Robert Bashota, predsjednik Ceha trgovaca pri Udruženju obrtnika Grada Crikvenice i Vinodolske općine
Od studenoga prošle godine na čelu Ceha trgovaca je poznati crikvenički zlatar Robert Bashota, a njegova je zamjenica Divna Branković Bleha. Ceh trgovaca koji djeluje u sklopu Udruženja obrtnika Grada Crikvenice i Vinodolske općine danas ima nešto više od 100 članova, a tu spadaju trgovine mješovitom robom, zlatarnice, suvenirnice, trgovine odjećom, željezarije, cvjećarnice, trgovina elektromaterijalom i dr.
Prije desetak godina bilo ih je puno više, međutim, otvaranje velikih trgovačkih centara na području Grada Crikvenice očito je uzelo danak, o čemu govori i Bashota:
- prije desetak ili nešto više godina u Crikvenici su bile 4 specijalizirane trgovine obuće. Imali smo tri trgovine s ponudom bijele tehnike, danas nemamo niti jednu. Nas zlatara bilo je dvadesetak, sada nas radi samo osam, da dalje ne nabrajam. Otvaranjem trgovačkih centara i posebno trgovačke zone Kukuljanovo naši trgovci su dobili konkurenciju s kojom se teško mogu nositi.
Koje su glavne karakteristike poslovanja vaših članova?
- Glavna karakteristika je izrazita sezonalnost poslovanja. Kad završi turistička sezona velika većina zatvara svoja vrata i ne otvara ih do sljedeće turističke sezone. Uz to većina vlasnika nije iz Crikvenice, što znači da sve poreze plaćaju u mjestima gdje imaju prijavljene obrte, a čini se da im baš i nije stalo da posluju tijekom čitave godine. Za razliku od njih, mi koji živimo ovdje želimo raditi cijelu godinu, ali znate i sami kako to izgleda u zimskim mjesecima. Definitivno treba nešto promijeniti, no to je priča u koju se trebaju uključiti sve strukture u našem Gradu, jer dok ne budemo privlačili goste u Crikvenicu tijekom čitave godine, napretka neće biti.
Koji su još problemi prisutni u poslovanju članova Ceha trgovaca?
- Jedan veliki problem javlja se posljednjih nekoliko godina, a svakako se može i treba riješiti. Tijekom turističke sezone, koju jedva dočekamo, ispred naših radnji osvanu štandovi na kojima se nude slični sadržaji koje mi nudimo, a često su i daleko ispod razine kvalitete koju bi trebali imati. To nam predstavlja nelojalnu konkurenciju i gradske vlasti bi morale pronaći rješenje za ovo.
Na čelu ste Ceha trgovaca, koji su ciljevi vašeg djelovanja?
- Cilj nam je da se u rad Ceha trgovaca pri Udruženju obrtnika aktivno uključi čim više naših članova. Moramo djelovati zajednički, uistinu se neke stvari moraju poboljšati ili promijeniti. U zadnjih 5 godina je interes za sudjelovanje u radu Udruženja značajno pao, što je dovelo do toga da nas mnogi ne doživljavaju dovoljno ozbiljno. Radimo na tome da se to promijeni i primjetno je kako su aktivnosti u Udruženju obrtnika živnule zadnjih nekoliko mjeseci. Svakako ima još puno prostora za napredak, stoga namjeravamo svaka 2-3 mjeseca održavati radne sastanke s predstavnicima gradske uprave, na kojima bi raspravljali o problemima koje imamo u poslovanju. Primjetno je i kako gradska vlast u zadnje vrijeme pokazuje sve više sluha za potrebe poduzetnika, dobar primjer su nedavno održane edukacije za poduzetnike, koje su bile i dobro posjećene i dobro organizirane. Naš je cilj da se takva suradnja nastavi i da okupimo čim više naših članova koji će u tome sudjelovati.
Ivica Šubat