Jakovarske krabulje kampanaju od nigda

1 - Vedran Grbčić, Darko Bolf, Dorijan Pavlić i Sanjin Juretić
2 - Darko Bolf, legenda Jakovarskih krabulja
3 - Na mladima krabulje ostaju - Vedran Grbčić i Sanjin Juretić
4 - Ljepši dio Jakovarskih krabulja

Predstavljanje mesopusnih grupa s područja Crikvenice nastavljamo s Udrugom Jakovarske krabulje – Jadranovo.
U Jadranovu se maškare nazivaju krabulje, što ih razlikuje od ostalih crikveničkih maškaranih grupa. Kao što je to slučaj i sa svim drugim grupama, rijetke su fotografije, zapisi i dokumenti o maškaranim običajima prije devedesetih godina prošlog stoljeća, već o tome znamo ono što su nam pričali naši stari.
Naš prvi sugovornik, Boris Grbčić, otkrio nam je ono što on zna i što je čuo o tradiciji maškara u Jadranovu: -
Tradicija krabuljanja va Sveton Jakovu datira od početka prošloga stoljeća. Da bi se shvatilo krabulje valjda treba bit rođen s tin ili živit duže va našoj sredini. Krabulje va Sveton Jakovu održavale su se za vrime Mesopusta, kad bi se skupili dečki ki su znali svirat tambure i ostale instrumente. Oni bi se krabuljali i krenuli po selu po kućami pobirat jaja. Na kraju bi svi skupa finili na tancimi.
Važnu etapu u maškaranoj tradiciji Jadranova označava izgradnja i uređenje Doma kulture. Teško je odrediti točan datum otvorenja Doma, jer se gradio i nadograđivao u etapama, ali stariji Jakovari sjećaju se kako je gradnja započela još 30-ih godina prošlog stoljeća. Boris je istaknuo godinu 1955. kada se u Domu kulture počinju aktivnije održavati maškarani tanci, a organizacija krabulja prelazi u ruke udruga, omladina i klubova koji su onodobno postojali.
U ratnim devedesetim godinama, na neko se vrijeme prekida održavanje maškara. Godine 1997. skupina mladih entuzijasta i zaljubljenika u maškare odlučuje ponovno oživjeti tradiciju jakovarskih krabulja. Na Osnivačkoj skupštini održanoj 1. prosinca iste godine osnovana je Udruga mladeži, s ciljem organiziranja kulturno-umjetničkog života mladih, ali i nešto starijih Jakovara. Održavanje maškaranih zabava bila je samo jedna od previđenih aktivnosti Udruge, uz organizaciju proslave blagdana svetog Jakova, dočeka Nove Godine, ribarskih fešti i suradnji s ostalim udrugama i organizacijama. Na skupštini je za prvog predsjednika Udruge izabran Ivica Brajković, za potpredsjednika Mladen Ahel, a funkciju tajnice obnašala je Sandra Brajković. Da su mladi tada zaista bili voljni sudjelovati i pomoći u organizaciji društvenog života Jadranova, potvrđuje i činjenica da je Udruga već tijekom prvog mjeseca djelovanja sakupila 125 članova.
Sljedeće godine, 1998., Jakovarske krabulje službeno kreću u organizaciju tanci u Domu kulture i ostalih maškaranih aktivnosti poput obilaska kuća, posjećivanja maškaranih grupa od Hreljina do Novog Vinodolskog i održavanja čajanki za djecu. Kruna maškaranih događanja i djelatnosti Udruge mladeži bilo je prvo sudjelovanje na Riječkom karnevalu 15. veljače 1998., a tradiciju odlaska na Riječki karneval nisu prekinuli do danas. Prvih godina sudjelovanja na Riječkom karnevalu mladi bi se nekoliko tjedana prije nalazili u Domu kulture te samostalno izrađivali, lijepili i šivali maske.

S vremenom Udruga mladeži prestaje sa djelatnošću i postojanjem, a njenu ulogu danas preuzima Udruga Jakovarske krabulje - Jadranovo. Aktualni predsjednik udruge je Vedran Grbčić. Vedran navodi kako unatoč problemima koje nosi današnje vrijeme, u prvom redu to je užurbani način života koji ljudima ostavlja malo slobodnog vremena za posvetiti se onome što vole i, naravno, financijama, nastoje održati tradiciju.
U obilazak kuća krenuli su već prve subote maškara, a središnji maškarani događaji u Jadranovu planirani su za zadnje tjedne prije pepelnice:
- Ove godine planiramo održati tri dječje redute, odnosno čajanke za djecu i to 10., 17. i 24. veljače. Pretposljednji vikend maškara, točnije u petak 22. veljače Udruga organizira doček grupa iz okolice, a isti dan u Domu kulture održat će se maškarani tanci uz grupu „Baruffa“, navodi predsjednik Udruge Jakovarske krabulje – Jadranovo i poziva sve zainteresirane da im se pridruže na zabavama.

Po jakovarskoj tradiciji, krabulje završavaju na Čistu srijedu čitanjem šentence u Domu kulture i paljenjem mesopusta na placi ispred crikve.

Lea Knežević

Podijelite