Josip Joe Meixner održao predavanje i predstavio knjigu "Glazba kao lijek"

Josip Joe Meixner

Ako ste se ikad pitali ima li glazba ljekovita svojstva, na predavanju i predstavljanju knjige Josipa Joe Meixnera Glazba kao u lijek – samoterapija zvucima koji liječe održanom 17. listopada u Gradskoj vijećnici Grada Crikvenice mogli ste dobiti argumentirani odgovor – da, glazba liječi!
Ravnateljica Gradske knjižnice Crikvenica Irena Krmpotić rekla je da je ovo prvo u nizu prebogatih događanja u sklopu Mjeseca hrvatske knjige koji je ove godine posvećen glazbi, a provodi se pod geslom U ritmu čitanja. Stoga je svjetski poznati pijanist i skladatelj Josip Joe Meixner sa svojom zanimljivom knjigom bio upravo idealan književni gost za početak ove manifestacije.
On je prvi profesionalni pijanist koji je svoje stručno glazbeno znanje spojio sa spoznajama medicinskih istraživanja. Knjiga govori o piano medicini i pozitivnom učinku glazbe na naše fizičko i psihičko zdravlje. Sam autor je svoje zdravstvene probleme poput viskog tlaka uspješno riješio upravo piano medicinom. Učinak glazbe na zdravlje već je dugo neupitan, međutim njezino ljekovito djelovanje prerijetko se koristi. Dokazivanje tih učinaka bilo je moguće tek modernijim metodama snimanja, kao što su računalna tomografija, pregled magnetskom rezonancijom ili analizom srcanog variabiliteta (HRV – Heart rate variability).
Tako je danas dokazano da – glazbom izazvani – pozitivni osjećaji, kao što su veselje ili opuštenost, jačaju naš imunitet, dok će negativni osjećaji izazvati slabljenje imuniteta. Glazba može spustiti visoki krvni tlak, ublažavati bolove, poboljšati kvalitetu sna, opustiti mišiće i disanje ili reducirati frekvenciju otkucaja srca. Ljekoviti zvukovi djeluju čak i tijekom dubokog sna. Aktivnosti lijeve polutke mozga su u našem društvu često vrlo dominantne. Glazba i ritam mogu smiriti te aktivnosti te stimulirati dublje regije mozga. Glazba se također primjenjuje terapijski na području anesteziologije, prilikom liječenja strahova i bolova, pri porodu ili u terapiji nakon moždanog udara.
Predavač je među ostalim citirao istraživača mozga Wolfa Singera:
„U svoj srži, glazba je čista matematika – svi tonovi koje čujete izračunljive su zračne vibracije čije se frekvencije miješaju prema pravilima fizike. A onda se dogodi čudo: matematika i fizika se pretvore u emocije“.
Autor zaključuje da polja energije i titraji dnevno određuju naš život i odgovorni su za naše zdravlje i bolest. Mi smo u rezonanciji sa svima i u svemu. A pri slušanju glazbe sastaju se titraji glazbe s titrajima organizma i na njih djeluju. Meixner je nazočnima na nizu primjera prikazao kako glazba utječe na naše emocije, no nije svejedno o kakvoj je glazbi i kojim tonovima riječ. Piano medicina je blagotvorno nježna, osjećajna klavirska glazba s trenutnim, primjetnim učinkom na slušatelja. Terapijska glazba mora zadovoljiti određene parametre - tu su lagani tempo od 60 udaraca u minuti, vrlo je tiha, ujednačen je ritam bez sinkopa, koriste se samo konsonantni akordi bez ikakvih disonantnih tonova, ravnoteža dura i mola... Klasična glazba je neprikladna za takvu vrstu terapije, jer ona nije komponirana za tu svrhu.
Uz knjigu je priložen CD s 13 skladbi koji je prava „glazbena ljekarna“ za duboko opuštanje. Nazočni su mogli kupiti ovu vrijednu knjigu, CD, te CD s uspavankama za bebe.
Pa kako doći do theta ili delta valova? Saznajte u knjizi.

crikva.hr    .                  

Podijelite