Marijan Katunar dobitnik Nagrade Grada Crikvenice za životno djelo

Poznati crikvenički liječnik Marijan Katunar ovogodišnji je dobitnik Nagrade Grada Crikvenice za životno djelo.
Nagradu dobiva kao priznanje za iznimna postignuća i značajan doprinos u području zdravstva i humanitarne djelatnosti te za promicanje razvoja i ugleda Grada Crikvenice. Za dobivanje Nagrade predložio ga je crikvenički gradonačelnik Damir Rukavina, što je službeno potvrdilo i Gradsko vijeće Grada Crikvenice.

Marijan Katunar rođen je u Grižanama 22.11.1946. Osnovnu i srednju školu završio je u Crikvenici, a potom je svoje obrazovanje nastavio na Medicinskom fakultetu u Rijeci.
Već na trećoj godini fakulteta pokazivao je izniman talent i snalaženje u medicinskim djelatnostima pa je povremeno radio s liječnicima u Domu zdravlja Crikvenica.
Po završetku fakulteta, Katunar 1974. odlazi u Beograd na odsluženje vojnog roka te ondje završava Sanitetsku oficirsku školu na Vojnomedicinskoj akademiji, nakon čega je radio u Zagrebu u vojnoj ambulanti „Borongaj“. Po završetku vojnog roka vraća se u Crikvenicu, gdje radi u Domu zdravlja Crikvenica u hitnoj medicinskoj pomoći.
Nakon nekoliko godina stjecanja iskustva u radu hitne medicinske pomoći, sudjeluje u reogranizaciji zdravstvene zaštite na crikveničko-vinodolskom području. Naime, Dom zdravlja Crikvenica počinje djelovati kao jedinstvena organizacija udruženog rada s dvije osnovne organizacije – „Dr. Ivan Benić“ u Crikvenici i „Dr. Andrija Šerman“ u Novom Vinodolskom, na čijem je čelu u funkciji ravnatelja bio kroz dva mandata, do 1982.godine. Istovremeno sudjeluje u izgradnji nove zgrade Doma zdravlja u Crikvenici, ambulanti u Jadranovu, Grižanama i Bribiru te na obnovi ambulanti u Triblju i Ledenicama.
Valja istaknuti i njegov rad na organiziranju turističkih ambulanti crikveničko-vinodolske regije. Tada je na našem području djelovalo otprilike 8 do10 turističkih ambulanti u obje osnovne organizacije pri Domu zdravlja Crikvenica (Crikvenica i Novi Vinodolski), crikveničkim hotelima te u kampovima „Selce“ i „Klenovica“, zbog kojih je Dom zdravlja Crikvenica dobio nagradu "Zlatno sunce" za najbolje organiziranu zdravstvenu zaštitu turista i koja je doprinijela dobivanju "Plave zastave"na crikveničkoj glavnoj plaži.
Po završetku drugog mandata na funkciji ravnatelja medicinske organizacije „Dr. Andrija Šerman“, Marijan Katunar nastavlja svoje obrazovanje. Od 1982. do 1984., obavlja specijalizaciju iz radiologije, nakon čega se ponovno vraća u Dom zdravlja Crikvenica, gdje radi kao radiolog. Istovremeno pohađa i postdiplomski studij iz područja ultrazvučne (UTZ) dijagnostike te tako Dom zdravlja Crikvenica po prvi puta dobiva UTZ dijagnostiku.

Načelnik saniteta 155. brigade HV
Marijan Katunar je sudionik Domovinskog rata od 1991. godine, a po osnivanju domicilne 155. brigade Hrvatske vojske (16.12.1991.) postaje načelnik saniteta 155. brigade Hrvatske i odlazi na ličko ratište. Na ratištu je, u suradnji s drugim medicinskim stručnjacima u brigadi, organizirao rad saniteta. Sanitet 155. brigade je 1992. godine od mjerodavnih proglašen jednim od najorganiziranijih u Hrvatskoj vojsci.
Katunar je obnašao funkciju načelnika saniteta sve do lipnja 1992., nakon čega nastavlja rad u Domu zdravlja Crikvenica.

Osnivanje Poliklinike Katunar
Godine 1994. Marijan Katunar pokreće svoju privatnu polikliniku, koju osniva u obiteljskoj kući. Poliklinika Katunar je prva registrirana privatna poliklinika u Primorsko-goranskoj županiji.
Poliklinika se od svog osnutka nastavila širiti, surađivati sa stručnjacima iz područja različitih grana medicine te opremati dijagnostičkom opremom s ciljem pružanja što bolje i potpunije usluge. Tako se danas u sklopu poliklinike, uz usluge RTG i UTZ dijagnostike, nude i laboratorijske usluge te usluge internista-kardiologa, ginekologa, urologa, ortopeda, dermatologa, dijabetologa te stručnjaka nuklearne medicine.
Svoj rad u organiziranju turističkih ambulanti Marijan Katunar je nastavio i kroz privatnu polikliniku te je turistička ordinacija u sklopu Poliklinike Katunar otvorena čitavu godinu, a ne samo tijekom ljetnih mjeseci. Time se, ističe Katunar, nastoji podići kvaliteta turističke ponude ovoga kraja, s obzirom da turisti ne dolaze samo tijekom srpnja i kolovoza, već i u ostalim mjesecima.

U mirovini s 43 godine radnog staža
U veljači prošle godine Marijan Katunar je otišao u mirovinu s napunjene 43 godine radnoga staža. No, nastavio je raditi u Poliklinici Katunar na pola radnog vremena kako bi i dalje mogao obnašati funkciju ravnatelja Poliklinike i obavljati djelatnosti vezane za RTG i UTZ dijagnostiku.
Iako mu vođenje privatne ordinacije nije ostavljalo puno vremena za slobodne aktivnosti, tijekom svih godina medicinskog rada ipak je našao vremena za sudjelovanje u društvenim i humanitarnim organizacijama, od kojih je u razgovoru naveo tek poneke – rad u Gradskom društvu Crvenog križa Crikvenica, dva mandata je bio predsjednik Lovačkog društva „Vepar“ Bribir i dva mandata predsjednik Kluba za podvodne aktivnosti „Crikvenica“.

Marijan Katunar ističe kako mu Nagrada Grada Crikvenice za životno djelo puno znači. Iza nje stoji puno uloženog truda, vremena, znanja i financijskih sredstava. Ovo priznanje definitivna mu je potvrda da je njegov rad prepoznat i da je životna odluka o pokretanju poliklinike u Crikvenici bila ispravna.

Lea Knežević

Podijelite