Izglasan rebalans proračuna - umjesto planiranih 123 milijuna kuna, proračun Grada Crikvenice za 2016.g. iznosi 98 milijuna kuna

1 - Sudionici 32. sjednice Gradskog vijeća Grada Crikvenice
2 - Vijećnik Josip Friš (HDZ)

Nakon Aktualnog sata koji je trajao svega devet minuta nastavljena je 32. sjednica Gradskog vijeća Grada Crikvenice. Vijećnici su prihvatili proširenje dnevnog reda za dvije točke - Prijedlog odluke o izmjeni i dopuni odluke o porezima Grada Crikvenice i Prijedlog odluke o određivanju predstavnika Grada Crikvenice u Povjerenstvo za dodjelu zakupa na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu RH.
Rasprave nije bilo o prvih sedam točaka dnevnog reda koje su se odnosile uglavnom na prijedloge odluka koje je trebalo uskladiti sa zakonskim odredbama. Jedino je kod donošenja Prijedloga smjernica za organizaciju sustava Civilne zaštite na području Grada Crikvenice vijećnik Vedran Antić (SDP) rekao da Grad Novi Vinodolski ima kompletnu opremu za civilnu zaštitu, a Grad Crikvenica nema i pitao kad će je dobiti.
Zamjenik gradonačelnika Veselko Mutavgjić je odgovorio da se u proračunu za 2017. predviđa „nešto sredstava“ za cipele, a vijećnica Marina Baričević (HSS) je ustvrdila da se ona godinama brinula za sličnu opremu i da bi u sanducima u ambulanti u Jadranovu moglo biti nešto od opreme.
Očito je da odgovorne za ovu tematiku ni veliki požar prije nekoliko godina ničemu nije naučio …

Usvojen rebalans proračuna za 2016. uz raspravu neprimjerenu Gradskom vijeću     

Proračun za 2016. godinu utvrđen je u iznosu od  119.945.586,27 kuna, da bi drugim izmjenama 28. lipnja 2016. narastao na 123.397.413,54 kuna. Međutim, sada se trećim izmjenama  predlažu rashodi od  98.133.166,86 kuna što je 20 posto manje u odnosu na važeći plan proračuna. Također se planira da će se ostvariti višak prihoda od 12.210.000 kuna, kao rezultat prenesenog viška prihoda i rashoda tekuće godine. Najveće smanjenje odnosi se na kreditno zaduženje od 18.000.000 kuna koje se neće realizirati u ovoj godini budući da se investicije koje su planirane u ovoj godini neće ostvariti. Riječ je o uređenju Stare škole i boćarske dvorane u Gornjem kraju.  
U raspravi koja je uslijedila vijećnik Žarko Stilin (HNS) je ukazao na veliku razliku između planiranih iznosa proračuna i predloženog rebalansiranog iznosa, te ustvrdio da je najveće smanjenje za kapitalne investicije, a posebno je istaknuo školsku sportsku dvoranu OŠ Zvonka Cara.
Nakon njega je nastupio Josip Friš (HDZ)  koji je  rekao da „Stilin u ovoj vijećnici baca pamflete“, aludirajući na prije nekoliko dana održanu skupštinu HNS-a na kojoj su zapravo bacani – konfeti.
Nastavio je prilično nesuvislom raspravom iz koje se moglo razaznati kako je očito u predblagdanskom raspoloženju, jer se jedino time može opravdati ovakav njegov istup za govornicom.
Zamjenik gradonačelnika Veselko Mutavgjić je nakon toga imao potrebu reagirati ustvrdivši da projekti mogu zapeti i zbog nesređenog stanja u centralnoj državi (?), a da se akumulirani komunalni doprinos prenosi u sljedeću godinu.
Nezavisni vijećnik Igor Posarić je također nezadovoljan zaustavljenom gradnjom školske sportske dvorane i boćarske dvorane u Gornjem kraju. Ustvrdio je da su još jednoj generaciji djece uskraćeni uvjeti za nastavu tjelesnog odgoja i pita - zašto?
Zamjenik Mutavgjić odgovara kako se trude započeti graditi boćarsku dvoranu u Gornjem kraju, gdje imaju probleme s imovinsko-pravnim odnosima, te da je bilo i nekih nesnalaženja. Nada se da će to uspjeti riješiti, no nije rekao kada. Za školsku sportsku dvoranu je rekao da imaju dokumentaciju, ali da bi sredstva za izgradnju mogli dobiti iz drugih izvora, „da ne troše čisto porezni novac“. Potom je ustvrdio da je OŠ Zvonka Cara izgrađena prije 25 godina bez dvorane, pa se pitao je li još jedna godina bez dvorane puno ili malo.     
Vijećnik Damir Lončarić (HNS) je rekao kako razumije da Mutavgjić pokušava objasniti ono što je neobjašnjivo, ali da se ne može reći planirali smo proračun, ali smo fulali za 30 milijuna kuna. Ustvrdio je da proračun nije dobro planiran i pitao koliko košta anketiranje građana o kvaliteti života u Crikvenici, jer  tu stavku nije našao u proračunu.  
Zamjenica gradonačelnika Silvia Crnić je odgovorila da je cijena ankete 23.500 kuna (bez PDV-a) i da će početkom siječnja biti poznati rezultati ankete.
Rasprava o rebalansu u kojoj su još sudjelovali Mato Gavran, Paulo Krmpotić, Lovorko Gržac, Branko Kleković i Kuzman Dokoza zašla je potom u općenite teme koje su postale obojane političkim razmimoilaženjima. Zapažena je i izjava Marine Baričević koja je rekla da su građani zadovoljni što se u Gradu radi i da joj govore kako bi „bilo dobro da su izbori svake dvi leta, onda bi se delalo“.
Da, ali što s preostale dvije godine mandata koji traje četiri godine?
 
Svoj show u Gradskoj vijećnici nastavio je Josip Friš koji je još tri puta izlazio za govornicu  pri čemu je u barem dvije stvari kršio odredbe Poslovnika Gradskog vijeća Grada Crikvenice (čl. 72), međutim predsjednik Gradskog vijeća Lovorko Gržac je tolerirao njegove istupe.
Dio vijećnika bio je zgrožen njegovim istupima, dok je dio sve popratio salvama smijeha, a ni jedno ni drugo nije doprinijelo kvalitetnom odlučivanju o rebalansu proračuna, tj. načinu trošenja naših novaca iz gradske kase, za što smo izabrali gradske vijećnike i izvršnu vlast. Da ne govorimo o dignitetu Gradskog vijeća Grada Crikvenice, jer je taj pojam očito postao vrlo upitan nakon ovakvih sjednica.  
Na kraju je predloženi rebalans proračuna Grada Crikvenice za 2016. godinu izglasan sa 10 glasova, petorica oporbenih vijećnika bila su suzdržana, a dvojica protiv.  

U nastavku sjednice vijećnici su raspravljali o Prijedlogu odluke o izmjeni i dopuni odluke o porezima Grada Crikvenice i Prijedlogu odluke o određivanju predstavnika Grada Crikvenice u Povjerenstvo za dodjelu zakupa na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu RH.  

Ivica Šubat 

Podijelite