Jog na nasipu bio bi pun pogodak za promidžbu Jadranova

U tijeku su radovi na uređenju plaže Grabrova u Jadranovu, koji bi trebali biti završeni do početka iduće turističke sezone. Značajno je proširen postojeći nasip čime je dobiven prostor za atraktivne sadržaje uz samo more.
Prostora ima dovoljno da se uz predviđene plažne sadržaje napravi i nešto po čemu bi Jadranovo bilo posebno, nešto što drugi nemaju i trajno bi obilježilo identitet mjesta.
Zamisao je da se na vrhu nasipa napravi ograđeno boćalište (jog), a da se uz postojeće sidro postavi velika boća. Jadranovo je danas u svijetu sporta poznato po svojim boćarima koji u posljednjih desetak godina postižu velike rezultate na međunarodnoj sceni. Svi na svijetu koji se bave boćanjem znaju tko je Jakovar Leo Brnić višestruki svjetski i europski prvak, jedan od najboljih boćara svijeta u brzinskom izbijanju. Boćarski klub „Sveti Jakov“ iznjedrio je još dva svjetska prvaka – Bruna Kraljića i Karla Šabana. Juniori i kadeti „Svetog Jakova“ su bez premca u Hrvatskoj u svojem uzrastu.
Uz to Boćarski klub „Sveti Jakov“ je poznat po organizaciji velikih boćarskih priredbi. U Jadranovu je 2015. godine održan boćarski spektakl „Leo i Marino u lovu na svjetski rekord“ kad su Leo Brnić i Marino Milićević oborili svjetski rekord u brzinskom izbijanju u trajanju od jednog sata. Bila je to nakon svjetskih i europskih prvenstava najposjećenija boćarska priredba ikad održana u Hrvatskoj. Vrijedni djelatnici BK „Sveti Jakov“ organizirali su čak 4 državna prvenstva, Vjekoslav Matetić je izbornik Hrvatske U23 reprezentacije …
Boćanje je naš tradicionalni primorski i mediteranski sport koji u Jadranovu (Svetom Jakovu) ima dugu tradiciju. U knjizi „Jakovarski boćari“ Ivice Šubata zabilježeno je kako su između dva velika svjetska rata u Svetom Jakovu bila čak četiri joga. Sve to više su nego dovoljni argumenti za postavljanje joga na nasipu uz plažu, a sama izgradnja joga u ovom trenutku uopće ne bi bila neka velika investicija.
Jog na nasipu značio bio puno prvenstveno za razvoj i popularizaciju boćanja, međutim bio bi i značajan segment u proširenju turističke ponude mjesta. Već su se održavale manifestacije tipa „Boćanje s turistima“ koje je podržavala Turistička zajednica Grada Crikvenice, a novim jogom uz more ta bi se inicijativa mogla podignuti na puno višu razinu. Na tom bi se jogu za vrijeme turističke sezone svakodnevno mogla organizirati različita događanja, čime bi se dobili brojni novi sadržaji.
Da ne govorimo o tome kako bi se jog i velika boća mogli iskoristiti u promidžbi Jadranova. To bi bilo upravo ono što nema nitko drugi, a Jadranovo se s punim pravom može smatrati mjestom boćanja.
Sada je pravi čas da se ova zamisao realizira, stoga vi koji donosite odluke - razmotrite tu mogućnost.

Ivica Šubat

Podijelite