Vinodol kroz povijest – Grižane (6)

Međusobna veza grižanskih prezimena u razdoblju od 1692. do 1790. godine

U Matičnoj knjizi rođenih (krštenih) župe Grižane od 1692. do 1790. godine bilo je rijetko pojavljivanje dvostrukih prezimena ili prezimena i nadimaka koja su bila povezana riječima „aliter“ ili „alias“ (u susjednoj Crikvenici, a prema Matičnoj knjizi rođenih (krštenih) župe Kotor od 1738. do 1793. i župe Crikvenica od 1793. do 1815.), takva su se povezana prezimena javljala mnogo češće [1]). Značenje riječi, „aliter“ ili „alias“, prevedene sa latinskog jezika, je: drugo, drukčije, na drugi način, inače.

Dva prezimena (obitelji) mogla su se povezati iz više razloga. Kada bi muškarac, npr. prezimena Balas, otišao za zeta i priženio se kod djevojke, npr. prezimena Miros, njihovo novo prezime moglo je postati Balas aliter Miros.
Na sličan način uspostavljala se i veza između prezimena i nadimka, a tako su se pojedina, ista, ili slična prezimena lakše razlikovala.

U nastavku su navedena dvostruka prezimena koja se pojavljuju u gore navedenoj Matičnoj knjizi u razdoblju od 1692. do 1790. godine (prezimena su ovdje navedena upravo onako kako su upisana u Matičnu knjigu, a tamo gdje je naznačen upitnik (?) nije moguće sa sigurnošću potvrditi autentičnost upisa):
Balas aliter Miros
Miros aliter Balas
Balas Miros
Miros Balas
Jelenchich[2] aliter Marusich
Marusich aliter Jelenichich
Baracz aliter Kostrenchich
Barac aliter Miros?
Blasichevich drukc. Savich[3]
Desput aliter Gasparovich
Franich aliter Bijonda
_____________________________

[1] Pogledati detaljnije u kolumni „Međusobna veza crikveničkih prezimena (nadimaka) u razdoblju od 1738. do 1815. godine“ od 31.12.2016.
[2] Jelenchich je nekad bilo prezime, danas ne postoji, međutim toponim Jelenčići danas je zaselak i krajnji sjeveroistočni dio sela Mavrići.
[3] Savich je nekad bio nadimak (ili prezime), a danas ga povezujemo za toponimom Savići koji se nalazi u središtu sela Barci nedaleko izvora i perila zvanog tim imenom.

Podijelite