Započeo Mjesec hrvatske knjige bogat događanjima

1,2 - Milorad Zoričić potpisuje knjigu
3 - Enolog Marijo Jeličić predstavlja vina
4,5 - Predstavljanje nove knjige Julijane Plenča

Gradska knjižnica Crikvenica je uz ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige, koji se već tradicionalno održava od 15. listopada do 15. studenoga, pripremila bogat program ispunjem različitim akcijama, književnim večerima, izložbama, radionicama i drugim atraktivnim sadržajima.
Odmah na početku manifestacije Knjižnica podsjeća sve zaboravne članove na akciju „Knjigu vrati, zakasninu ne plati“, kao i svoje članove umirovljenike da se u sklopu akcije „Zlatni klub“ besplatno učlane u knjižnicu ili pak obnove članstvo.

Otvorenje MHK uz knjigu o vinu i žlahtinu iz Pavlomira

Ove je godine manifestacija koja promiče knjigu i kulturu čitanja posvećena temi kulturne baštine i nosi naziv „Baš baština“. Budući da smo na području vinodolskog vinogorja, crikvenička knjižnica je odlučila manifestaciju otvoriti predstavljanjem knjige Milorada Zoričića „Vinova loza u prošlosti i sadašnjosti opatijsko-riječkog-vinodolskog vinogorja“ koje je održano 18. listopada u Gradskoj vijećnici.
Prema riječima ravnateljice Irene Krmpotić, knjižnica je tiskanje knjige rado podržala jer je riječ o našoj povijesti i baštini, a autor joj je jedan od najpoznatijih enologa današnjice i jedan od rijetkih vinskih pisaca.
Milorad Zoričić rođen je u Zagrebu, podrijetlom je iz Novog Vinodolskog i autor je mnogih stručnih knjiga  o vinu i vinarstvu te suradnik u stručnim i znanstvenim časoposima. Član je Europskog reda vitezova vina i legat-vitez Viteškog stola za Istru i Hrvatsko primorje sa sjedištem u Kastvu – Bratovštine hrvatskih vinskih vitezova, koja je i nakladnik ove knjige. U mirovinu je otišao s mjesta predstojnika-direktora Zavoda za vinarstvo Agronomskog fakulteta, no još i danas objavljuje članke primjerice u Gospodarskom listu.
Zoričić je kroz kratko i edukativno predavanje predstavio knjigu koja donosi detaljan prikaz povijesti uzgoja vinove loze na ovom području, vinogradarstva, vinarstva, domorodnih sorti ... Rekao je da se ljudi na ovom području još od 4. st.prije Krista bave uzgojem vinove loze te je loza kroz stoljeća bila hraniteljica ovdašnjeg puka, a žlahtinu ističe kao najvažniju autohtnu sortu Hrvatskog primorja.  Danas je kaže u svijetu pitanje prestiža pohvaliti se svojim autohtonim sortama, a mi smo na tom putu. Zoričić i svojom visokom životnom dobi i produktivnošću svjedoči o benefitu umjerenog i kulturnog pijenja vina. Pojasnio je da su polifenoli spojevi u vinu zaslužni za zdravlje krvožilnog sustava, kao primjer naveo Francuze koji imaju nisku stopu infarkta, a izlaganje je završio onom Hipokratovom: „Jedna čaša vina uz obrok je zdravlje, dvije čaše su zadovoljstvo i veselje, a tri čaše su sramota“.
Večeri je nazočio još jedan vinski vitez, dr. Mario Sušanj iz Voloskog koji radi kao liječnik na odjelu epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo te promovira zdravlje, turizam i viteštvo. Red vitezova vina petsto je godina stara družba, a zadaća im je širenje vinske kulture, prenošenje znanstvenih saznanja o vinu, izdavačka djelatnost te podupiranje socijalne i karitativne djelatnosti. Dr. Sušanj naglašava da Bratovština hrvatskih vinskih vitezova čuva identitet, kulturu i običaje Hrvata te kroz edukaciju, seminare i vinske svečanosti promiče znanje o autohtonim sortama.
Tradicija vrsnih enologa iz ovog kraja nastavlja se jer je publici vinariju Pavlomir, njenu povijest, proizvodnju  i kvalitetna vina predstavio mladi inženjer enolog Marijo Jeličić iz Crikvenice, koji je na neformalom druženju uz čašu žlahtine nazočne vodio kroz prigodnu prezentaciju vina.
Knjiga se mogla kupiti po akcijskoj cijeni uz posvetu autora, a u glazbenom dijelu večeri nastupile su članice KUD-a „Ilija Dorčić“ i klape „Puntape“ iz Novog Vinodolskog majka i kći, Snježana i Dora Kabalin i učinile ovo druženje uz knjigu i kapljicu još ugodnijim.

„Nije lako dijete biti“

Dan poslije, 19. listopada, u organizaciji Gradske knjižnice Crikvenica predstavljena je nova knjiga Julijane Plenča „Nije lako dijete biti“, također u prostoru Gradske vijećnice.
Pedagoginja OŠ Zvonka Cara u Crikvenici svoju je treću knjigu pjesama ovaj put namijenila najmlađima. Sunakladnici knjige su Gradska knjižnica Crikvenica i Naklada Uliks iz Rijeke ispred koje je knjigu predstavio urednik knjige Miro Božić. Ravnateljica knjižnice kazivala je naglaske iz recenzije Maje Verdonik prema kojoj je „riječ o toplim, i nježnim slikama koje, nenametljivo poučavajući, govore o svemu što je djetetu blisko, što zbirku, kao i junakinju jedne od pjesama, riječima Julijane Plenča rečeno: čini pravom riznicom male, obične ljudske sreće.“
O knjizi je nazočnima nadahnuto govorila i prof. Ljubica Miletić Domijan, naglasivši da nas već inverzija u naslovu zbirke upućuje da je u središtu – dijete. Autorica je također kazivala svoje pjesme, te se zahvalila svima koji su na bilo koji način omogućili da knjiga bude objavljena.
Plenča inače surađuje u brojnim književnim časopisima, piše poeziju, haiku i kratke priče, sudionica je mnogih književnih događanja i vrlo je aktivna na društvenim mrežama. Suradnica je Školskih novina i Primorskih novitadi, član je Hrvatskog književnog društva i Udruge FriKK.
Stihove su kazivale i učenice OŠ Z. Cara Matea Jurković, Eva Šimić i Manuela Jelovac, a u glazbenom dijelu programa nastupile su Lara i Sara Mehmedović uz pratnju skupine učenica OŠ Zvonka Cara i Stelle & Chiare na gitari.
Knjiga se uz posvetu autorice mogla kupiti po promotivnoj cijeni, a dvije trećine prihoda namijenjene su u humanitarne svrhe.

crikva.hr    

Podijelite