Održana 33. sjednica Gradskog vijeća, bez dijela oporbe, bez medija, direktora gradskih tvrtki, ravnatelja ustanova, škola ...

U utorak je u Dvorani Zora održana 33. sjednica Gradskog vijeća Grada Crikvenice, na kojoj je primijenjena posebna epidemiološka mjera o broju nazočnih na sjednici. Tako na njoj nisu mogli biti mediji, zatim ravnatelji gradskih ustanova, škola, vrtića, direktori tvrtki u kojima Grad ima udio u vlasništvu, predstavnici TZG-a, uglavnom svi oni koju redovno dolaze na sjednice.
Na sjednici je bilo ukupno 13 gradskih vijećnika, a na sjednici nisu bili članovi kluba SDP-PGS Mario Kružić, Davorka Vukelić, Predrag Antić i Branko Kleković.
Kako se nazočnost dvoje-troje novinara koji inače dolaze na sjednice smatra posebnom ugrozom, o sadržaju 33. sjednice javnost je obaviještena priopćenjem iz gradske uprave.
Priopćenje objavljujemo u cijelosti, onako kako smo ga dobili od Tene Peričić, više stručne suradnice za odnose s javnošću i protokol u Gradu Crikvenici.

AKTUALNI SAT

Nezavisna gradska vijećnica Sonja Polonijo - zahvaljuje se na pisanim odgovorima i postavlja dva pitanja. Spaljivanje otpada i učinjeno od strane komunalnih redara – pitanje je konkretno i traži konkretan odgovor – priručnik Komunalni redar koji je izradila Udruga gradova dala je predsjedniku Gradskog vijeća. Postavlja pitanje poštuje li se dinamika aglomeracije? Na stranicama grada piše da se od 16.09. nastavljaju radovi u mjestima – imamo li problema ili se stižu rokovi? Drugo pitanje – ima dosta lokacija na kojima se ne dolazi do granica čestica – morat će se raskopat još 20,30,40 metara do kuća – je li Grad toga svjestan i hoće li Grad dovesti kanalizaciju do granice čestice koju ima?
Zamjenica gradonačelnika Silvia Crnić kazala je da zbog epidemioloških mjera na sjednici nema predstavnika institucija te će se dostaviti pisani odgovor.

Gradski vijećnik Mato Gavran – podsjetio je kako je pred nekoliko godina dao inicijativu za davanje dječjeg doplatna za nerođenu djecu i nije odustao od toga. Ukratko je objasnio o čemu se radi – žena koja zatrudni kada dobije potvrdu od liječnika, odmah daje zahtjev za dječji doplatak i Grad snosi troškove. Pronatalitetna politika – korisno je i trebalo bi popratiti kako bi se to razvijalo u gradu i probati na nivo države preslikati. Ovdje se ne bi ulazilo u prava žene da u svakom trenutku može pobaciti i napraviti što želi, ali kada zatrudni već ima određene potrebe - odjeća, prehrana.. Isto tako je kazao kako je Crikvenica puno značila Vukovarcima u ratu i imaju jako ugodna sjećanja na Crikvenicu jer im je bila utočište. Predlaže da Grad Crikvenica i Grad Vukovar postanu gradovi prijatelji pa da imaju druženje tri grada – Krk, Vukovar i Crikvenica.
Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović kaže da apsolutno podržava ideju te da je već razmatrano da se ide u realizaciju. Osim te ideje, bila je još jedna ideja u 2017.- oj godini - naknada za majke za još 6 mjeseci nakon prvih 6 mjeseci ostanka kući s djecom. Problem kod oba prijedloga je činjenica da bi iznos u proračunu morali dijeliti na dva dijela – jedan dio za majke, a drugi je dio oporeziv. Od nadležnog Ministarstva je zatražena adekvatna varijanta da cijeli iznos ide ženama kako bi se navedeno moglo realizirati. No, kako bi se ipak na neki način pomoglo obiteljima onda se išlo na značajno uvećanje postojećih mjera odnosno naknada za prvo i drugo dijete. Tako je do sada naknada za prvo i drugo dijete iznosila 1.500 kuna, a sada je naknada za prvo dijete uvećana na 3.000 kuna, a za drugo dijete na 7.000 kuna. Za treće i svako iduće dijete naknada iznosi 30.000 kuna uz još mnoge olakšice. Ispravljena je i nepravda pa tako ne moraju oba roditelja biti prijavljena na području grada, već samo jedan i tada se dobije pola iznosa. Isto tako naknadu dobivaju i samohrani roditelji. Zamjenica ističe da je prošli tjedan nazočila dodjeli i proglašenju najboljih gradova u četiri kategorije u organizaciji Jutarnjeg lista i portala gradonačelnik.hr. Grad Crikvenica je među TOP 5 gradova u Hrvatskoj u kategoriji obrazovanje, demografija i mladi. Kriteriji su bili stipendije, broj djece na jednog odgajatelja te prosječni iznos koji Grad izdvaja po rođenom djetetu. Zamjenica je najavila realizaciju spomenika braniteljima u Vukovarskoj ulici te najavila da se 14.11. planira svečano otvorenje spomenika. Održani su sastanci sa braniteljskim udrugama, bile bi pozvane i obitelji Vukovaraca, gradonačelnik Vukovara, nadležni ministar. Pitanje je kako će se to organizirati u ovim uvjetima, no nastojat će se otvorenje dignuti na jednu visoku razinu te odati počast. Planira se i mirni mimohod 18.11., ali je to sada upitno zbog epidemiološke situacije. Što se tiče povezivanja s Vukovarom, Ekonomska škola Vukovar i Ekonomska škola Crikvenica povezat će se kroz natjecanje među srednjoškolcima te bi tako i djeca koja nikada nisu bila na moru došla u Crikvenicu, a i naša djeca bi išla u Vukovar. Taj projekt je povezivanja nažalost još nije realiziran, jer je nastupila situacija s COVID-19. Nakon toga bi bio i logičan slijed da Grad Crikvenica i Grad Vukovar postanu prijateljski gradovi, samo se naravno mora čekati trenutak za to.

Gradski vijećnik HDZ-a Bernard Vukoja postavio je pitanje za lukobran u Crikvenici, koliko se to već radi i kad će biti gotovo te istaknuo da u Dramlju u Ulici Košuljandića postoje problemi s kapacitetom vode koji je nedovoljan.
Zamjenica Silvia Crnić je kazala kako zapadni lukobran nije u ingerenciji Grada Crikvenice, no ukoliko je potrebno je moguće tražiti službeni odgovor od investitora. Drugo će pitanje biti usmjereno prema komunalnom društvu VIO.

Gradski vijećnik Boris Boras podržao je inicijativu vijećnika Mate Gavran nastavno na trudničku naknadu koju su kao ideju i zajedno razmatrali. Kazao je kako smatra da je moguće naći način da taj dio bude neoporeziv pa da se možda retroaktivno isplati naknada za prvih 6 mjeseci te unaprijed za slijedeća 3 mjeseca. Smatra da je to jako bitno i da bi time i samohranim majkama ili majkama kod kojih se dogodi neželjena trudnoća pokazali da nisu same. Njegova je želja da to bude ugrađeno u Proračun za 2021. godinu i smatra da bi to bilo prihvaćeno i da bi svi bili suglasni, jer da su djeca i natalitet na području grada itekako bitni za Crikvenicu.

Gradski vijećnik HDZ-a Zdravko Pernar postavio je pitanje za pješački prijelaz kod Osnovne škole koji je maknut je. Kada je privremeni prijelaz maknut, nije stavljena oznaka uz desnu voznu traku pa bi to trebalo označiti jer je opasno. Naročito je važno ujutro kada djeca idu u školu. Drugo pitanje je pitanje divljeg deponija u Vinodolskoj ulici kod HEP-a gdje se stalno baca smeće.
Zamjenica Silvia Crnić je zahvalila na sugestiji za prijelaz te najavila da će se to u skorije vrijeme adekvatno riješiti. Što se tiče smeća, Grad je u postupku postavljanja kamera na toj lokaciji, jer je već na 6 lokacija taj problem više-manje riješen nadzornim kamerama pa postoji nada da će se tako riješiti i ova problematična točka.

Gradska vijećnica HDZ-a Ivana Ševerdija pitala je u kojoj je fazi kuglana u Dramlju te rješavanje vlasništva i priključne ceste Blažići-Katrica i postojeća ulica Katrica.
Zamjenica Silvia Crnić kazala je kako je investicija u boćalište u Gornjem Kraju skoro gotova iako je bilo problema s vlasničkim odnosima, a na tom tragu će biti i kuglana, jer su zamršeni vlasnički odnosi, ali se krenulo u rješavanje te priče. Kuglana se projektira pa će se na temelju prvog rješenja pokrenuti rješavanje vlasničkog problema.
Voditelj odsjeka za upravljanje imovinom Silvio Ratković kazao je kako je za ulicu Katrica u Dramlju pokrenut postupak izvlaštenja, ovjeren je i dan na provedbu u katastar – po dijelovima čestica će se krenuti u izvlaštenja za pristupne ceste kao i kod pristupnih cesta kod groblja Zoričići te će biti isplaćeno po tržišnim cijenama.

Gradski vijećnik Žarko Stilin je kazao kako je prostor najbitniji resurs te ga stoga zanima što se događa sa prostorom ispod magistrale Selce-Novi VInodolski, može li se doznati od investitora što će tamo biti. Drugo pitanje je centar za sportske pripreme. Taj dio je i u strategiji razvoja turizma te je pitanje može li Grad Crikvenica stupiti u kontakt s nadležnim ministarstvom da Crikvenica postane mjesto za sportske pripreme, a ne da se traži lokacija u Ličko-Senjskoj županiji.
Zamjenica Silvia Crnić je kazala kako je to privatna investicija u poljoprivredno zemljište - sadnja autohtonih kultura, vinova loza kao što je već napravljeno sa sjeverne strane, a tako će sada biti i sa južne. Spomenula je i da je agrozona Kačjak-Perhati u zadnjim pripremama i da će uskoro biti raspisivanje natječaja. Zamjenica Ivona Matošić Gašparović je istaknula da Crikvenica ima predispozicije za biti centar za pripreme sportaša, jer ima nogometno igralište, pomoćno nogometno igralište, boćalište, 3 sportske dvorane te kada se izgradi i zatvoreni bazen smatra da je osigurana potrebna infrastruktura. Osim toga pomaže i dobra prometna povezanost. Kada do toga dođe, razgovarat će se s ministricom turizma, a možda bude i malo sreće, jer je ministrica često u Crikvenici pa sve to i zna, no od strane Grada će se inzistirati da baš Crikvenica bude odabrana za sportski centar ne samo za PGŽ već i za cijelu RH.

Gradski vijećnik Emin Čajlaković postavio je pitanje kamere za Trg Stjepana Radića, nepropisno parkiranje - koliko je prekršaja zabilježeno, naplaćeno koji nisu i koje su sankcije. Što se dešava sa semaforima, zbog čega ne rade semafori na području grada Crikvenice.
Zamjenica Silvia Crnić je kazala kako se nadzorne kamere nalaze na dvije lokacije na području grada – na području Trga Selce i Trga Stjepana Radića u Crikvenici. Točne brojke mogu biti dostavljene pisanim putem, no kamere su imale odličan efekt i automobili uistinu više nisu tamo parkirani i sada se s Trga vidi more umjesto automobila što je i bio cilj. Ovakve investicije zaista veseli te se na temelju njihovih rezultata razmišlja za postavljanje istih i na neke druge lokacije. Što se tiče semafora, odmah drugi dan nakon kvara, naručeni su zamjenski dijelovi iz Italije no oni do danas nisu došli zbog situacije s COVID-19. Bez obzira na to, svake godine odnosno u zimskim mjesecima semafori rade na treptajući način.

Na 33. sjednici Gradskog vijeća bilo je prisutno 13 Gradskih vijećnika.

D n e v n i r e d

Utvrđivanje dnevnog reda – dodana je točka 9.10. kod Proračuna – izmjena dnevnog reda – prihvaćena jednoglasno
1. Verifikacija Zapisnika sa 32. sjednice Gradskog vijeća Grada Crikvenice, jednoglasno, 13
2. Prijedlog Polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna Grada Crikvenice za 2020. godinu (izvjestitelj: gradonačelnik), 12 za, 1 suzdržana
3. Izvješće o radu gradonačelnika Grada Crikvenice 01. siječnja – 30. lipnja 2020. (izvjestitelj: gradonačelnik), 10 za 3 suzdržana
4. Davanje prethodne suglasnosti na Prijedlog I. izmjena i dopuna Statuta Centra za kulturu Dr. Ivan Kostrenčić Crikvenica (izvjestitelj: zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović), 13, jednoglasno
5. Prijedlog odluke o prijenosu opreme u objektu Sportska dvorana Osnovne škole Zvonka Cara, Kotorska ulica 13, Crikvenica, na proračunskog korisnika OŠ Zvonka Cara Crikvenica (izvjestitelj: zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović), 13, jednoglasno
6. Davanje prethodne suglasnosti na Prijedlog I. izmjena Statuta Muzeja Grada Crikvenice (izvjestitelj: zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović), 13, jednoglasno
7. Davanje prethodne suglasnosti na Prijedlog odluke o promjeni sjedišta Ustanove Centar za pomoć u kući Grada Crikvenice (izvjestitelj: zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović), 13, jednoglasno
8. Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju Javne ustanove Javna vatrogasna postrojba Grada Crikvenice (izvjestitelj: zamjenica gradonačelnika Silvia Crnić), 13, jednoglasno -
Stigla su 3 gradonačelnikova amandmana na Proračun (proslijeđena su medijima) Gradonačelnik je obrazložio točku Proračuna te kazao o čemu se radi. Do sada su rashodi proračuna smanjeni za 7,7 te se ovim rebalansom ide još do 9,2 milijuna kuna smanjenja rashoda. Istaknuti su i smanjeni prihodi odnosno u kojim je prihodima Grad izgubio najviše sredstava.
9.1. Prijedlog II. izmjena i dopuna Proračuna Grada Crikvenice za 2020 – 2022.godinu s projekcijama – opći i posebni dio i opisi Glasanje – 10 za, 3 suzdržana
9.2. Prijedlog II. izmjena Plana razvojnih programa za 2020.g. s projekcijama za 2021. i 2020. godinu Glasanje – 10, 3 suzdržana
9.3. Prijedlog II. izmjene Programa utroška dijela boravišne pristojbe namijenjene poboljšanju boravka turista na području Grada Crikvenice za 2020. godinu Glasanje – 10 za, 3 suzdržana
9.4. Prijedlog II. izmjene Programa utroška spomeničke rente za 2020. godinu Glasanje – 11 za, 2 suzdržana
9.5. Prijedlog II. izmjene programa javnih potreba u kulturi za Grad Crikvenicu za 2020. godinu Glasanje – 10 za, 3 suzdržana
9.6. Prijedlog II. izmjene Programa javnih potreba u sportu i tehničkoj kulturi za 2020. godinu Glasanje – 10 za, 3 suzdržana
9.7. Prijedlog programa utroška sredstava naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru za 2020. godinu Glasanje, 10 za, 3 suzdržana
9.8. Prijedlog programa održavanja objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2020. godine Glasanje – 10 za, 3 suzdržana
9.9. Prijedlog programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2020. godinu (izvjestitelj: gradonačelnik) Glasanje 10 za, 3 suzdržana NOVA TOČKA
9.10. Prijedlog II. izmjene Odluke o izvršavanju Proračuna za 2020. godinu Glasanje – 10 za, 3 suzdržana
10. Studija održivosti razvoja turizma i prihvatnog kapaciteta Grada Crikvenice s akcijskim planom (izvjestitelj: zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović), Jasna Perhat, pročelnik, izvjestitelj. Studija je sastavni dio materijala za Gradsko vijeće. Prezentacija je trebala biti održana od strane Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu koji je i izrađivač studije no zbog epidemiološke situacije je donijeta Odluka da to neće biti održano. Studija je sufinancirana od strane Ministarstva turizma u iznosu od 50.000,00 kuna. Glasanje – za 13 -
Sve točke dnevnog reda usvojene su većinom glasova.

Podijelite