Zidarska škola u Crikvenici (2)

Škola je trajala tri godine, a nastava se odvijala tijekom pet mjeseci, od 1. studenoga do 31. ožujka. Broj učenika po razredu bio je maksimalno 20, a popunjavao se izborom između prijavljenih. Statutom je bilo određeno da se učenici prvog razreda, tijekom prva dva mjeseca nastave, ukoliko se prosudbom učiteljskog zbora pokažu nesposobnim, mogu udaljiti iz škole. Nakon završenog trećeg razreda učenici su polagali „Zaključni ispit“ te dobivali posebnu svjedodžbu. Upravljanje školom bilo je povjereno ravnajućem učitelju, a izvjestitelj (inženjer) Kraljevske kotarske oblasti na Sušaku je obavljao neposredan stručni nadzor te bio dužan najmanje jednom mjesečno obići i pregledati školu.

Uvjeti za upis u prvi razred bili su:
a) zavičajnost u Kraljevini Hrvatskoj i Slavoniji,
b) uspješno položena pučka škola i opetovnica,
c) navršenih 14 godina života,
d) potvrda da se je već bavio zidarskim obrtom (da ima poslovnu knjigu)

NASTAVNI PLAN

P r e d m e t I. razred
(sati tjedno)
II. razred
(sati tjedno)
III. razred
(sati tjedno)
Prostoručno risanje 6 4 0
Tehničko crtanje 5 5 5
Nauka o građevnim sastavima 6 6 12
Nauka o građevnim osnovama 0 4 5
Građevna uprava i pravo 0 2 2
Krasnopis 3 1 0
Računstvo (matematika) 3 2 2
Geometrija 3 2 2
Obrtna korespodencija 3 3 1
Prva pomoć kod nesreće 1 1 1
U k u p n o 30 30 30

Iz nastavnog je plana vidljivo da je u drugom i trećem razredu težište bilo na stručnim predmetima (Tehničko crtanje, Građevni sastavi i Građevne osnove), dok je prvi razred bio pripremni sa pretežitim predmetima opće naobrazbe.

U prvoj godini postojanja škole bila je potrebna samo jedna, a u drugoj dvije razredne sobe i tada je škola bila smještena i nastava održavana u kući Kuzme Gržičića u Frankopanskoj, glavnoj crikveničkoj ulici. Nakon otvaranja trećeg razreda škola egzistira u kući Jerolima Bedenka u istoj ulici. Kako u svojim sjećanjima navodi Gašpar Kani [1] učenici ove škole su poslije položenog završnog ispita bili zaposleni kao građevinski poslovođe na mnogim građevinama, a neki su radili i kao građevinski poduzetnici, i to ne samo u svojoj domovini nego i u drugim državama i kontinentima (Južna Afrika, Amerika, Mađarska, Srbija, Češka, itd.). Neki su pak bili zaposleni kao nadzornici na željezničkim prugama u Hrvatskoj i Slavoniji.

Učenici škole su većinom bili iz Crikvenice i neposredne okolice: Sv.Jakova (Jadranovo), Sv. Jelene (Dramalj), Križišća, Drivenika, Bribira, Novog, Šmrike, Grižana, ponekad i iz Gorskog kotara.

__________________
[1] Brošura “50 godina Majstorske građevinske škole 1908.-1958. Crikvenica” izdana povodom 50-godišnjice osnutka škole 1958. godine.

Podijelite