Šparoga – namirnica ili ipak nešto više


Proljeće, buđenje prirode, razdoblje za lagani detoksa organizma, te namirnice koje tada dolaze u prvi plan, teme su o kojima smo pisali u proteklim člancima, pa bi sada htjela nešto više reći, a možda Vas nečemu i naučiti, o svima nam dragoj i nadasve ljekovitoj namirnici – šparogi (lat. asparagus).

U pravilu termin ''ljekovita'' nije ispravan za korištenje jer pritom odmah asociramo na izliječenje organizma, što nije znanstveno potvrđeno, time niti ispravno, no mislim da se naši preci ne bi s time složili. Ja ću se ipak držati načela svoje struke, pa ću šparogu nazvati izrazito nutritivno bogatom namirnicom koja se od davnina upotrebljava u mediteranskoj kuhinji našeg kraja. Nekada je šparoga, kao i primjerice začini, smatrana delicijom te se mogla pronaći samo na stolovima bogatih. No, danas je situacija ipak drukčija, te se šparoga može naći na svakom stolu, naravno u njeno doba.

Šparoga – lijek za stotinu bolesti
Samonikla je biljka iz porodice ljiljana koja je na Mediteranu prisutna već više od 2000 godina. Osim na Mediteranu šparoge se može naći i na drugim kontinentima, diljem Indije, Šri Lanke te Himalaja, gdje je prirodno stanište vrste Asparagus racemosus, vrste izrazito zastupljene u ayurvedskoj prehrani. U ayurvedi njen naziv je šatavari, što bi na drevnom sanskrtu značilo ''lijek za stotinu bolesti''. Stoga je opravdan naziv ljekovita biljka koji potječe od naših predaka, kojima su upravo biljke služile kao farmakoterapija i njima su liječili brojne zdravstvene tegobe. Zanimljivo je da se u prehrani po ayurvedi zapravo šatavari koristi kao biljka koja ima izraziti učinak na pomlađivanje ženskih reproduktivnih organa. Nekada nisu postojali plastični kirurzi, pa se eto snaga bilja koristila i u estetske svrhe.

No vratimo se mi ipak na našu ''domaću'' šparogu i zavirimo u njeno nutritivno bogatstvo i djelovanje. Na početku sam je odmah svrstala među namirnice izvrsne za vrijeme detoksa organizma, jednim dijelom zbog njene izrazito male energetske vrijednosti. Primjerice, šparoga na 100 g sadrži tek 20 kcal te bi svakako trebala biti na jelovniku u ovo proljetno doba ili u danima detoksa organizma.
Šparoge obiluju vitaminima A, K, B, C i E od kojih bi izdvojila vitamin K, budući da se radi o vitaminu koji sudjeluje u sintezi osteokalcina, proteina za jačanje kostiju. Porcijom šparoga zadovoljit ćemo čak 114% dnevne potrebe vitamina K.

Osim niske energetske vrijednosti istaknula bih i visok sadržaj inulina, probiotika koji pospješuje rast i održavanje dobrih crijevnih bakterija, izrazito potrebnih za zdravlje crijevne flore, čije je prisutstvo u crijevima neophodno za apsorpciju hranjivih tvari, smanjenja mogućnosti razvoja tumorskih stanica u debelom crijevu kao i smanjenje razvoja alergija. Moram spomenuti i visok udio glutationa, jednog od poznatijih antioksidansa vrlo bitnog za obnavljanje imunoloških stanica te jednog od najjačih sredstava za čišćenje organizma. Niske razine glutationa u organizmu uzrokom su preranog starenja, što je još jedan razlog za veću konzumaciju šparoga, posebice onih koji vode računa o fizičkom izgledu, ali ponajprije o zdravlju organizma. Glutation kao antioksidans štiti stanice od kancerogenih promjena.

Isto tako, prehrana koja je bogata bjelančevinama, njihovom razgradnjom dolazi do nagomilavanja homocisteina (produkta razgradnje aminokiseline metionin), te ukoliko u organizmu nemamo dovoljno vit. B9, kao i vit. B12 te B6, koji homocistein konvertiraju u bezopasne spojeve, u organizmu ne bilježimo neželjene posljedice. Problem nastaje ako imamo premalo navedenih vitamina, posebice folne kiseline (vit. B9), tada se homocistin taloži na krvnim žilama što udvostručuje rizik od nastanka moždanog ili srčanog udara.

Osim toga vitamin B9 izuzetno je važan mineral u prehrani trudnica, za rast i pravilan razvoj moždanog sustava djeteta, stoga trudnice svakako u svoju prehranu ubacite šparoge!
Kod razgradnje bjelančevina moram spomenuti i aminokiselinu asparagin koja predstavlja izvrstan diuretik te su šparoge posebice pogodne za osobe koje pate od nakupljanja vode u organizmu, a konzumacijom šparoga se ne samo eliminira nakupljena tekućina već i višak soli koji u organizam unesemo hranom, što je posebice blagotvorno za osobe koje pate od visokog krvnog tlaka i ostalih problema kardiovaskularnog sustava.

Naposlijetku reći ću da u malim neuglednim biljkama koje rastu oko nas zaista postoji malo bogatstvo za naš organizam, samo ga moramo znati iskoristiti na pravilan način. Tada ponovno dolazimo do važnosti primjene pravilne izbalansirane prehrane u svakodnevnom životu, te da pretjeranom konzumacijom jednoličnih istovrsnih namirnica u organizmu sami sebi možemo napraviti više štete nego koristi.

Ponovno skrećem pozornost na važnost da se razne dijete, s ciljem poboljšanja zdravstvenog statusa ili smanjenja tjelesne težine, provode pod stručnim nadzorom nutricionista ili dijetetičara, odnosno kvalificirane osobe, jer danas se svatko tko završi nekakav tečaj samoproziva nutricionistom, pritom ne obazirući se na štete koje može prouzročiti osobama koje od takvih potraže savjet.
Stoga, zaista vodite računa o tome od koga tražite savjet o planiranju prehrane. Tražite ga od zaista kvalificirane osobe, a ne raznih ''šarlatana'' odnosno samoprozvanih nutricionista.

Podijelite