Lidija Bajuk & Stanislav Kovačić večeras u Srićinoj kući, sutra u Figi

1 - Lidija Bajuk
2 - Divna Šimatović
3 - Stanislav Kovačić

Večerašnjim koncertom Lidije Bajuk i Stanislava Kovačića u Srićinoj kući u Novom Vinodolskom nastavlja se intenzivan program glazbenog festivala „Regional 2019.“ u organizaciji Berislava Jankovića i „B.J. promotiionsa“.
Isti dvojac nastupit će u petak 26.7. u Beach baru Figa u Crikvenici. Oba koncerta počinju u 21:00 sat, a ulaz je besplatan.
Najavljujemo i koncert Divne Šimatović, također u sklopu „Regionala 2019.“ u Srićinoj kući u Novom Vinodolskom u petak 26. srpnja s početkom u 21:00 sat. Ovaj se koncert održava uz potoru Ministarstva RH.

Lidija Bajuk etnologinja je i antropologinja, kao znanstvena suradnica zaposlena u Institutu za etnologiju i folkloristiku. Objavila je 7 knjiga pjesama, 4 prozne knjiga, 6 etno albuma (Zora-djevojka, CBS, 1997; Kneja, CBS, 1999; Tira les, CBS, 2001; Zipčica, Interpublic, 2010; Matapur, Udruga Matapur, 2012; Prelja, Scardona, 2013) i 1 kantautorski (Luna, CBS, 2005), 6 udžbenika, šezdesetak stručnih i tridesetak znanstvenih radova.
Višestruko je nagrađivana je za književnost (Goranovo proljeće, Josip Sever, Fran Galović, Krapina, Zvonimir Golob …) i glazbu (Famus, Večernjakova ruža, 2 x Porin, 19. Međunarodni folklor Hucula, Franjo Ksaver Kuhač…).

Stanislav Kovačić diplomirao je talijanski te španjolski jezik i književnost. Profesionalni je violončelist, bas gitarist, aranžer, skladatelj. Surađivao je s rock sastavima Stampedo, Šo! Mazgoon, Gego i Picigin bandom, Ivankom Mazurkijević, Lidijom Bajuk,Vladom Divljanom, Pavelom, Ezerkama i 7/8i drugima.
Objavio je četiri samostalna audio-albuma: Street Cello (Suzy, 2007), Uspavanke za djecu i odrasle (Mali svijet, 2009), RockCello (S. Kovačić, 2010) i PunkCabaret (S. Kovačić, 2019). Autor je glazbe u više animiranih i dokumentarnih filmova te u brojnim kazališnim predstavama.
Na Marulovim danima (2009.) nagrađen je za glazbu u kazališnoj predstavi Judith Franch redateljice Vlatke Vorkapić, a na Pula film festivalu 2012. Zlatnom arenom za glazbu u filmu Sonja i bik iste redateljice.
Godine 2015. dobil su diskografsku nagradu Porin (2015) za zajednički etno album Lidija Bajuk Trio: Prelja (zajedno s harfisticom Marijom Mlinar).

Divna Šimatović (Zagreb, 1994.) završila je Muzičku akademiju u Zagrebu s uspjehom magna cum laude u klasi profesora Darka Petrinjaka. Dobila je Dekanovu nagradu za iznimna postignuća u akademskoj godini 2014./2015. te stipendiju Grada Zagreba za izvrsnost u školovanju.
Završila je Glazbenu školu Pavla Markovca u klasi profesora Xhevdeta Sahatxhije te Drugu gimnaziju, obje s odličnim uspjehom.
Tijekom svojeg glazbenog školovanja osvojila je brojne nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima. Svoj prvi solistički koncert, popraćen sjajnim kritikama, održala je 2011. u Zagrebu (Matica hrvatska). Recital u sklopu Ciklusa komorne glazbe u organizaciji Koncertne direkcije Zagreb odsvirala je kao dobitnica posebne nagrade na natjecanju „Lions Grand Prix“ u Rijeci 2014.
Nastupala je u gradovima diljem Hrvatske i u inozemstvu, a gostovala je u emisijama „Dobro jutro, Hrvatska“, „Majstori svirači“ i „Na pragu uspjeha“.
Ovo je ljeto održala dva solistička koncerta u Italiji u sklopu ciklusa Carniarmonie i Nei Suoni dei Luoghi, ali i u Hrvatskoj - na Samoborskim glazbenim jesenima i u Muzeju za umjetnost i obrt. Od prigodnih nastupa mogu se izdvojiti: koncert povodom Dana Europe (Europski dom, 2016.), nastup na svečanosti povodom organizacije Europskih sveučilišnih igara (2016.) i nastup povodom Španjolskog nacionalnog dana (na poziv Veleposlanstva Kraljevine Španjolske).
Divna nastupa i na raznim umjetničkim manifestacijama, a među njima su istaknute: izložba „Duje Balavac“ pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i gradonačelnice Berlina (Berlin, 2010.), „Bijela noć“, izložbe kipara MataCROate te glazbeno-pjesničke večeri Enesa Kiševića (u Gavelli).
Osim brojnih navedenih nastupa Divna često svira i sudjeluje u organizaciji koncerata u humanitarne svrhe od kojih valja istaknuti koncert „Neka bude jednako“ popraćen medijskom pažnjom HRT-a.
Članica je humanitarne neprofitne organizacije „Leo klub“. Bavi se i pedagoškim radom u GU Elly Bašić. Divna se usavršavala na majstorskim radionicama kod Xhevdeta Sahatxhije, Lukasza Kuropaczewskog, Zorana Dukića, Paola Pegorara, Stefana Schmidta te Gorana Listeša.

Lidija Bajuk - Regional 2019_A3+A4-a.pdf

crikva.hr

Podijelite