Ivica Šubat glasovao za Sinišu Budisavljevića i Ivonu Skorić

1 - Ivica Šubat
2 - Košarkaški klub "Kraljevica" 1980.g.: Fajdetić, Simić, Bolf, Šubat, Rosić, (stoje), Marjanović, Radaković, Bistričić, Petković i Radović

Posljednji u izboru za najbolje sportaše Grada Crikvenice u 2017. godini je Ivica Šubat, vlasnik portala crikva.hr, inače tajnik Boćarskog kluba „Sveti Jakov“ i Prve udruge košarkaških veterana Old Stars Zagreb '89“.

Šubat se sportom aktivno počeo baviti u juniorima Košarkaškog kluba „Kraljevica“ 1977.g. da bi odmah počeo nastupati i za seniorsku momčad. Bio je u momčadi „Kraljevice“ u razdoblju najvećih uspjeha tog kluba (u tadašnjoj Jedinstvenoj međurepubličkoj ligi Hrvatske i Slovenije i Jedinstvenoj Hrvatskoj ligi). Košarkašku karijeru nastavlja s prekidima zbog odlaska na brod u Košarkaškom klubu „Vinodol“ (s ekipom koja je 1984. bila prvak Hrvatske lige - zapad) i naposljetku u Košarkaškom klubu „Crikvenica“.

Devet godina je bio voditelj Gradske sportske Crikvenica (od početka izgradnje 2002.g. do 2011.g.) i u tom razdoblju su u našoj dvorani organizirane brojne sportske manifestacije na najvišoj razini.
Odigrano je više od 50 međunarodnih utakmica hrvatskih reprezentativnih selekcija, najviše u košarci, a potom u rukometu i odbojci. Hrvatski košarkaški savez, Hrvatski rukometni savez i Hrvatski odbojkaški savez su u našoj dvorani imali stalnu bazu za pripreme i igranje utakmica svih reprezentativnih selekcija. U dvorani je održan i niz drugih sportskih i zabavnih manifestacija. Brojni klubovi iz Hrvatske i inozemstva su u tom razdoblju Gradsku sportsku dvoranu Crikvenica koristili za održavanje priprema i igranje utakmica.

Ivica Šubat se bavi sportskom publicistikom pa je kao izdavač i urednik pripremio za izdavanje više publikacija sportskog sadržaja (glasilo „Boćanje“ Hrvatskog boćarskog saveza, godišnjak Boćarskog kluba „Zrinjevac“, dvije publikacije Košarkaškog kluba „Cedevita“, publikaciju30 godina Stolnoteniskog kluba Crikvenica“, deset publikacija košarkaškog turnira „Old Stars Zagreb“, četiri godišnjaka Boćarskog kluba „Sveti Jakov“ i dr.).
Redovni je član Hrvatskog društva za povijest športa.
Četiri godine je bio sportski direktor Košarkaškog kluba „Crikvenica“ u vrijeme velikih uspjeha Kluba (dvaput su igrane kvalifikacije za ulazak u A-1 ligu). Sada je glavni tajnik Prve udruge košarkaških veterana „Old Stars Zagreb '89“ iz Zagreba koja već 29 godina organizira najveći košarkaški veteranski turnir u ovom dijelu Europe, a četvrtu godinu je i tajnik Boćarskog kluba „Sveti Jakov“ iz Jadranova.
U različitim medijima je objavio više od dvije tisuće tekstova sportske tematike. Pokrenuo je portal crikva.hr na kojem je sport u našem Gradu značajno zastupljen.

Ivica Šubat kao tajnik Boćarskog kluba „Sveti Jakov“ svoj glas u našem izboru nije mogao dati boćarima.

Izbor Ivice Šubata je sljedeći:

- najbolji sportaš: SINIŠA BUDISAVLJEVIĆ (Športsko ribolovno društvo „Tunera“ Jadranovo)
- najbolja sportašica: IVONA SKORIĆ (Ženski rukometni klub „Murvica“)
- najbolja muška momčad: KUGLAČKI KLUB „CRIKVENICA“
- najbolja ženska ekipa: ŽENSKI RUKOMETNI KLUB „MURVICA“ Crikvenica
- najbolji sportaš mlađih kategorija: MAURO LUKŠIĆ (PŠRD „Arbun“ Crikvenica)
- najbolja sportašica mlađih kategorija: URSULA BALAS (Jedriličarsko društvo „Val“ Crikvenica)  

Crikvenički sport u 2017. godini  

- Govoreći o sportu u Gradu Crikvenici najprije polazim od sjajne, gotovo nevjerovatne činjenice da  u našem Gradu imamo čak četiri svjetska prvaka - Leo Brnić i Marino Milićević u boćanju (SP seniora, Casablanca 24.9.2017.), Siniša Budisavljević u sportskom ribolovu (SP seniora, Sali, 11.5.2017.) i Mauro Lukšić također u sportskom ribolovu (SP juniora, Sali, 12.5.2017.). Zaista je malo sredina koje se s time mogu pohvaliti, čak ni puno veći gradovi od Crikvenice. Međutim, čini mi se da ti naši svjetski prvaci u našem Gradu nemaju tretman kakav bi trebali imati i da njihovi fantastični rezultati prolaze gotovo pa nezapaženo.
Tu su još i sjajni mladi boćari Lovro Šipek i Karlo Šaban koji spadaju u sam vrh na državnoj razini, jednako kao i Ursula Balas i Nika Manestar u jedrenju. Također i brojni sportaši koji su prerasli naše okvire i sportsku karijeru su nastavili u drugim sredinama u zemlji i inozemstvu (Kristijan Bećiri, Matej Uremović, Tea Radil, Mauro Veljačić, Paulo Grozdek, Dorina Srebrnjak Moreno Car, Jadranko Stojanović, Andrija Filipović, ispričavam se ako nekog nisam spomenuo).

To je ona ljepša strana crikveničkog sporta, ali nažalost nema gotovo nikakvih dodirnih točaka sa sustavom kojim se trenutno upravlja crikveničkim sportom, što zorno pokazuju i rezultati prošle godine u kojoj je nekoliko klubova ispalo iz ligaških natjecanja u kojima su nastupali (RK „Crikvenica“, STK „Crikvenica“, RK „Selce“) a niti jedan klub nije uspio zakoračiti u ligu više (kuglači su u 1.B ligu ušli reorganizacijom natjecanja). I drugi naši sportski klubovi potonuli su u sivilo prosječnosti, uz nekoliko iznimaka (ŽRK „Murvica“, BK „Sveti Jakov“, JD „Val“, biciklisti) i nekolicine klubova koji dobro rade s mladima.

Ustvari to i nije neočekivano ako se zna da se za sport iz gradskog proračuna nikad manje sredstava nije izdvajalo i da baš ništa nije napravljeno da se sport u našem Gradu podigne na višu razinu. Zapravo da se barem vrati na razinu na kojoj je bio prije desetak godina.
Još uvijek nije osnovan gradski savez sportskih klubova Grada Crikvenice, premda takav savez klubovi žele, naravno ako se ustroji na pravi, a ne na uhljebarski način.
Započeta je napokon gradnja školske sportske dvorane OŠ Zvonka Cara, uz puno kontroverzi, a ja zaista želim vjerovati da će se u njoj uskoro moći igrati službene rukometne utakmice. Višegodišnja priča o boćarskoj dvorani u Gornjem kraju se i dalje nastavlja, a najtrofejniji sport u našem Gradu i četiri postojeća boćarska kluba su i dalje bez krova nad glavom.
Unatoč odluci Gradskog vijeća Grada Crikvenice nije napravljen UPU Sportski centar Jadranovo (što će valjda imati određene reperkusije) i bit će posebno zanimljivo vidjeti kakvi se i čiji interesi isprepliću na najatraktivnijem gradskom prostoru vezanom uz gradnju sportske infrastrukture.

Brojni prigovori i nezadovoljstvo klubova raspodjelom proračunskih sredstava za sportske udruge upućuju da se to ne radi dobro i da je glavni kriterij „podobnost“ određenih klubova i grupacija. Uglavnom, stara priča, na koju se nadovezuje i vrlo vrlo upitna kompetencija osoba u gradskoj upravi koje o svemu tome odlučuju, naročito kad je o sportu riječ.  
Ovaj tekst nije dovoljan da se sve spomene, crikvenički sport zaslužuje puno opširniju elaboraciju, tako da ćemo na našem portalu otvoriti tjednu „kolumnu“ koja će se tom tematikom baviti.    

Ivica Šubat  

Podijelite