Adrijana Gašparović Brnčić na čelu crikveničke ispostave Doma zdravlja

Adrijana Gašparović Brnčić                                                                                                                                                        

 

Nova koordinatorica ispostave crikveničkog Doma zdravlja Adrijana Gašparović Brnčić, mag.lab.biomed, završila je studij laboratorijske biomedicine na  Fakulteti za farmacijo u Ljubljani, potom je radila u toksikološkom laboratoriju na Univerzitetnom kliničnom centru Maribor tri godine, te jednu godinu na fakultetu na kojem je i studirala, da bi se onda odlučila vratiti u Hrvatsku. U Hrvatskoj je počela raditi u crikveničkom Domu zdravlja, najprije privremeno, a onda i u stalnom radnom odnosu. Radila  je i u Rijeci, Delnicama, na Krku te je sada konačno došla "doma", u Crikvenicu, gdje je nedavno stupila na dužnost koordinatorice ispostave Doma zdravlja (što je sada stručni termin za prvu osobu ustanove). Tim smo povodom s njom obavili i ovaj razgovor.  

Kako ste došli na poziciju koordinatorice? 
- U principu sam i na Krku već bila jednim dijelom koordinatorica. U Crikvenicu sam došla kao voditeljica laboratorija i nisam planirala mjesto koordinatorice, međutim splet okolnosti je bio takav. Gospođa Ivana Zoričić je otišla na bolovanje, a ja sam zamoljena da preuzmem njenu funkciju.  

Kako ocjenjujete stanje u ustanovi?            
- Uvijek ima stvari koje mogu biti bolje i iskreno se nadam da ćemo ono što ne valja popraviti. Promjene ne idu brzo, takav je sustav, no definitivno će biti pomaka u segmentima u kojima ih možda ranije nije bilo. Moram reći da sam zadovoljna odnosima Doma zdravlja Rijeka i Crikvenice. Isto tako, s obzirom na financijsku situaciju u državi, mislim da stanje nije tako loše. Unutarnja slika je drugačija od vanjske, recimo to tako.  

Postoje li neki ciljevi i prioriteti u narednom razdoblju?           
- Apsolutno. Još nije odobren plan ulaganja za 2017., stoga je možda bolje sačekati s konkretnim navođenjem onog što se planira realizirati. Svakako bih voljela da to bude ugradnja dizala u našoj zgradi, mislim da to definitivno fali. Do kraja godine nam dolazi novi rendgen uređaj, uložit će se i u prostor rendgena, što je jedan od većih zahvata unutar Doma zdravlja. Svakako bi bilo dobro da se čim više moderniziramo u dogledno vrijeme, između ostalog i u laboratoriju. Ima tu niz popravaka koje treba obaviti, poput stropnih ploha ili fasade. Možemo reći, to je svojevrsni 'facelifting' zgrade, no ujedno su to i veće investicije koje idu redom. Mi smo Dom zdravlja s puno ispostava od kojih je ova u Crikvenici samo jedna. Gledaju se potrebe i drugih ispostava, onda i mi dođemo na red po prioritetu. No, fasada apsolutno treba, dosta je loše napravljena, prokišnjava, otuda i vlaga, a onda i niz drugih problema. Bitno je reći da se misli na to.   Na kraju krajeva, čekamo i fondove iz kojih možemo povući sredstva EU, kao i mnogi drugi u državi. Tu je došlo do određenog zastoja zbog parlamentarnih izbora, no nadam se da će se i to pokrenuti uskoro.  

Kakva su Vaša očekivanja od novog ministra zdravlja?  
- Pa, nadam se da će uočiti probleme zdravstvene mreže i uvažiti primjedbe krajnjih korisnika. Nama je krovna institucija HZZO, oni nam određuju način rada i sve ostalo. Pacijent uvijek vidi samo liječnika ili samo laboratorij, samo tu vidi neke probleme, no sve čega se mi držimo kreće od HZZO-a. Voljela bih da turistička ambulanta, koja je uvijek gorući problem u srcu turističke sezone, ponovno bude pod kapom HZZO, a ne uz sufinanciranje Grada i Doma zdravlja, to bi tada lakše funkcioniralo. Rasteretilo bi sadašnje liječnike, koji su ionako pretrpani poslom, a moraju primiti sve koji imaju europsku karticu. Turističke ambulante, obzirom da nisu ugovorni subjekt HZZO-a, primaju pacijente, no oni s europskom karticom ne dobivaju besplatnu uslugu, nema povrata sredstava između dva osiguranja kao što je to u sustavu HZZO, a što je puno lakše i za pacijente i liječnike.  

Radi li se po Vašem mišljenju dovoljno na prevenciji bolesti i promociji zdravlja među građanima?
- Mislim da se radi poprilično. Dosta dobro funkcionira akcija za prevenciju raka debelog crijeva Zavoda za javno zdravstvo, dosta se ljudi odaziva. Isto tako, akcija za prevenciju raka dojke. Što se tiče spektra pretraga i opsega posla u Domu zdravlja od strane obiteljskih liječnika, tijekom godine pacijenti dobivaju potrebne informacije za poboljšanje svog zdravlja. Uvijek su tu osim liječničkih ordinacija, laboratorija i naše patronažne sestre u Domu zdravlja i na terenu, razni informativni letci, tako da su informacije zaista dostupne pacijentima.  

Voditeljica ste laboratorija i koordinatorica ispostave. Uspijevate li uskladiti te dvije uloge?   
- Uspije se, no moram reći da nije tako jednostavno, pogotovo što sam i u laboratorij zapravo tek došla i tu ima dosta posla. Nadam se da ću uspjeti sve izorganizirati tako da ništa ne pati, ni laboratorij ni mjesto koordinatorice.  

Razgovarao: Bruno Župan  

Podijelite