Nataša Manestar: "Thalassotherapia" nastavlja kvalitetno obavljati svoju djelatnost

Nataša Manestar, ravnateljica crikveničke „Thalassotherapije“

Koncem siječnja Upravno vijeće „Thalassotherapije Crikvenica, specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju PGŽ nakon provedenog javnog natječaja izabralo je i imenovalo na mjesto ravnateljice ustanove Natašu Manestar. Prije stupanja na dužnost ravnateljice „Thalassotherapije“ Nataša Manestar je 13 godina radila u Uredu državne revizije u Rijeci, kao ovlaštena državna revizorica. Rođena je u Rijeci, završila je gimnaziju "Dr. Antun Barac" u Crikvenici, a diplomirala i završila specijalistički studij na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Vođenje „Thalassotherapije“ preuzela je u otežanim okolnostima, na samom početku epidemije COVID-a 19.  

- Na dužnost sam stupila početkom ožujka ove godine, istodobno s proglašenjem epidemije bolesti COVID 19, uzrokovane virusom SARS-CoV-2. „Thalassotherapia“ je tada dobila značajnu ulogu u zbrinjavanju pacijenata sa blažim oblikom bolesti uzrokovane virusom COVID 19. Kaže se kako ni jedan početak nije lagan, ali ovakav početak nisam mogla ni zamisliti. – kazuje Nataša Manestar.  

Što Vas je motiviralo da se kandidirate za mjesto ravnateljice „Thalassotherapije“?

- Najveći motiv dolaska u TH CK je poslovni izazov i odgovornost koji nosi ova funkcija. Moj dosadašnji posao je bio takav da sam pregledavala i utvrđivala poslovanje javnih institucija (jedinica lokalne i regionalne samouprave, trgovačkih društava u vlasništvu lokalne samouprave, ministarstava, ureda državne uprave i slično), pratila „s druge strane“ projekte, kao i utvrđivala nedostatke za koje Ured državne revizije daje naloge i preporuke. Sada sam u situaciji da utječem na stvaranje poslovnih odluka koje sam prije „kritizirala“.
Funkciju ravnateljice Thalassotherapije doživljavam prije svega kao odgovoran posao. Biti okružen vrijednim i stručnim zaposlenicima, što svakako zaposlenice i zaposlenici ove specijalne bolnice jesu te zajedno s njima raditi s ciljem daljnjeg razvoja bolnice i unapređenja kvalitete zdravstvene usluge nešto je što me kao osobu čini izuzetno ponosnom.    

Kako danas djeluje „Thalassotherapija“, predstavite nam ukratko glavne aktivnosti ustanove.
 
- Naša ustanova trenutno ima 166 zaposlenika, 89 zdravstvenih djelatnika i 77 nezdravstvenog osoblja. Veliki smo sustav koji ima više različitih djelatnosti na jednom mjestu, a koji treba sinkronizirano funkcionirati svakodnevno. Specijalna smo bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti dišnih organa i organa za kretanje, naš se liječnički tim sastoji od pedijatra, pulmologa, alergologa, kardiologa, fizijatra, otorinolaringologa i dermatologa. 
Osim naših ambulantnih zdravstvenih usluga koje pružamo, sve je važniji segment ponude i zdravstveni turizam, za koji se može reći da je jedna od važnijih smjernica razvoja bolnice. Naša glavna vizija je i dalje usmjerena prema ostvarenju što boljih rezultata u liječenju i oporavku pacijenata te usvajanju i primjeni suvremenih medicinskih znanstvenih dostignuća i metoda. Cilj je svakako i postići prepoznatljivost bolnice kao nacionalne ustanove za respiratornu rehabilitaciju te rehabilitaciju ortopedskih pacijenata u smislu fizikalne i rehabilitacijske medicine.  

Kako na poslovanje „Thalassotherapije“ utječe pandemija koronavirusa?

- Kao i na sve ostale djelatnosti pandemija koronavirusa ostavila je traga i na naše poslovanje. Od same činjenice da smo tijekom travnja pružali uslugu smještaja i liječenja osobama zaraženim koronavirusom te da tada nismo mogli obavljati svoju osnovnu djelatnost, pa do toga da danas bilježimo određeno smanjenje broja grupnih dolazaka korisnika naših usluga. Međutim, smatram da ćemo uz racionalizaciju poslovanja i određene uštede uspjeti prebroditi i ove izazove koje je pred nas postavila pandemija koronavirusa.  
„Thalassotherapia“ Crikvenica je tijekom svojih 50 godina poslovanja, koje je obilježila protekle godine, uspješno savladala i veće poteškoće tako da ne sumnjam da ćemo i ovo uspješno prevladati.     

U kojem smjeru ćete voditi ustanovu u narednom razdoblju, kakvi su planovi za budućnost?
 
- Što se tiče planova za budućnost, prvi nam je cilj stabilizirati poslovanje bolnice, analizirati troškove, kao i mogućnosti ostvarivanja prihoda na tržištu. Važno je da nastavimo kvalitetno obavljati našu osnovnu djelatnost, odnosno pružanje zdravstvene skrbi za naše pacijente i korisnike najbolje što možemo.
S obzirom na to da imamo kreditnu obvezu za investiciju iz prijašnjih godina te nam zadnja rata dolazi na naplatu u lipnju 2021., sve planove ulaganja temeljimo na stabilnom financijskom poslovanju kojim ćemo omogućiti daljnji razvoj i napredak. Mogu reći da su neki od planova obnova, rekonstrukcija i nadogradnja naših smještajnih objekta i obnova centralnog restorana. Za ostvarenje planova investicija imamo veliku podršku i financijsku pomoć od našeg osnivača, Primorsko-goranske županije.
Ono što planiramo kontinuirano raditi i provoditi je svakako edukacija naših zaposlenika budući da su upravo oni direktan pružatelj naših usluga te da kvaliteta naših korisnika u prvom redu ovisi o njima i njihovom profesionalnom angažmanu. Zbog svega navedenoga mišljenja sam da je pred nama jako puno posla ali i da ćemo uspjeti sve pred nas postavljene planove i realizirati u što kraćem vremenskom razdoblju. 

Za kraj, čime se bavite kad niste u „Thalassotherapiji“?  

- Supruga sam i majka dvojice sinova, od 15 i 9 godina i moje slobodno vrijeme je usmjereno prema njihovim aktivnostima i obvezama, kako školskih tako i sportskih. Zajedno provodimo slobodno vrijeme i u rekreacijskim aktivnostima, kao što su šetnje u prirodi i vožnja biciklima. Volim putovanja i svaku priliku koristimo da otputujemo bar na dva tri dana. Većinom su to putovanja koja su primjerena za djecu, a za sebe ukradem pokoji trenutak opuštanja uz masažu. – rekla nam je Nataša Manestar, ravnateljica crikveničke „Thalassotherapije“.  

Ivica Šubat

Podijelite