Crikvenička nogometna kronika (36)

1 - Hrvatska liga - jug, 1975/76. g.: Ivan Domijan, Zvonko Tomić, Mijo Vujić, Zdenko Ivančić, Edis Jasprica, Mladen Lakić, Nikola Zoričić, čuče: Nikola Udovičić, Bero Gašparović, Mladen Lukarić, Nikica Milenković, Leo Filipović i Marijan Briški.

HRVATSKA LIGA - JUG 1975/1976. g.

Odlukom viših nogometnih foruma je Hrvatska nogometna liga podijeljena u dvije skupine: Istarsko-dalmatinsku - južnu i Zagrebačko-slavonsku - sjevernu skupinu. U svakoj skupini je igralo po 12 momčadi, tako da su se u južnoj skupini natjecali: GOŠK, Dubrovnik, Neretva, Split, Solin, Šibenik, Zadar, Nehaj, Crikvenica, Orijent, Istra i Rovinj.
Pripreme i pripremne utakmice su obavili: Tomić, Cvitan, Jeličić, Udovičić, Palčić, Miljković, Lukarić, Domijan, Majnarić, Lakić, Milenković, Aničić, Borovčak, Jasprica, Matejčić, Zoričić, Ivančić, Knapić, Sečen, Filipović i Briški.
Trener Mudrovčić je bio zadovoljan pripremama, jer su pobijeđeni Jadran u gostima, Karlovac, Istra, Rovinj i Nehaj, a Rijeka je pobijedila samo 1:0. Za Rijeku su nastupili i Minta Ružić, koji je otišao iz Crikvenice te slavni internacionalac Joško Skoblar.
Dana 14. rujna 1975. godine su krenuli Jadranski susreti, kako je Novi list prema tada popularnome TV natjecanju jadranskih mjesta nazvao ovu ligu. Trener je prilično samouvjereno najavio novu sezonu i visoki plasman.
Ekipa je doživjela velike promjene. Ružić je otišao u Rijeku, dr. Marinović se posvetio  medicini, S. Tomašić, N. Car i S. Matejčić otišli su u Vinodol, a došli su Žitomir Palčić, Edis Jasprica, Nelo Knapić, Ante Aničić i Igor Cvitan.
U prvome kolu su Crikveničani izgubili od Istre u Puli. Domaći su bili dosta grubi pa je isključen Korač, koji je u igri bio pet minuta, što Crikveničani nisu znali iskoristiti. Potom je i druga momčad iz Istre, Rovinj, s 0:2 slavila u Crikvenici.
U Kup utakmici je pobijeđen Nehaj  s 3:0, što je davalo neke nade za bolju utakmicu u Zadru, no ništa od toga. Crikveničani su izgubili s 5:0.
Nakon tri kola su se raspršile nade u visoki plasman; Crikvenica je igrala katastrofalno.  Belogaćari*(Taj su nadimak Crikveničani  nekada davali svakome tko se nastanio u Crikvenici, a nije se u njoj rodio. - Đ. Dusper: Suhore, str. 86) nisu davali što se od njih očekivalo. Trener Mudrovčić se žalio da ga pojedinci bojkotiraju, pronosili su se glasovi da ekipa nije dobro pripremljena i da nema koncepcije u igri, što nije bilo daleko od istine. Odnosi među igračima su bili loši pa je čak i Savez komunista morao intervenirati.
Iduća utakmica kod kuće protiv Šibenika, koji je do tada sve dobio, morala je biti prekretnica. Međutim, više od 1.500 vjernih gledatelja je gledalo mučenje i teško izjednačenje te uhvaćen bod tek u 80. minuti.
U Dubrovniku je protiv GOŠK-a izboren bod zgoditkom Ivančića. Gosti su zapravo izgubili drugi bod, pisale su novine.
Drugi dubrovački ligaš, Dubrovnik, pobijeđen je u Crikvenici golom Miljkovića u 89. minuti. Nakon devet kornera pao je gol.
I u Splitu su Crikveničani nesretno izgubili samo s 1:0.
U VIII. kolu su igrali Crikvenica i Solin (1:1). Domaći su bili premoćniji, kao i često puta do tada, ali nije bilo pogodaka. U osam kola postignuta je samo jedna pobjeda i četiri zgoditka.
U Metkoviću su Crikveničani mogli i morali već u prvih 15 minuta dati dva ili tri pogotka, a otišli su poraženi.
Primorski derbi Crikvenica - Orijent završio je 1:1, i to odličnim obranama Tomića te golom Zoričića u zadnjoj minuti utakmice.
Konačno se igrala jedna utakmica s dosta golova u protivničkoj mreži; u Senju je Nehaj poražen s 5:1. Zoričić, Borovčak i Domijan su slomili Senjane, i dobro da je završio prvi čin mučenja crikveničkih gledatelja.
Najveće razočaranje je svakako bila njihova ekipa. Od 11 odigranih utakmica u jesenskome dijelu, pobijedili su samo dva puta (Dubrovnik, Nehaj),  a pet puta su napustili igralište gotovo pužući s negativnom gol razlikom (11: 16) i sa svega osam bodova.
Na samome kraju te 1975. godine odigran je turnir u Rijeci povodom Dana JNA, na kojemu su sudjelovali Rijeka, Crikvenica, Orijent i Proleter (JNA). U finalnoj utakmici je Crikvenica pobijedila Orijent s 1:0 i postala pobjednik toga turnira. Malo slatkog nakon gorke jeseni.

U stanci između jeseni i proljeća je početkom godine odigran još jedan turnir, Zimski nogometni turnir Istre i Kvarnera. U šest utakmica je Crikvenica pobijedila Klanu, Nehaj, Rijeku II i Mladost,  a s Rudarom je igrala neriješeno. Premoćno je osvojila prvo mjesto. U pripremama je pobijeđena i Ljubljana s 2:1.

Sredinom ožujka 1976. godine otpočelo je sljedećih 11 rundi. Crikvenica je najesen zauzela deveto mjesto s osam bodova, a u nastavku je startala s dosta promjena. Trener Željko Mudrovčić je otišao u Rijeku, zamijenio ga je Darko Car, a otišli su Nelo Knapić, Darko Majnarić i Ante Aničić te još ranije Zoran Volf. Može li pomlađena ekipa možda učiniti nešto iz vlastitoga pogona? - pitali su se gledatelji.
U prvoj proljetnoj utakmici kod kuće protiv Istre (1:0) nastupili su: Tomić, Udovičić, M. Matejčić, Lakić, Domijan, Gašparović, Miljković, Milenković, Borovčak (Lukarić), Jasprica i Zoričić (Briški). Igralo se dobro, što se ne bi moglo reći za igru u Rovinju, gdje je bilo 2:1 za domaćine.
Zadar je sasvim prizemljio Crikvenicu nanijevši joj poraz pokraj Dubračine.
I u Šibeniku u XV. kolu je trebalo izdržati samo 10 minuta da bi se osvojio bod, ali pod Šubićevcem je bilo teško osvojiti bod protiv Poklepovića, Ivana Ninića i Bakmaza.
Slijedile su utakmice s dva dubrovačka kluba: s GOŠKOM su Crikveničani bili bolji (2:1), a u gostima kod Dubrovnika je bilo 3:0 za domaće.
Protiv Splita su Crikveničani kod kuće vodili s 3:1 i jedva spasili pobjedu.
Putovanje blizu Splita u Solin bilo je neslavno. Doživljena je katastrofa i to u zadnjih 15 minuta. Završilo je 5:0 za Solin.
Neretva je u Crikvenici izvukla bod, ali su u zadnje dvije utakmice Crikveničani odigrali za spas.
U gostima su pobijedili Orijent s 2:0 i kod kuće Nehaj s 1:0.

Ukupno gledajući, gledatelji pored Dubračine su strepili cijelu sezonu. Treba reći da je u Crikvenici bio najveći posjet gledatelja utakmicama, ali je ostao gorak okus toga mršavog bodovnog salda 43 %, a od mogućih 44 ostvarili su 19 bodova. Premalo za mirnije snove. Bilo je teško držati amatere na okupu, jer su igrači radili ili studirali, a njihove obveze prema treninzima i utakmicama su bile iste kao onih koji su bili poluprofesionalci ili profesionalci. Bogatije sredine su svoje igrače mogle poštedjeti težih radnih obveza, ali ih i bolje nagraditi. Nagrađivali su i u Crikvenici ali manje nego drugi.