Petačke štorije (57)

Iz zapisa Ratimira Gregurića

- Godine 1865. dodijeljen je učitelju Lukanoviću pomoćni učitelj umirovljeni domaći svećenik Vjenceslav Škiljan, koji je ovdje pomagao župniku kao sekundarni kapelan. Narod ga je zvao „pop Vicko“. Bio je vrlo popularan. Rođen je u Crikvenici. U mirovinu pošao je mlad poradi bolesti, ali je i kao umirovljenik pomogao župniku kao kapelan, predavao kao kateheta u školi, a sad eto postaje i učiteljem. Već nakon dve godine prestaje predavati. Godine 1867. otišao je u mir i stari učitelj Lukanović, potpuni starac, sav shrvan od teškog posla i još težega života.  

Školu je privremeno preuzeo mjesni kapelan i kateheta Mate BUTKOVIĆ. Kroz dvije šk. godine bio je on našim učiteljem, a tada je dužnost predao svjetovnjaku Vidu Cenčiću. Butković je općenito bio poznat kao marljiv i inteligentan svećenik. Rodio se je u Povilama kraj Novoga. On je nakon ukinuća krajine otvorio pučku školu u Sv. Jakovu Krmpotama gdje je župnikovao, te je tu školu rukovodio kroz 10 godina. Istakao se je u javnom životu kao dugogodišnji županijski zastupnik. Umro je kao župnik u Ledenicama g. 1910.            

Godine 1868. dakle odmah nakon Lukanovića povukao se je u mir i naš ravnatelj Stanko Katnić. Malo dana nakon toga umro je; bio je našim ravnateljem od 1823.g.            

Kroz dugih 40 godina učiteljevanja Tome Lukanovića predavali su na našoj školi vjeronauk mjesni kapelani. Spomenuli smo dva posljednja: Vjenceslava Škiljana i Matu Butkovića, a sad ćemo reći par riječi o ostalima. 

Nakon odlaska Jurja Jeličića koji je uz kapelansku službu bio jedno vrijeme i učiteljem, te koji je našu školu predao Lukanoviću kod njegova dolaska u Crikvenicu, došao je ovamo:
Kuzma PIŠKULIĆ rodom iz Novoga. Vjerojatno je neko vrijeme zamjenjivao ravnatelja, jer se često potpisao „Od Skole Rector“. U Crikvenici služi 1826/30.
Petar MATEJČIĆ domaći mladomisnik služi 1830/1833. Kasnije je župnikovao u Sv. Jeleni 27 godina te u Grižanama do mirovine. Umro je na Sušaku g. 1890. Bio je poznat kao dobročinitelj naročito u vrijeme kolere, te kao propagator uzgoja dudovog svilca i pčela. Od svakog je mladoženje tražio da zasadi na svom zemljištu barem 6 voćaka.     

(nastavak slijedi)       

Podijelite