Odgovor Udruge vjerovnika bivših radnika Jadrana d.d. na tekst "Reagiranje Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije na priopćenje UBVDR "Jadrana" d.d. i Marija Vukelića: Dopis je unio nemir i nelagodu među radnike"

Dobili smo dopis od Udruge vjerovnika bivših radnika Jadran d.d. u stečaju Crikvenica (UVBR JADRAN) u kojem stoji da je Udruga nakon provedene rasprave na tijelima Udruge i među članstvom 26.12.2016. godine zauzela stavove u vezi odgovora na Očitovanje čelnika Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Brune Bilića i Marine Cvitić poslano Ministarstvu državne imovine, Ministarstvu turizma, predsjedniku Uprave Jadrana d.d. od 20.12.2016., a objavljeno 21.12.2016. na portalu Crikva.hr.

Odgovor UVBR JADRAN objavljujemo u cijelosti:

Odgovor UVBR JADRAN na Očitovanje čelnika Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Brune Bilića i Marine Cvitić od 21.12.2016. u Crikva.hr

Udruga vjerovnika bivših radnika Jadran d.d. u stečaju Crikvenica (UVBR JADRAN) je nakon provedene rasprave na tijelima Udruge 12.12.2016. godine utvrdila stavove u vezi aktualnog stanja u hotelskoj tvrtki Jadran d.d. Crikvenica, koje je poslala u nadležna ministarstva Vlade RH, a bitne činjenice iz predmetnog dopisa su usaglašene u Izjavi za medije UVBR JADRAN od 13.12.2016. godine.
Dopis UVBR JADRAN u nadležna ministarstva Vlade RH i Upravu Jadrana d.d. od 12.12.2016. godine nije bio u integralnom obliku objavljen u medijima i tako dostupan široj javnosti, već je samo Izjava za medije UVBR JADRAN od 13.12.2016. gotovo u cijelosti objavljena 15.12.2016. u Novom Listu s naslovom odabranim od uredništva Novog Lista. Predmetni Dopis nije bio upućen predsjedniku Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Bruni Buliću, niti Marini Cvitić kao članici Nadzornog Odbora Jadrana dd, pa nije jasno kako su čelnici SIKD-a uopće došli do predmetnog Dopisa i zašto su dali Očitovanje o njemu?
Nadamo se da ubuduće SIKD neće odgovarati na Dopise upućene u Vladu RH, NO i Upravu Jadran dd, umjesto Uprave Društva.

Postoji sumnja da je čelnicima SIKD predmetni Dopis "koji je navodno unio nemir i nelagodu u Upravu i NO Jadrana d.d." dao na uvid predsjednik Uprave Jadrana dd Dino Manestar, vjerojatno u namjeri da putem SIKD-a pokuša sanirati posljedice u Dopisu iznesenih činjenica da se tvrtka prekomjerno zadužuje i obezvrijeđuje upitnim investicijama koje se provode mimo dinamike utvrđene Strateškim planom razvoja 2016. - 2025. HTL Horwath Zg, što je dovelo do povećanog kreditnog rizika tvrtke, i može smanjiti vrijednost tvrtke u privatizaciji, odnosno oštetiti u trenutku prodaje tvrtke 850 radnika, malih dioničara.
Takvi postupci ukazuju na voluntaristički rad Uprave i Nadzornog odbora Jadran d.d., odnosno na upitne odluke bivše stečajne upraviteljice Jadran d.d. Marije Ružić, koja je nakon završetka stečaja ostavila iza sebe gomilu imovinsko pravnih sporova, gdje se za vrijeme i nakon stečaja velikim razlučnim vjerovnicima pogodovalo, a s radnicima vjerovnicima se vode nepotrebni, dugotrajni i skupi sudski sporovi.
Još više začuđuje završetak Očitovanja SIKD-a na Dopis koji im nije bio upućen, s preporukom čelnika SIKD-a nadležnim ministarstvima da Dopis UVBR JADRAN ne bi trebao biti predmet njihovih posebnih razmatranja, što smatramo nelegalnim uplitanjem SIKD-a u rad nadležnih ministarstava i većinskog vlasnika tvrtke.
Iz istupa čelnika Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije u Novom Listu 23.12.2016. u vezi javnog djelovanja Udruge vjerovnika bivših radnika Jadran d.d. Crikvenica, iz novinskog teksta nije jasno da li SIKD štiti interese tuženih 60-tak bivših radnika, razlučnih vjerovnika i 850 radnika stečajnih vjerovnika i malih dioničara, koji su samo u teoriji "namirili" 50% tražbina u dionicama tvrtke koja iz nepoznatih razloga već 3 godine nije izlistana na Zagrebačkoj Burzi i koji već 20-tak godina čekaju na isplatu svojih presuđenih potraživanja ili štiti interese bivše stečajne upraviteljice Marije Ružić koja je protiv 60 radnika, razlučnih vjerovnika, odnosno ostalih vjerovnika angažirala 2012. godine preko 20-tak odvjetnika i aktualne Uprave Društva koja je te sporove preuzela i nastavila ih bespotrebno i dugotrajno voditi uz milijunske troškove sve do danas, iako je bivšoj stečajnoj upraviteljici Mariji Ružić još na 37. i 80. sjednici Vlade RH 2013. godine pod predsjedanjem Zorana Milanovića preporučeno da skrati sve sudske sporove sa svim razlučnim vjerovnicima i riješi ih nagodbama, da bi tvrtka mogla što prije u privatizaciju.

Također, koliko nam je poznato, još uvijek je na snazi Odluka bivše Vlade RH iz početka 2016. godine o početku procesa privatizacije Jadrana d.d. Crikvenica, pa se čelnici SIKD trebaju obratiti većinskom vlasniku sa svojim zahtjevima da Jadran d.d. ostane možda posljednja hotelska tvrtka u državnom vlasništvu RH?
Djelovanje Sindikata je određeno zakonskim okvirima Zakona o radu i uglavnom se svodi na zaštitu prava radnika iz radnog odnosa, a SIKD nema nikakva ovlaštenja u aktualnim sudskim sporovima 60-tak bivših radnika razlučnih vjerovnika (koji su ujedno i mali dioničari) koje zastupaju njihovi punomoćenici, a UVBR JADRAN također štiti interese svojih članova, bivših radnika razlučnih vjerovnika Jadrana dd i malih dioničara. Također SIKD nema ovlaštenja za miješanje u prava 850 malih dioničara koji već 20 godina čekaju naplatu svojih priznatih tražbina u stečaju, a Uprava Jadran dd iz nepoznatih razloga dionice tvrtke već 3 godine nije izlistala na uređeno tržište ZG Burzi, koje zahtjeva transparentno poslovanje i najbolje vrednuje hotelsku tvrtku, zbog čega mali dioničari ne mogu u praksi naplatiti svojih 30.000.000 kn tražbina na ZG burzi.
Iz navedenih činjenica nije nam jasno zašto Uprava društva zajedno s čelnicima SIKD šire dezinformacije u medijima da je 850 radnika, stečajnih vjerovnika i malih dioničara, u stvarnosti namirilo sve svoje tražbine iz stečaja.
U ime Izvršnog Odbora UVBR JADRAN
Predsjednik Mario Vukelić dipl.ing.

Podijelite