U Rijeci održan mimohod sjećanja na žrtve Srebrenice

1 – Denis Beganović, Vesna Car Samsa i Boris Boras

U subotu 10. srpnja u Rijeci je održan mimohod sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici počinjenog prije 26 godina. Mimohod sjećanja je prvi put održan je prije 12 godina u Rijeci, a kasnije je zaživio i u drugim većim gradovima Hrvatske. No, priča se nije zaustavila na Hrvatskoj, pa tako sada imamo niz zemalja gdje se simbolično i s jakim porukama obilježava ovaj tužan datum u svjetskoj povijesti, s motom „Da se nikad i nikome ne ponovi Srebrenica“.

Mimohod „Srebrenica svijetom hodi 2021.“ održan je u organizaciji Udruge mladih Bošnjaka i prijatelja Grada Rijeke i PGŽ i ostalih bošnjačkih asocijacija okupljenih oko Koordinacije bošnjačkih asocijacija Primorsko-goranske županije. Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija te ostale jedinice lokalne samouprave dali su potporu organizatoru.
U uvodnom dijelu programa na Gatu Karoline riječke predsjednik bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke, Mensur Ferhatović je poručio: „Mimohod je bitan iz razloga što uvijek ima onih koji negiraju žrtve i genocid. Ukoliko se Europa ne trgne i ne dogodi se značajnija promjena, ovako nešto se može ponoviti."
Ovogodišnji dani sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici obilježavaju se i izložbom fotografija o srebreničkom genocidu pod nazivom „Srebrenica Memento“ ,koja nas detaljnije upoznaje s razmjerima ovog strašnog zločina. Izložba je postavljena u gradskoj upravi na Korzu, a može se razgledati do 24 srpnja.
Drugi projekt ovogodišnjeg programa bila je promocija knjige „Radi Tebe“ autora Jusufa Bajrektarevića koja je održana u riječkoj Gradskoj vijećnici. Knjiga se sastoji od 33 priče dobrovoljaca koji su napustili sve blagodati lagodnog života u zemljama zapadne Europe i došli braniti svoju domovinu od agresije JNA.

Mimohod sjećanja na žrtve genocida je tradicionalno krenuo s Mosta hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, kretao se duž cijelog riječkog Korza do Gata Karoline riječke.
Pored mnogobrojnih uzvanika, mimohodu su nazočili zamjenica riječkog gradonačelnika, Sandra Krpan koja je istakla: „Nepojmljivo je da se tako nešto dogodilo u srcu Evrope. Potrebno je osvijestiti ljude da se takve stvari ne smiju zaboraviti“.
Mimohodu su se uz predstavnika bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice Denisa Beganovića pridružila i predsjednica Gradskog vijeća Grada Crikvenice Vesna Car Samsa te vijećnik Boris Boras.
U ime Grada Cazina nazočnima se obratio savjetnik gradonačelnika i predsjednik Skupštine bošnjačke zajednice kulture Preporod Cazin, Jusuf Bajrektarević koji je istaknuo: „Ovim dostojanstvenim činom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici doista se potvrđuje da je Grad Rijeka istinska prijestolnica kulture, ovom kulturom sjećanja na zločine i genocid koji je počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici šaljemo poruku - ne smijemo zaboraviti, a nećemo dozvoliti da se ponovi.“
Voditeljica i promotorica mnogih međunarodnih manifestacija Sedžida Beganović Isaković iz Zenice izvela je sa petogodišnjom Crikveničankom Neilom Beganović performans „I kamen bi zaplakao“ koji je izazvao lavinu emocija kod svih nazočnih.
Od genocida u Srebrenici prošlo je 26 godina, pa je u more na Gatu Karoline riječke spušteno i simboličnih 26 ruža koje simboliziraju novo rađanje života.

Tekst i fotografije: Denis Beganović

Podijelite