1 - Damir Markuš i Damir Plavšić sa sudionicima braniteljske predstave
2 - Vukovarski branitelj Damir Markuš
3 - Crikvenička Vukovarka Goranka Poslek, djelatnice knjižnice Sanja Šubat, Irena Krmpotić, Ella Crnić, Nikolina Žic, Tea Vidučić i Damir Markuš
4 - Irena Krmpotić (ravnateljica gradske knjižnice Crikvenica) i Damir Markuš
5, 6 - KUD "Ilija Dorčić" Novi Vinodolski
Pred prepunim atrijem Osnovne škole Zvonka Cara u Crikvenici sinoć je uprizorena „Bitka za Vukovar – kako smo branili grad i Hrvatsku“, prva hrvatska edukativna i domoljubna braniteljska glazbeno-scenska predstava koju su osmislili hrvatski branitelji Damir Plavšić i Damir Markuš te su predstavljene i njihove dvije nove knjige.
Predstava je dosad izvedena u šezdesetak gradova i izazvala je veliku pozornost i oduševljenje publike svih dobnih uzrasta u domovini i iseljeništvu. Ona je zapravo vid borbe protiv omalovažavanja žrtve hrvatskih branitelja koji su svojom krvlju natapali sveto hrvatsko tlo i tako stvarali našu slobodnu i neovisnu domovinu Hrvatsku te protiv zaborava Domovinskog rata. Nastoji educirati publiku, a posebno mlade, o obrani grada Vukovara i stradanju njegovih stanovnika i hrvatskih branitelja.
Tijekom predstave, kombinacijom vizualnih, svjetlosnih i zvučnih efekata imali smo dojam kao da se nalazimo u ratnom Vukovaru. Na gledatelje djeluju svjetlosni efekti koji izviru iz potpuno zamračenog prostora, zvukovi sirene opće opasnosti, ekplozije granata, prelijetanja zrakoplova, urlici i lavež pasa, mirisi svijeća i dima, glasovi glumaca koji se isprepliću s tim efektima uz prikazivanje filma o obrani Vukovara. Na videozidu izmjenjivali su se dokumentarni isječci te čitanje autorskih tekstova Damira Plavšića i Damira Markuša. Istovremeno se uvode pjesme koje izvode lokalni sastavi kako bi se narušila struktura sjetnih i neugodnih osjećaja pretvarajući sve neugodno u optimizam, poštovanje i domoljublje. U predstavi sudjeluju djeca i odrasli članovi lokalnih folklornih sastava jer se tako predstava oplemenjuje narodnom baštinom u kojoj se ogleda ljepota narodnih običaja, nošnji, plesova i pjesama.
Svjedočanstva Damira Markuša i Damira Plavšića
Posebna svjedočanstva o obrani grada heroja dala su dvojica sudionika bitke za Vukovar Damir Markuš i Damir Plavšić. Damir Markuš predstavio je svoju knjigu „58 HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca“, u kojoj opisuje kako je 58 dragovoljaca HOS-a branilo grad te njihov proboj iz vukovarskog obruča - „HOS-ovu štafetu smrti.“ Markuš je rekao da od 58 njih 25 nije preživjelo Vukovar te da je želio zapisati ta ratna događanja i njihovu žrtvu kako bi je sačuvao od zaborava.
Knjiga „Bitka za Vukovar“ – „Ne plači, moj dobri Anđele“ Damira Plavšića opisuje obranu Sajmišta, Priljeva i Borova naselja, predaju hrvatskih branitelja te preživljavanje u srpskim koncentracijskim logorima Stajićevo, Niš i Sremska Mitrovica. Plavšić je istaknuo da je od ukupno 1.803 branitelja grada Vukovara malo živih, da je vrlo važno educirati mlade o svemu što se događalo u Domovinskom ratu, iznijevši među ostalim i porazan podatak da 2011. godine 80 posto maturanata nije znalo datum pada Vukovara, a 60 posto nije čulo za Ovčaru. Sada se to ipak promijenilo jer osmi razredi u sklopu nastave odlaze u Vukovar i stječu saznanja o ratnim stradanjima.
U predstavi „Bitka za Vukovar – kako smo branili grad i Hrvatsku“, nastupili su kulturno-umjetnička društva „Martin Matetić“ iz Jadranova, „Sloga“ iz Hreljina, „Ilija Dorčić“ iz Novog Vinodolskog, ženska klapa „Sveta Jelena“, učenici OŠ Zvonka Cara - Područne škole Selce, dječji čitateljski klub „Biblice“, crikvenička Vukovarka Goranka Poslek i „Trio Crikvenica“. Program je završio zajedničkom pjesmom uz podjelu zahvalnica svim sudionicima.
U atriju škole mogla se razgledati izložba ratnih fotografija s prve liniji obrane Sajmišta koje su snimili dragovoljci HOS-a Damir Ravnić i Viktorin Jurić. Nazočni su mogli i kupiti predstavljene knjige uz posvetu autora.
Ovo događanje organizirali su Gradska knjižnica Crikvenica i HVIDR-a Crikvenica. Ispred organizatora sve nazočne goste i uzvanike, branitelje, predstavnike braniteljskih udruga i brojnu publiku pozdravila je ravnateljica Knjižnice Irena Krmpotić, a ispred pokrovitelja Grada Crikvenice zamjenik gradonačelnika Veselko Mutavgjić se zahvalio Damiru Markušu i Damiru Plavšiću. Gradonačelnik Grada Crikvenice Damir Rukavina nije bio nazočan ovom impresivnom događanju, s maškaranom skupinom „Duga“ bio je na gostovanju u Vrbniku.
Ivica Šubat