večer je u srijedu, 27. listopada u Gradskoj vijećnici s početkom u 18 sati. Svi koji ne žele propustiti putopisno predavanje Gorana Blaževića „Karavana – ekspedicija kroz pustinju Rub al Khali“ moraju zbog pandemijskih uvjeta najaviti svoju nazočnost na mail [email protected].

Oprost zakasnina i besplatno članstvo za umirovljenike, predškolce i prvašiće

U iščekivanju novih književnih hepeninga podsjetimo na omiljene akcije koje naša knjižnica provodi u mjesecu knjige. Svi zaboravni mogu vratiti knjige bez naplate zakasnine, u sklopu akcije Zlatni klub u knjižnicu se mogu besplatno učlaniti umirovljenici ili pak obnoviti članstvo, a to mogu učiniti i predškolci DV Radost i prvašići crikveničkih osnovnih škola.
Pogodnosti traju do 15. studenoga u Središnjem odjelu kao i u Knjižnoj stanici Dramalj i Ogranku Selce pa valja iskoristiti priliku.

Otvorenje izložbe Fotokluba Crikvenica

Podijelite