Dvostruka mjerila za istog izvođača

1 - Ivona Matošić Gašparović, Damir Rukavina i Marijana Biondić
2 - Radovi na plaži Grabrova u Jadranovu

Na adrese medija iz gradske je uprave u četvrtak stigao poziv u ime gradonačelnika Grada Crikvenice Damira Rukavine, na hitnu konferenciju za medije koja se ima održati u petak, 26. lipnja u 10 sati u Crikvenici na prostoru Male palade, odnosno Gradskog plivališta.
U zadnjih 11 godina koliko aktualna HDZ-ova opcija obnaša vlast u Gradu Crikvenici, konferencija za novinare gotovo da i nije bilo, a da je ikad održana hitna konferencija za medije, toga se ne možemo sjetiti. Kako uz poziv nije stajalo o čemu je riječ, nagađali smo da je možda riječ o aktualnostima vezanim uz pandemiju koronavirusa, što bi objašnjavalo hitnoću, međutim mediji su pozvani radi nečeg drugog.
Na Gradskom je plivalištu gradonačelnik Damir Rukavina, u pratnji zamjenice Ivone Matošić Gašparović i direktorice TZG Crikvenice Marijane Biondić, održao tiskovnu konferenciju s temom radova na izgradnji Zapadnog lukobrana, koji se, kako je rekao odvijaju i dalje unatoč zabrani građevinskih radova koja je na snazi od 15. lipnja i koji, kaže, tjeraju turiste iz Crikvenice. Ubrzo nakon pressice dobili smo i priopćenje iz gradske uprave, pa nema smisla prepričavati sve njegove riječi.
Na naš upit koliko se trenutno na području Grada Crikvenice obavlja građevinskih radova, dobili smo odgovor da se još radi na uređenju Gundulićeve ulice u Crikvenici te da se završavaju radovi na uređenju plaže Grabrova u Jadranovu.
U sva tri slučaja radove izvodi isti izvođač, pa je zanimljivo kako mu Grad na dvije lokacije omogućava nastavak radova, a na jednoj zabranjuje. Bit će da je ipak suština u tome što je investitor izgradnje Zapadnog lukobrana Županijska lučka uprava Crikvenica, a uređenja Gundulićeve ulice i plaže Grabrova u Jadranovu - Grad Crikvenica.
Predizborno je vrijeme, pa se jedino time može objasniti ovakva logika.
Međutim, zbog takvog pristupa najviše ispaštaju građani jer se u našem Gradu stalno stvaraju nekakve podjele i potenciraju sukobi koji ne donose nikakvu korist. Zar ne bi bilo normalno da zajedno sjednu gradonačelnik, ravnatelj ŽLU i izvođač radova, pa da se dogovore:
- Situacija je takva, ajmo napraviti to i to, riješimo probleme na najbezbolniji način i građani će to razumjeti. 
U životu nikad ne ide sve idealno, dogodi se pandemija koronovirusa pa nas sve lupi po glavi. Nedvojbeno je da su i zbog nje radovi kasnili, kao i da se zbog koronavirusa trebamo boriti za svakog turista.
Sve se to može i mora prevladati, međutim treba postojati suradnja i uzajamno uvažavanje svih čimbenika u Gradu Crikvenici. Dok toga ne bude, nema nam sreće i napretka, pa preostaje i dalje objavljivati priopćenja aktera ove priče.  

Priopćenje 1 (Gradska uprava)

Prevrtanje blokova i navodna višemilijunska šteta uzrokovala probijanjem rokova na izgradnji  Zapadnog lukobrana 

Gradonačelnik Damir Rukavina danas je održao hitnu konferenciju za novinare zbog kontinuiranog  kršenja Odluke o zabrani građevinskih radova od strane Županijske lučke uprave Crikvenica, a vezano  uz projekt dogradnje i rekonstrukcije Zapadnog lukobrana u Crikvenici. Riječ je o investiciji u  vrijednosti od 33 milijuna kuna financiranim u cijelosti sredstvima Ministarstva mora, prometa i  infrastrukture te sredstvima Europske unije. Osim gradonačelnika Rukavine, govornice na konferenciji  bile su i zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović i direktorica Turističke zajednice Grada  Crikvenice Marijana Biondić.   Gradonačelnik Rukavina prozvao je Županijsku lučku upravu zbog kontinuiranog nepoštivanja  institucija i kršenja Odluka grada Crikvenice čime je nanesena velika šeta turizmu i gospodarstvu  grada Crikvenice.  Neodgovornim upravljanjem projektom i prevrtanjem tj. uništenjem većeg broja  betonskih blokova, navodno je učinjena višemilijunska šteta. Zbog navedenih problema radovi se u  zimskom periodu nisu provodili u punom opsegu, a danas građani Crikvenice zbog toga trpe  nemjerljivu štetu -  istaknuo je gradonačelnik Rukavina.  
Usprkos zabrani i kaznama izrečenim od  strane komunalnog redarstva Grada Crikvenice, radovi su nastavljeni. Od početka je Grad imao  partnerski i korektan odnos i  nastojao je ne sva načine biti pripomoć u realizaciji projekta.    Zamjenica Crikveničkog gradonačelnika istaknula je kako je situacija jučer eskalirala kada je 8 vozila  izvođača bilo parkirano na plaži Balustrada u centru grad, a kamioni iskrcavali materijal u  neposrednoj blizini kupača i šetača i time ugrožavali sigurnost naših sugrađana i gostiju.
Na području  Grada Crikvenice trenutno je dozvoljeno izvoditi samo one radove koji su nužni za normalno  funkcioniranje građana i gostiju. Svi ostali radovi strogo su zabranjeni kako bi se ostavila što bolja slika  prema gostima koji borave na području grada, a pomoglo svakom našem iznajmljivaču, hotelu,  ugostitelju i gospodarstvu uopće. Zamjenica Matošić Gašparović podsjetila je kako su grad i Turistička  zajednica kroz različite aktivnosti među kojima je i promotivni spot Rivijera Crikvenica – Sigurno  lijepa! nastojali privući što više domaćih i stranih gostiju. U tome se evidentno i uspjelo jer je broj  noćenja u lipnju na području Grada Crikvenice daleko iznad prosjeka Hrvatske.   Direktorica Turističke zajednice Grada Crikvenice Marijana Biondić osvrnula se na niz pritužbi turista i  njihovo zgražanje na radove na Zapadnom lukobranu.   Gradonačelnik Rukavina istaknuo je kako je ovakvo ponašanje Županijske lučke uprave i provođenje  samovolje ˝pljuska˝ crikveničkom turizmu, a time i svakom iznajmljivaču, hotelijeru, ugostitelju i  svakom drugom dioniku turizma ovoga grada. Napomenuo je da je njegova dužnost štititi interes  Crikvenice i svakog njenog građana te stoga inzistira da Županijska lučka uprava hitno obustavi radove  na izgradnji Zapadnog lukobra  

Priopćenje 2 (Županijska lučka uprava Crikvenica)  

Gradska uprava opstruira realizacija dogradnje crikveničke luke

Županijska lučka uprava Crikvenica još je početkom lipnja uputila Gradu Crikvenici zahtjev za produljenjem roka za izvođenje radova do početka srpnja, a isto je učinio i izvođač, što su u Gradu odbili. Zahtjev za produljenje roka logičan je korak zbog svih izazova koji posljednjih nekoliko mjeseci prate projekt, poput nemogućnosti nabave građevinskog materijala, konkretno geomreže. Zbog zatvorenih prometnih koridora, kao posljedicom pandemije korona virusa, izvođaču materijal nije mogao pravovremeno biti isporučen. Činjenica je da je odobreno produljenje roka za 4 dana (do 19.6.), što nije dovoljno za izvedbu složenih radova, o čemu je Grad pravovremeno obaviješten. Zato je zatraženo odobrenje za nastavak radova. Zatraženo je produljenje za dodatnih 6 dana, koji se sada koriste kao argument za spas sezone i crikveničkog turizma.

Krajem veljače je došlo do slijeganja temeljnog tla, što je prilikom izvedbe teško predvidjeti budući da to prvenstveno ovisi o lokalnim uvjetima u samom tlu, i što kod ovakvih projekata nije rijetkost. To je rezultiralo urušavanjem određenog broja blokova, zbog čega smo odmah poduzeli sve potrebne mjere kako bi se projekt mogao nastaviti. I ovaj je segment dodatno utjecao na odgodu dijela radova, ključnih za realizaciju ovog strateški važnog projekta za Grad Crikvenicu i njegove građane.

Netočan je i navod kako je u luci Crikvenica prisutno onečišćenje mora budući da je početkom lipnja odrađeno uzorkovanje od strane Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, a nalaz je potvrdio kako je more izvrsne kvalitete. Istovremeno, dok Grad ističe kako je partner na projektu, dodatno otežava njegovu realizaciju pa je tako nedavno i otkazao nenaplatno korištenje javne površine u svrhu izvođenja radova na dogradnji luke Crikvenica. Jednako tako netočna je tvrdnja kako je dosadašnjom realizacijom projekta nastala višemilijunska šteta budući da se svi radovi do sada odvijaju u okviru planiranih financijskih sredstava. Jasno je da se cjelokupni projekt politizira upravo u razdoblju nadolazećih parlamentarnih izbora što uzrokuje izravnu šteti realizaciji ovog vrijednog projekta koji se financira iz europskih i nacionalnih sredstava.  

 Zbog svih navedenih okolnosti na koje se nije moglo utjecati, nadali smo se razumijevanju gradske uprave jer smo i prošle godine imali odobrenje do 6. srpnja, a posebno obzirom na činjenicu da su odobrenje dobili drugi projekti na širem području Grada Crikvenice. Na ovaj način, Grad izravno opstruira projekt Dogradnje luke otvorene za javni promet županijskog značaja – luke Crikvenica, čijom će se realizacijom osigurati preduvjeti za kvalitetniju povezanost otoka Krka s kopnom, ali i stvoriti temelji za nadogradnju turističke i nautičke ponude u Crikvenici, od čega dugoročnu korist imaju primarno građani našeg grada.

 Budući da se upravo na području mjesnog odbora Crikvenica-centar odvijaju radovi na dogradnji luke, predsjednik Vijeća ovog mjesnog odbora Marko Vukelić apelirao je na Grad da odobri izvođačima radove do kraja mjeseca kako bi konzervirali gradilište i deponirali kameni materijal u more. Na taj način bi se spriječilo stvaranje kamene prašine te uredila površina na kojoj se trenutačno nalazi kameni materijal, sukladno činjenici da se na području ovog mjesnog odbora nalazi nekoliko aktivnih gradilišta, unatoč zabrani.

Priopćenja smo prenijeli onako kako smo ih dobili, bez lekture i korekture.  
Ivica Šubat    

Radovi na plaži Grabrova u Jadranovu

Radovi u Gundulićevoj i Vinodolskoj ulici

Radovi na Boćarskoj dvorani u Gornjem kraju

Radovi u Zoričićima

 

Podijelite