Crikvenički pavlini u Rijeci

Pavlini su širili svoju gospodarsku djelatnost i utjecaj i izvan Crikvenice.
Rijeka se u to doba, kao regionalni centar, glavna luka, industrijsko i trgovačko središte, ubrzano razvijala i u gospodarskom smislu je postala zanimljiva crikveničkim pavlinima. Za trgovačku djelatnost, prodaju i plasman svojih proizvoda, naročito vina, ali i uvoz i kupnju svega potrebnog za vlastite i samostanske potrebe, pavlini su u Rijeci u prvoj polovici 18. st. kupili kuću u nekadašnjoj ulici Via Goffredo Mameli koja je prvotno pripadala riječkoj porodici Celebrini.*
Prethodnu suglasnost za kupnju kuće dao je tadašnji austro-ugarski car Leopold I.
Pavlini su dobili odobrenje da u toj kući uvoze i prodaju vino čija je trgovina u to doba bila očito vrlo kurentna i profitabilna. Od različitih sorti vina naročito se ističe i spominje kvalitetno crno vino imenom koludar kako su pavline nazivali u narodu.
U kasnijem razdoblju oni su u istoj kući otvorili hospicij (gostinjac) gdje su se liječili bolesni, siromašni i stari, i gdje su mnogi hodočasnici nalazili smještaj.

Uz spomenuti posjed u Rijeci pavlini su imali i kuću na području Trsata. U blizini crkve sv. Lovre i nedaleko mosta na Rječini, podno Trsata, oni su 1759. g. kupili vinograd i kuću na posjedu Sušak. Budući da se tada u kupoprodajnom ugovoru prvi put spominje ime Sušak, dugogodišnji trsatski župnik Andrija Rački u svojoj knjizi „Povijest grada Sušaka“ (Sušak, 1929. g.) ga naziva krsnim listom grada Sušaka.
U toj je kući bila krčma u kojoj su pavlini prodavali vino koje je bilo bolje i jeftinije od riječkoga, stoga je i promet i prodaja bila veća. Zanimljivo je da su tadašnje riječke vlasti (magistrat i gradski namjesnik) provele raciju, zatvorili tu krčmu i oduzeli vino, a sve kako bi zaštitili domaće vinare s druge strane Rječine, na riječkoj strani, i njima dali prednost prodaje. Taj posjed na Sušaku, koji je danas poznat kao Kortil, pavlini su prodali 1765. godine.

----------------------------------
*danas je to kuća u ulici Ante Starčevića 8. 70-tih godina prošlog stoljeća ta je kuća srušena da bi na istom mjestu bila izgrađena zgrada tadašnjeg „Brodomaterijala“. U prizemlju zgrade godinama je bila popularna kavana „Dva lava“ nad čijim se ulaznim vratima i danas nalazi pavlinski grb. Trenutno je u tom prostoru ugostiteljski lokal - klub „Boa“.

Podijelite