Hrvatske košarkašice (U16) danas u borbi za brončanu medalju na Europskom prvenstvu

Košarkašice Hrvatske (U16) poražene su sinoć u polufinalu Europskog prvenstva od Španjolske rezultatom 54:75 (14:19, 15:13, 16:14, 9:29).
Hrvatske su kadetkinje, unatoč jakom protivniku ušle u utakmicu kako i treba, s jakom voljom i bez prevelikog respekta. Hrvatska je i povela (7:6) tricom Petre Božan, pa ponovno tricom Pirjak za 11:10. Španjolke ubrzo okreću rezultat što akcijama, što iznuđenim osobnim pogreškama, do prvog značajnijeg vodstva na 12:19.
Tijekom cijele druge četvrtine Hrvatice naporno rade na sustizanju španjolske razlike. Obrana odrađuje lavovski posao i nakon što rezultat 21:29 stoji na semaforu više od dvije minute igre, napadačke akcije uspješno završavaju Božan, Majstorović i Bilić te se na veliki odmor odlazi s obećavajućih 29:32.
U drugi dio utakmice Španjolke ulaze serijom 7:0 do prve dvoznamenkaste razlike (29:39), no Hrvatska se neumorno vraća uz veliku ulogu Tonke Jakšić koja ubacuje svoje prve poene – tri velike trice i asistira posljednjoj (Pirjak) za kraj treće četvrtine na pola koša do Španjolske (45:46).
U posljednjoj četvrtini jake protivnice ipak prelamaju i rade ključnu seriju od 12 poena (51:55 do 51:67) koja im je u konačnici osigurala pobjedu i poslala Hrvatsku u borbu za brončanu medalju. Konačan rezultat od 21 razlike (54:75) skriva činjenicu o velikoj borbi i pariranju hrvatskih kadetkinja opjevanim Španjolkama u većem dijelu utakmice.
Najefikasnija je ponovno bila double-double Petra Božan sa 16 poena, 13 skokova i dvije blokade. Gina Nikola Pirjak je ubacila 11, a Ella Majstorović 10 poena (9 skokova).

Hrvatska će broncu tražiti u susretu s domaćom reprezentacijom Portugalom u subotu, 27. kolovoza s početkom u 18:30. Utakmicu možete pratiti na SportKlubu ili FIBA YouTube kanalu.