Čestitamo 12. svibnja - Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara

1 - Medicinske sestre danas
2 - Medicinske sestre iz "Thalassotherapije" s ravnateljicom (prije pandemije COVIDA-a 19)

Godinu 2020. Svjetska zdravstvena organizacija posvetila je medicinskim sestrama i primaljama, naglašavajući njihovu neprocjenjivu ulogu na svim razinama pružanja zdravstvene zaštite. Kao da je i bilo predodređeno, bila je to doista godina koju su na svojim leđima najviše nosile upravo medicinske sestre.

Sestrinska profesija u doba epidemije virusom COVID-19 na prvoj je crti borbe protiv nepoznatog, opasnog i smrtonosnog protivnika. Situacija u kojoj se i sada nalazimo nesumnjivo je iznimno zahtjevna, teška i stresna za medicinske sestre/tehničare diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Za razliku od drugih izvanrednih, pa i ratnih uvjeta u kojima su se u medicinske sestre iskazale hrabrošću i požrtvovnošću, u pandemiji su profesionalnost i visoka etička načela na kušnji jer svakim odlaskom kući izlažu svoje obitelji mogućnosti zaraze. Obzirom da se situacija mijenja iz dana u dan, pripremljenost i informiranost je ključna za svakodnevni rad u novim uvjetima koje nam je nametnuo Corona virus.
Nacionalni stožer civilne zaštite i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) donijeli su smjernice i upute za postupanje zdravstvenih radnika, no izuzetno je važno za sve zdravstvene djelatnike, pa tako i medicinske sestre/tehničare da budu upoznati sa lokalnim i nacionalnim smjernicama za upravljanje u kriznim situacijama, sprečavanje i kontrolu infekcija i ostalim preporukama.

U suradnji s kriznim stožerom ustanove i u Thalassotherapiji Crikvenica je 2020. godine napisan „Postupnik zbrinjavanja Covid bolesnika“ u kojem su detaljno opisani načini ponašanja medicinskog i nemedicinskog osoblja za rad u epidemijskim uvjetima. Iznimno je važno biti upoznat, te razumjeti rizike od infekcije novim Coronavirusom, vremenu inkubacije, putevima širenja, zaraznosti i težini infekcije.
Prije početka rada u karanteni svi djelatnici prošli su edukaciju o zaštitnoj odjeći, primanju bolesnika, putovima kretanja, komuniciraju s pacijentima u izolaciji, načinu rada s infektivnim otpadom i dokumentiranju podataka vezanih za Covid bolesnike. Usvajanje znanja i vještina, te pridržavanje svih postupaka u sprječavanju i suzbijanju infekcija, mjera izolacije i predostrožnosti ključni su za zaštitu na radu i za kontrolu infekcije.

U 2020. godini, u prvom valu epidemije zbrinjavali smo lakše Covid bolesnike u našoj ustanovi. Smirivanjem situacije u ljetnom periodu radili smo u uvjetima reaktivacije zdravstvenog sustava nastojeći nadoknaditi izgubljeno vrijeme našim uobičajenim pacijentima. Dolaskom zime došao je i drugi val Covid pandemije u kojoj su se naše medicinske sestre pridružile mobiliziranoj „vojsci“ ostalih zdravstvenih djelatnika u KBC Rijeka.

Proljeće nam je donijelo nekih mjesec dana predaha u kojem smo obnovili svoje naoružanje cjepivima i većom količinom brzih antigenskih i PCR testova, a zatim je stigao i treći val.
Svo to vrijeme brinuli smo se i za naše svakodnevne pacijente, nastojeći da oni ne osjete koliko nas nedostaje, koliko nam je teško nositi se s novom odgovornošću koje nam je nametnuo jedan tako mali, nevidljivi virus.

Ponosne na svoju struku, radom ćemo obilježiti naš dan, 12.5. - Međunarodni dan sestrinstva i nastavljamo borbu, rame uz rame s kolegicama i kolegama suborcima u svim ustanovama Primorsko-goranske županije nastojeći biti čvrsta stijena, štit, rame za plakanje, ali i nada svim našim sugrađanima da ćemo zaustaviti ovu pošast.

Danijela Ratković, mag.med.techn.
Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo u "Thalassotherapiji"

Podijelite