Članovi Hrvatskog časničkog zbora „Vinodol“ posjetili Knin i Sinj

1,2 - Članovi Hrvatskog časničkog zbora "Vinodol" na kninskoj tvrđavi ...
3 - ... na brani Peruča i
4 - u Muzeju Sinjske alke

Članovi Hrvatskog časničkog zbora „Vinodol“ proteklog su vikenda posjetili Knin i Sinj u sklopu svojih redovnih aktivnosti koje između ostalog obuhvaćaju obilazak područja važnih po zbivanjima u Domovinskom ratu.
Časnici su prvog dana obišli kninsku tvrđavu i muzej koji se na njoj nalazi, uz stručno vodstvo profesora povijesti Gorana Mrnjavca i Ive Grčića pripadnika 4. gardijske brigade i sudionika akcije „Oluja“ pri oslobađanju Knina. Nakon obilaska kninske tvrđave, članovi HČZ-a „Vinodol“ položili su vijenac i upalili svijeću na spomeniku hrvatskim braniteljima „Oluja '95“ u središtu Knina, gdje su posjetili i crkvu Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta. Obišli su i slap Krčić u podnožju kojeg izvire rijeka Krka. Potom su upalili svijeću u Golubiću na mjestu pogibije trojice hrvatskih branitelja u akciji „Oluja, pripadnika 2. pješačke bojne 4. brigade - Stipana Dundovića, Ivana Svaline i Miroslava Vođera.
Spavanje za časnike bilo je organizirano u kninskoj vojarni „Kralj Zvonimir“, a drugog dana časnici su najprije posjetili branu na Peručkom jezeru. Tamo ih je dočekao predsjednik Udruge veterana 126. brigade Boško Vladović sudionik akcije „Operacija Peruča“. „Operacija Peruča“ izvedena je od 27. do 28. siječnja 1993. godine nakon što su pobunjeni Srbi kao odmazdu za oslobađanje Maslenice minirali branu Peruča. Zahvaljujući britanskom UNPROFOR-cu Marku Nicholasu Grayu, koji je tijekom kolovoza 1992. godine samoinicijativno u dva navrata pustio vodu kroz pomoćne kanale čime je razina vode u jezeru pala za 4 metra, brana nije popustila, a hrvatske su snage potom krenule u oslobađanje brane. U operaciji je oslobođena brana Peruča i okolna naselja oko nje u površini od 140 četvornih kilometara.
Članovi HČZ-a „Vinodol“ su i ovdje upalili svijeću u spomen na Antu Buljana poginulog branitelja koji je život izgubio u akciji „Operacija Peruča“.
Opsežan program časnici su završili u Sinju polaganjem vijenca na spomeniku hrvatskim braniteljima u središtu Sinja i obilaskom Muzeja Sinjske alke.

Hrvatski časnički zbor „Vinodol“ je udruga koja okuplja časnike i dočasnike sudionike Domovinskog rata s područja Grada Crikvenice, Grada Novog Vinodolskog i Vinodolske općine. U svom djelovanju članovi udruge najveći dio svojih aktivnosti provode na očuvanju tekovina Domovinskog rata, posebno domicilne 155. brigade Hrvatske vojske.

I. Šubat

Podijelite