Ukazao se Marko Benić i doveo "Crikvenicu" do pobjede u derbiju protiv "Kastva"

2 - Trener "Kastva" Eugen Tončinić i "Crikvenice" Zoran Dragojević (obojica su nekad nosili dres "Crikvenice)

17. kolo: CRIKVENICA - KASTAV 84:78 (26:13, 22:19, 22:20, 14:26)

Crikvenica, 17.3.2018. Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 180. Suci: Lenac, Žagar i Patača.

CRIKVENICA: Domijan, Bojan Šamanić, Car, Ivor Benić 5, Mandžuka 8, Maričić, Matija Šamanić 9, Mandić 4, Lušičić, Kozlevčar 19, Protega 17, Marko Benić 22.
KASTAV: Miletić 12, Gušić 29, Kusturin 12, Kordić-Gružić, Benković 4, Bešić 12, Mandičić 5, Korošec 4, Dobrić, Benić, Janković.

Zadnja košarkaška utakmica prvenstvene sezone 2017./2018. (a predzadnja ligaška) u crikveničkoj Gradskoj sportskoj dvorani donijela je više uzbuđenja nego sve dosadašnje utakmice ove sezone zajedno.
Razlog za to je bio itekako opravdan, naime ova je utakmica odlučivala o naslovu prvaka, premda doduše još postoje minimalne šanse da se u zadnjem kolu nešto promijeni. Košarkašima „Kastva“ je za naslov prvaka imperativno trebala pobjeda protiv „Crikvenice“, jer bi tako s pobjedom više od labinskog „Rudara“ bili prvi. Porazom od „Crikvenice“, „Kastav“ se izjednačuje s „Rudarom“, a kako imaju slabiji omjer u međusobnim susretima, prvak bi bio „Rudar“. U zadnjem kolu „Rudar“ igra u Labinu igra protiv zadnjeg „Krka“, a „Kastav“ dočekuje „Pazin“ i zaista su minimalne šanse da se dogodi drukčiji scenarij vezan uz osvajanje naslova.
Bila je to za Kastavce povijesna utakmica, pa su i na tribinama imali velik broj svojih navijača koji su zajedno sa simpatizerima „Crikvenice“ dobrano ispunili dvoranu i stvorili lijep ugođaj dostojan derbija.
S druge strane košarkaši „Crikvenice“ su odlučivali o naslovu prvaka, ali nažalost ne u svoju korist, pošto su svoje šanse propustili porazima u prvom dijelu sezone. Međutim, ušli su u utakmicu s velikom željom da pobijede „Kastav“, a samo za ovu utakmicu u sastavu „Crikvenice“ je bio i Marko Benić.
Svi upućeni u košarkaške prilike znaju da bi se ova momčad „Crikvenice“ s Markom prošetala ligom i teško da bi zabilježila ijedan poraz. Jer, riječ je o jednom od najdarovitijih i najboljih crikveničkih košarkaša uopće, koji je mogao puno više napraviti u košarkaškoj karijeri. Posvetio se poslu i prestao s aktivnim igranjem, tako da mu je ovo bila prva i jedina utakmica ove sezone.

Od samog početka motivirani Crikveničani kontrolirali su tijek utakmice, nakon što su već u 6. minuti imali vodstvo od 20:6. Dojam je kako je mlada momčad „Kastva“ (samo su trojica punoljetna u njihovom sastavu) u susret ušla opterećena važnošću utakmice, što je rezultiralo nizom promašaja i greškama koje su naši košarkaši znalački koristili. Prva četvrtina završila je rezultatom 26:13 za „Crikvenicu“, da bi početkom druge četvrtine Kastavci uspjeli smanjiti na 32:24, ali tada nakon time-outa trenera Dragojevića domaći opet vraćaju veliku prednost koja je na kraju prvog poluvremena iznosila + 16 koševa (48:32).
Početkom drugog poluvremena „Crikvenica“ ima okruglih + 20 (52:32) zahvaljujući dominaciji ispod koševa, ali i jako dobroj igri cijele petorke. Prednjačio je Marko Benić, uz jako dobre role Protege i Kozlevčara, te posebno Matije Šamanića koji se u ovoj utakmici potpuno podredio momčadi. Na očekivanoj razini odigrali su Mandžuka i Ivor Benić, solidno je reagirao i Mandić tako da su Crikveničani na kraju treće četvrtine imali činilo se, nedostižnih 70:52.
Ali, najveća kvaliteta momčadi „Kastva“ i trenerski forte njihovog trenera Eugena Tončinića je da „nema predaje“ dokle god utakmica traje. Gotovo fanatičnom borbenošću i stalnim pritiskom na playmakera „Crikvenice“ Kastavci su polako ali sigurno smanjivali prednost, tako da su 3 minute prije kraja utakmice došli na -7 koševa (80:73).
Uslijedila je nervozna završnica u kojoj je čak i Marko Benić promašio dva slobodna bacanja (u zadnjoj minuti kod rezultata 83:77). Ipak, ranije stečena prednost „Crikvenice“ bila je nedostižna za momčad „Kastva“, iskusni domaći košarkaši priveli su utakmicu kraju bez veće drame i došli do pobjede od 84:78.
Košarkaši „Crikvenice“ odigrali su najbolju utakmicu ove sezone, najbolji je bio Marko Benić, uz Matiju Šamanića, Protegu i Kozlevčara. S druge strane mlada momčad „Kastva“, koja ima lijepu košarkašku budućnost, iz ovog poraza koji je sigurno bolan, može izaći još jača. U njihovim redovima isticao se efikasni  Erik Gušić, a potpisniku ovih redaka posebno se svidio mladi Davor Kusturin.
U zadnjoj prvenstvenoj utakmici košarkaši „Crikvenice“ igraju revijalnu utakmicu u Puli protiv „Istraunija 2“.

Košarkaši "Kastva" i ovu su utakmicu posvetili bolesnom suigraču Matiji Kataliniću