1,2 - Odavanje počasti ribarima u crikveničkom portu
3 - Ivo Car i Dušan Rebernik
4,5 - Nazočni na sjednici Skupštine "Arbuna"
6 - Svjetski prvaci u sportskom ribolovu Siniša Budisavljević, Tea Radil i Marko Sikirić na sjednici Skupštine "Arbuna"
Jučer su crikvenički ribari, članovi Pomorskog športskog ribolovnog društva Arbun“ i predstavnici ostalih ribolovnih društava s područja Grada Crikvenice tradicionalno obilježili Ribarski dan ili Štovnu nedelju.
Riječ je o običaju koji sežu u bogatu crikveničku ribarsku povijest, kada bi se predzadnje nedjelje mesopusta okupili ribari i principali (vlasnici ili zakupci tunera, brodova ili alata) uoči početka nove ribarske sezone. Principali bi počastili ribare ručkom, a ribari bi im se „obećali“ da će loviti za njih.
Običaj Štovne nedelje posljednjih petnaestak godina simbolično obilježava Pomorsko športsko ribolovno društvo „Arbun“ uz pokroviteljstvo Županijske lučke uprave Crikvenica.
Druženje crikveničkih ribara i njihovih prijatelja iz susjednih mjesta počelo je polaganjem vijenca i odavanjem počasti ribarima kod spomenika ribaru u crikveničkom portu. Potom je u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije održana sveta misa za ribare, nakon koje je u Gradskoj vijećnici uslijedila redovna sjednica Skupštine PŠRD „Arbun“.
Sjednica „Arbuna“
Na početku sjednice odana je počast članovima Ronaldu Caru, Ostoji Šokčeviću i Marijanu Ivančiću – Mariću, članovima „Arbuna“ preminulim u protekloj godini. Potom je Ivo Car, jedan od najdugovječnijih članova „Arbuna“, nazočnima govorio o običaju Štovne nedelje. Rekao je kako je ribarima tada dana riječ značila više od bilo kakvog pisanog ugovora i da su tada regulirani odnosi između ribara i principala.
U radnom dijelu sjednice predsjednik „Arbuna“ Dušan Rebernik je podnio izvješće o radu Društva u protekloj godini, koju je obilježio niz odlazaka istaknutih natjecatelja. Zbog odlaska na rad u Irsku klub je napustio Mauro Lukšić godinama najuspješniji člam „Arbuna“. Dijana Lukšić se preselila u Selce, kako bi bila u ekipi zajedno s Mirjanom Pobor, a Franko Car je otišao ploviti, zbog čega su i rezultati lošiji od onih na koje su u klubu godinama navikli. Članovi „Arbuna“ nastupili su na natjecanjima u organizaciji HSŠRM, te prigodnim kup natjecanjima u Hrvatskoj i Sloveniji. Društvo je organiziralo više sportskih natjecanja - klupsko u udičarenju s obale i iz brodice, 11. Grand prix Crikvenice, 11. Kup ‘’Braće Skomerža’ i 2. „Lignjadu“.
Od ostalih aktivnosti „Arbuna“ posebno se izdvaja Mala škola ribolova koju vode Andro Veljačić i Ivica Pilaš. Škola je održana u dva ciklusa tijekom proljeća i jeseni, okupljanja su bila jednom tjedno, Društvo je osiguralo kompletnu opremu, a naglasak je bio na upoznavanju tehnike ribolova štapom, prepoznavanju riba i pripremama za natjecanja.
Članovi Društva tijekom 2017. sudjelovali su i u akciji Županijske lučke uprave Crikvenica u čišćenju podmorja i osigurali brodice za ispomoć roniocima na nekoliko lokacija u Crikvenici.
U sklopu Dana Crikvenice sudjelovali su u osiguranju plivača na maratonu Šilo-Crikvenica, a u suradnji s TZG Crikvenice sudjelovali su i na „Ribarskom tjednu“. Na Badnjak su pod pokroviteljstvom Grada Crikvenice, po 16. put održali „Badnjak u Crikvenici“.
U organizaciji ovih akcija imali su sponzorsku podršku tvrtki „Milman”, „Jadran“ d.d., „DTD“ Dugi Rat, TZG Crikvenice, crikveničkih obrtnika i Županijske lučke uprave Crikvenica.
Nakon predsjednikovog izvješća uslijedilo je financijsko izvješće koje je podnio Marijan Lovrić, te izvješće Nadzornog odbora koje je podnio Slavko Matejčić. Sva su izvješća bez rasprave prihvaćena, kao i plan rada za sljedeće razdoblje koji je izložio Josip Čapo.
Predsjednik Rebernik je posebno istaknuo da su zahvaljujući pomoći Grada Crikvenice proširene klupske prostorije, čime su znatno poboljšani uvjeti za rad Društva. Obznanjeno je i da će se tradicionalna "Arbunova" lignjada ubuduće zvati "Lignjada Marijana Ivančića - Marića".
Svjetski prvaci na sjednici Skupštine „Arbuna“
Čestitke na dobrom radu članovima „Arbuna“ uputili su gosti, predsjednici sportskih ribolovnih društava s područja Grada Crikvenice – Siniša Budisavljević („Tunera“ Jadranovo), Tihomir Domijan („Lovrata“ Dramalj) i Damir Petrić („Oslić“ Selce).
Sjednici Skupštine „Arbuna“ prisustvovali su i svjetski prvaci u sportskom ribolovu – Tea Radil, koja je veliku sportsku karijeru počela u „Arbunu“, da bi je nastavila u zadarskom „Zubatcu“, potom Marko Sikirić iz istog kluba i Siniša Budisavljević član „Tunere“ iz Jadranova.
Na kraju Skupštine izrečen je zaključak da sportska ribolovna društva moraju intenzivirati rad s mladima, pri čemu trebaju ostvariti suradnju i osmisliti načine kako bi pomladili članstvo, posebno u natjecateljskom dijelu.
Poslije Skupštine ribari su se uputili na tradicionalno druženje i blagovanje u restoran „Mendula“.
Što je štovna nedjelja?
Ribolov mrežom potegačom obavljala je nekad ribarska družina (kumpanija) koja se sastojala od 8 do 10 ribara. U formiranju ribarskih družina nije se koristio nikakav pisani ugovor, već se sve obavljalo usmenim dogovorom na dan štovne nedelje. Naime, svake je godine predzadnja nedjelja mesopusta (poklada) bila štovna nedelja. Tada bi vlasnik ili zakupac tunere, vlasnik broda ili pak vlasnik ribarskog alata (ovisno o kojoj je vrsti ribolova bila riječ), počastio hranom i pićem ribare koji su odlučili loviti s njim u idućoj sezoni. Na ovaj su način ribari bili štovani i čašćeni te odatle potječe naziv ovog zanimljivog običaja. Dan štovne nedelje obilježavala je i misa na koju su odlazili svi ribari. Običaj štovne nedelje karakterističan je za područje Crikvenice, bio je napušten nakon Drugoga svjetskog rata, kada je većina ribara bila zaposlena u ribarskim poduzećima, a sada ga na simboličan način obilježavaju članovi sportskih ribolovnih društava i Županijska lučka uprava Crrikvenica.
Ivica Šubat