Bajram Šerif Mubarek Olsun

Svim vjernicima islamske vjeroispovijesti čestitamo Ramazanski bajram. 
Muslimani Primorsko-goranske županije kao i u ostalim dijelovima Hrvatske, mjesec Ramazan su proveli u postu i raznim ibadetima. Tijekom mjeseca Ramazana organizirani su mnogobrojni Ramazanski iftari u Islamskom centru Rijeka kao i u džem'atu Crikvenica. Muslimani Crikvenice pored pojedinačno pripremljenih iftara, priredili su i veliki džem'atski iftar 3.6. kojem je prisustvovalo oko 45 postača i musafira a prisutnima su se po završetku iftara obratili predsjednik riječkog medžlisa Samir Iljazi koji se zahvalio na odličnoj organizaciji iftara, a drugi govornik na iftaru bio je glavni imam u medžlisu Karlovac te imam u džem'atu Maljevac, Admir ef. Muhić koji je bio u službi izaslanika predsjednika mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, muftije dr. Aziza ef. Hasanovića. Ef. Muhić je između ostalog rekao: 

Uvaženi domaćini, poštovani predsjedniče medžlisa, cijenjeni članovi džem'ata Crikvenica ja vam prenosim srdačne a osobito bratske selame uvaženog predsjednika mešihata u Republici Hrvatskoj, muftije Aziza ef.Hasanovića koji je spriječen ovog Ramazana da pohodi druge džem'ate, druge medžlise u Hrvatskoj pa kada je prigoda šalje svoje izaslanike, tako da sam evo ovih dana boravio u Istri i u povratku kući nisam mogao a da ne svratim kod vas u Crikvenicu. Ramazan sa sobom nosi mnogobrojne blagodati od onih duhovnih do ovakvih socijalnih, pa i zdravstvenih i svakih drugih. Kad je Ramazan, tada se vjernik posebno raduje jer se tada duhovno obogaćuje i duhovno zrije i plod Ramazana će imati na Bajram jer je Bajram kruna Ramazanskog posta. Sve je ovo prelijepo, posebno što na ovakvim zajedničkim iftarima i to sam imao prigodu vidjeti da ima onih koji nisu Muslimani i zajedno objeduju za istom sofrom jer je to prigoda da se bolje uvežemo i upoznamo jer kada se bolje upoznamo odstranjujemo određene stereotipe i neznanja koja su prisilno podmetnuta Muslimanima, odnosno Islamu. Na ovaj način mi se više upoznajemo i odstranjujemo to što nam je podmetnuto. 

Dalje je ef. Muhić naveo značaj jačanja institucija i napomenuo kako su nedavno otvoreni novoizgrađeni islamski centar u Umagu te otvorena četvrta džamija s minaretom u Republici Hrvatskoj u naselju Bogovolja na granici sa Cazinskom krajinom te najavio aktivnosti oko izgradnje islamskog centra u Sisku. Na kraju izlaganja ef. Muhić je rekao da imamo čast što pripadamo jednom od najvećih medžlisa u Hrvatskoj a to je medžlis Rijeka na čijem je čelu predsjednik medžlisa Samir Iljazi koji je i nazočio iftaru te istakao sve njegove vrline. Nadalje ističe kako je već nekoliko puta boravio u Crikvenici na poziv aktiviste džem'ata Denisa Beganovića te da mu je zaista čast sudjelovati u tim različitim aktivnostima koje su na dobrobit svih nas jer ćemo tako prikazati svoju sliku i priliku i dostojno predstavljati umet, odnosno zajednicu Muslimana. 
U to ime molim Allaha dž.š. da nagradi majke, djecu, domaćine, vas muške i sve ostale i da se In sha Allah susrećemo na iftarima, ovako lijepim druženjima, da veličamo Njegovo ime jer će mo tako biti korisni članovi zajednice i društva u kojem se nalazimo. Od srca vam hvala na gostoprimstvu, da vas Allah dž.š. nagradi. – rekao je ef. Muhić.

Muslimani u svojoj tradiciji imaju dva bajrama – Ramazanski i Kurban-bajram. Ramazan je jedan od posebnih mjeseci u islamu. Jedna od pet temeljnih dužnosti svakog muslimana jest i post koji se provodi u ovom mjesecu. Tijekom svih dana ramazana muslimani se moraju uzdržavati od hrane, pića i ostalih užitaka, od zore pa do zalaska Sunca. Po isteku ovog mjeseca slijedi mjesec ševval i prva tri dana slavi se Ramazanski bajram. Njime se obilježava kraj posta. Prvi dani (oba) Bajrama su dani kad post nije dozvoljen.

Ramazanski bajram 2018.Ramazan je uvijek na isti datum u islamskom kalendaru, dok datum na gregorijanskom kalendaru varira, budući je gregorijanski kalendar solarni a islamski kalendar je lunarni. Datumi ramazana također mogu varirati od zemlje do zemlje, ovisno o tome je li Mjesec viđen ili ne.

Prvi dan Bajrama u 2018. je 15. lipnja (petak) Bajram se obično čestita ovako: Bajram šerif mubarek olsun. U prijevodu: “Neka vam je blagoslovljen Bajram". Odgovara se ovako: Allah razi olsun, u prijevodu: “Neka je Allah zadovoljan s vama ”. Ramazanski bajram je islamski blagdan koji se obilježava za kraj Ramazana. Način čestitanje Bajrama stvar je kulturološke tradicije, a ne religijske obaveze. “Eid Mubarak” najčešće se koristi u engleskom govornom području i u prijevodu doslovno znači “sretna ili blagoslovljena proslava”, gdje se proslava odnosi isključivo na Bajram. Južna Azija specifična je po tome što se nakon čestitanja Bajrama sa “Salat al Eid”, ljudi grle tri puta. U Turskoj se Bajram čestita “Bayramınız kutlu olsun” ili jednostavno “Iyi Bajramlar”, što također znači “blagoslovljen praznik”. Sljedbenici poslanika Muhameda s.a.v.s. često su koristili izraz “Taqabbalallâhu minnâ wa minkum”. To je molba Bogu da prihvati njihovu žrtvu.

crikva.hr

Podijelite